سرپرست سازمان فنی و حرفه ای کشور در دیدار با رئیس منطقه ای کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، از آمادگی کشور برای ارائه آموزشهای مهارتی مورد نیاز بازار کار کشورهای منطقه در قالب یک تفاهمنامه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیرمحمد پرویز در نشست با نمایندگان سازمان ملل متحد از آمادگی سازمان آموزش فنی و حرفه ای برای توسعه همکاریهای بین المللی به ویژه برای کشورهای منطقه خبر داد.

سرپرست سازمان فنی و حرفه ای کشور در نشست با رئیس منطقه ای کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، اظهار داشت: با توجه به ظرفیتها و توانمندیهایی که سازمان آموزش فنی و حرفه ای در زمینه مربیان، کادر آموزشی، کارگاهها و تجهیزات آموزشی دارد این آمادگی وجود دارد تا با کشورهای مختلف به ویژه کشورهای همسایه و منطقه وارد همکاریهای مشترک آموزشی شود و آموزشهای مورد نیاز را در 2 سطح نیروی ماهر بازار کار و تربیت مربیان مهارتی ارائه کند.

پرویز تصریح کرد: باتوجه به اینکه هدف اصلی آموزشهای فنی و حرفه ای توانمندسازی نیروی انسانی است، سازمان فنی و حرفه ای ایران نیز به سهم خود برای دستیابی به این هدف می کوشد و در همین راستا به دنبال ایفای نقش خود در سطح بین المللی هستیم و به همین منظور همکاریهایی را برای آموزش نیروی کار و مربیان کشورهای افغانستان و عراق داشتیم.

وی با بیان این مطلب که در حال حاضر سازمان 3 مرکز آموزشی را در کشور افغانستان ایجاد کرده است، بیان داشت: در راستای توسعه آموزشهای فنی و حرفه ای این سازمان از طریق مشارکت بخش غیردولتی در کشورهای کانادا، انگلستان، مالزی، عراق، امارات، کویت، تاجیکستان و ارمنستان مراکز آموزش فنی و حرفه ای را تاسیس و راه اندازی کرده است که هم اکنون نیز به ارائه آموزشهای مهارتی مشغول هستند.

این مقام مسئول در فنی و حرفه ای درخصوص توانمندیها و ظرفیتهای سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، گفت: این سازمان دارای حدود 600 مرکز آموزشی در بخش دولتی و بیش از 14 هزار آموزشگاه آزاد در بخش خصوصی است که آموزشهای مهارتی را برای کارجویان شهری و روستایی، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی و شاغلان بنگاههای اقتصادی اجرا می کنند.

پرویز ادامه داد: سازمان دارای یک مرکز تربیت مربی آموزش فنی و حرفه ای است که در سطح خاورمیانه کم نظیر بوده و تاکنون مربیانی را از کشورهای همسایه آموزش داده است و در حال حاضر نیز این آمادگی و ظرفیت را دارد تا مربیان بخش آموزش فنی و حرفه ای کشورهای منطقه را نیز تحت پوشش آموزشی خود قرار دهد.

سرپرست فنی و حرفه ای درخصوص آموزش مهارتی برای زنان نیز بیان داشت: با توجه به اینکه زنان نیمی از نیروی کار جامعه را تشکیل می دهند در راستای توانمندسازی آنان برای حضور درعرصه های اقتصادی، حدود 60 درصد ظرفیتهای آموزشی این سازمان برای زنان اجرا می شود و برای گسترش تنوع رشته های آموزشی به ویژه در حوزه علوم فنی و مهندسی، اقداماتی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: سازمان فنی و حرفه ای این آمادگی را دارد تا از طریق عقد تفاهمنامه در راستای اقدامات بشردوستانه، آموزشهای فنی و حرفه ای را برای نیروی کار مورد نیاز بازارکار منطقه فراهم نماید.

همچنین در ادامه این نشست، خانم کارینا دیوید رئیس منطقه ای کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، ضمن تشکر از اقدامات بشر دوستانه سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایران، گفت: با توجه به اینکه کشور ایران بیش از 30 سال است که پذیرای مهاجران و آوارگان از کشورهای منطقه است، در راستای توانمندسازی این افراد برای ورود به بازار کار زمینه های بسیار خوبی برای همکاری با سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایران وجود دارد.

کد خبر 1120269

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =