يك متخصص طب فيزيكي و توانبخشي گفت: 10 تا 15 درصد جميعت كشور دچار انحراف ستون فقرات هستند.

دكتر رضا روشن در گفتگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري مهر با بيان اين مطلب افزود: براي جلوگيري از انحراف ستون فقرات و همچنين اختلالات اسكلتي و عضلاني بايد از همان ابتداي كودكي آموزش هاي لازم در منزل توسط والدين و پس از آن در مدرسه توسط مربيان ورزش صورت گيرد.

وي با بيان اينكه وجود زمينه هاي ارثي از مهمترين  دلايل بروز انحراف ستون فقرات و اختلالات اسكلتي و عضلاني است، اظهار داشت: عدم توجه به عوامل مختلفي نظير نوع خوابيدن، راه رفتن، نوع كيف و كفش و وزن ناشي از آن مي تواند در تشديد انحراف ستون فقرات تا حد زيادي اثر گذار باشد.

اين متخصص طب فيزيكي و توانبخشي ادامه داد: همچنين فعاليت هاي طولاني مدت بدون رعايت نكات لازم نظير انجام ورزش هاي ساده و استراحت هاي كوتاه مدت و نيز وارد آمدن ضربه به عضلات بدن مي تواند سبب بروز اختلالات اسكلتي و عضلاني شود.

دكتر روشن اظهار داشت : : از آنجا كه غضروف ها و استخوان هاي كودكان در حال رشد، نرم است بنابراين نبايد فشار زيادي بر عضلات آنها وارد شود به همين دليل در عين اينكه  كودكان بايد فعاليت داشته باشند، ضرورت دارد از وارد آمدن ضربه و فشار بر عضلات آنها كه ممكن است در آينده امكان جبران آن وجود نداشته باشد، جلوگيري كنيم.

وي در ادامه تصريح كرد:علاوه بر توجه به نوع كيف و كفش براي كودكان و نوجوانان در حال رشد از جمله دانش آموزان، نوع نيمكت ها نيز بايد متناسب با وضعيت فيزيكي و جسمي آنها باشد و همچنين نگه داشتن طولاني مدت آنها در صف به منظور برنامه هاي صبحگاهي در مدرسه بدون دادن آموزش هاي لازم درباره نوع ايستادن و همچنين جابه جا كردن پا در هنگام ايستادن طولاني مدت، مي تواند موجب تشديد انحراف ستون فقرات در افرادي كه زمينه اين انحراف در آنها وجود دارد، شود. 

کد خبر 111671

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =