موضوع همایش فلسفه از مضامین جدی در تاریخ فلسفه است

استاد فلسفه دانشگاه اولد دومینیون امریکا معتقد است که موضوع همایش روز جهانی فلسفه که "نظر و عمل" است، از موضوعات قابل توجه و مهم در حوزه فلسفه به شمار می‌رود.

به گزارش خبرنگار مهر، منظور از فلسفه غرب، فلسفه‌ای است که در جهان غرب به وجود آمده است. در تاریخ فلسفه، آنچه در خارج از آسیا و آفریقا پدید آمده باشد، در حیطه فلسفه غرب قرار گرفته و تاریخ آن، تاریخ فلسفه غرب محسوب می‌گردد.

به همین ترتیب منظور از فلسفه شرق، فلسفه‌ای است که در جهان شرق به وجود آمده است. در تاریخ فلسفه، آنچه در داخل آسیا و آفریقا پدید آمده باشد، در حیطه فلسفه شرق قرار گرفته و تاریخ آن، تاریخ فلسفه شرق محسوب می‌گردد.

چنین پنداشته می‌شود که فلسفه غرب با مباحث نظری عجین است و این فلسفه چندان به مسائل عملی رهنمون نمی‌شود. در مقابل فلسفه شرق را فلسفه‌ای کاربردی و عملی می‌دانند.

موضوع همایش روز جهانی فلسفه در ایران در سال 2010 میلادی به "نظر و عمل" اختصاص دارد که دربرگیرنده مباحث مذکور است. اینکه این همایش و این موضوع تا چه میزان می‌تواند پیوند دهنده فلسفه شرق و غرب باشد موضوعی است که گروه دین و اندیشه خبرگزاری مهر آن را از دکتر دیل میلر استاد فلسفه دانشگاه اولد دومینیون امریکا جویا شده که در ادامه حاصل آن می‌آید.

دکتر دیل میلر استاد فلسفه دانشگاه اولد دومینیون در مورد موضوع همایش امسال روز جهانی فلسفه که در ایران برگزار می‌شود و اینکه این موضوع می‌تواند پیوند دهنده فلسفه شرق و غرب باشد به خبرنگار مهر گفت: موضوع "فلسفه: نظر و عمل" که برای روز جهانی فلسفه سال 2010 در ایران در نظر گرفته شده، یکی از موضوعات مهم در فلسفه به شمار می‌رود.

وی افزود: یکی از علل اهمیت موضوع این همایش این است که در غرب، فلسفه اغلب به اشتباه به عنوان "برج عاج" تلقی می‌شود که نتایج و پیامدهای عملی ندارد.

گفتگو میان سنتهای فلسفی گوناگون امری دشوار است

مؤلف "اخلاق، احکام و عواقب" تصریح کرد: به عبارت دیگر این تلقی و احساس که فیلسوف فارغ از دنیای واقعی و جهان خارج "فکر" کند و نتایج کار او جنبه عملی نداشته باشد، تلقی اشتباهی است.

میلر در ادامه خاطر نشان کرد: بنده در مورد فلسفه شرق اطلاع خیلی دقیق و جزئی ندارم و لذا نمی‌توانم در مورد این فلسفه اظهار نظر کنم و خود را مجاز به انجام این کار نمی‌بینم.

مؤلف "فلسفه جان استوارت میل" تصریح کرد: گفتگوی عمیق میان فلاسفه که هر کدام به سنتهای فکری متفاوت و گوناگون تعلق دارند، همیشه امری چالش برانگیز است.

فقدان ادبیات مشترک مانع گفتگوی عمیق میان فلاسفه است

وی یادآور شد: در واقع آنچه این گفتگو را سخت و دشوار می‌سازد ادبیات متفاوت و گوناگون میان فلاسفه است. فقدان ادبیات مشترک میان فلاسفه گفتگو را سخت و دشوار ساخته است. چیز دیگری که این گفتگو را دشوار می‌سازد چارچوب متفاوت ارجاع است.

استاد فلسفه دانشگاه اولد دومینیون در ادامه تصریح کرد: اما به رغم این تفاوت در دیدگاهها و نبود ادبیات مشترک برخی فیلسوفان هستند که به سنتهای گوناگون فلسفی آگاه و بصیر هستند. این فلاسفه به لحاظ تبحر به سنتهای فلسفی گوناگون می‌توانند به عنوان پلی میان سنتهای گوناگون فلسفی عمل کنند و آنها را با یکدیگر پیوند دهند.

دیل میلر استاد فلسفه دانشگاه اولد دومینیون امریکا و رئیس مرکز اخلاق و امور عمومی در این دانشگاه است. حوزه تخصصی و مطالعاتی میلر فایده‌گرایی اخلاقی، نتیجه‌گرایی اخلاقی و فلسفه اجتماعی - سیاسی است.

او صاحب آثار و مقالاتی زیادی درباره اخلاق و فلسفه جان استوارت میل است. کتابهای "اخلاق، احکام و عواقب"، "فلسفه جان استوارت میل" از جمله آثار وی هستند.
کد خبر 1120576

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =