آتش در کمین نخلستانهای کرمان / دوهزار نخل در ریگان سوخت

کرمان - خبرگزاری مهر: تداوم گرمای شدید هوا در شهرستانهای جنوبی و شرقی کرمان و خشکیدگی نخلستانها به دلیل خشکسالی، احتمال آتش سوزی مجدد نخلستانها را افزایش داده است و آتش هر لحظه بدنبال فرصتی است تا بر جان این نخلها بیفتد.

به گزارش خبرنگار مهر در کرمان، 19 تیرماه سال جاری دو هزار اصله نخل از نخلستانهای بارور شهرستان ریگان به دلیل افزایش شدید دمای هوا که بین 45 تا 50 درجه متغییر است در آتش سوخت و این درحالیست که حدود 70 خانوار ریگانی با سوختن این درختان مهمترین منبع درآمدی خود را از دست دادند.

دمای هوا در شهداد به بیش از 50 درجه رسید 

دمای هوا در استان کرمان به حدی افزایش یافته است که در بخش شهداد که دارای نخلستانها و باغات گسترده است دمای هوا طی روزهای اخیر در برخی موارد به بیش از 50 درجه سانتیگراد نیز رسید.

آتش سوزی ریگان سبب شد 60 تن خرمای مرغوب منطقه در آستانه فصل برداشت خرما با آتش، خاکستر شود و زحمات یکساله کشاورزان هدر رود.

خشکسالی های پیاپی در جنوب کرمان پیامدهای ناگواری را برای استان در پی داشته است که یکی از آنها خشک شدن بسیاری از باغهای مرکبات و نخلستانهای ریگان و فهرج و شش شهرستان جنوبی استان کرمان است.

خشکیدگی شاخه های درختان بخصوص نخلها و دمای 50 درجه ای هوا و نبود آب و وزش باد بهترین شرایط را برای ایجاد آتش و گسترش آن فراهم می کند.

وزش باد موجب ساییدگی شاخه های درختان به یکدیگر می شود و گرمای هوا نیز موجب ایجاد شدن شرایط احتراق در نتیجه آتش سوزی های گسترده در باغها و نخلستانها می شود.

آتش سوزی دو هزار نخل در ریگان تنها مورد آتش سوزی طی سال جاری نبوده است بلکه مواردی از آتش سوزی نخلستانها در کهنوج و آتش گرفتن چندین هکتار باغ مرکبات در عنبرآباد نیز گزارش شده است.

چهار شهرستان و یک ماشین آتش نشانی فرسوده

از سویی امکانات لازم برای اطفاء حریق نیز یا در این مناطق وجود ندارد یا اینکه بسیار محدود و فرسوده است بطوریکه در چهار شهرستان کهنوج، رودبار، قلعه گنج و منوجان تنها یک ماشین آتش نشانی فرسوده وجود دارد که آن هم در شهر کهنوج مستقر است و با سایر شهرستانها کیلومترها فاصله دارد.

شهرستانهای تازه تاسیس ریگان و فهرج نیز که در معرض آتش سوزی قرار دارند و هزاران اصله درخت مرکبات و نخل در آنها وجود دارد نیز از امکانات اولیه اطفاء حریق بی بهره اند.

از سوی دیگر در این شهرستانها هزاران هکتار جنگل منحصر بفرد وجود دارد به گونه ای که جنگلهای انار شیطان در جیرفت و به ویژه جنگلهای کهور و گز در ریگان و فهرج از ذخیره گاههای منحصر بفرد جنگلی جنوب شرق کشور محسوب می شوند.

کشاورزان باید نخلستانها و باغهای کشاورزی را بیمه کنند

مدیر جهاد کشارورزی ریگان در بازدیدی از دو هزار نخل سوخته ریگان اظهار داشت: به دلیل ادامه گرمای هوا و احتمال آتش سوزی در نخلستانهای ریگان کشاورزان باید هرچه سریعتر نسبت به بیمه نخلستانهای خود اقدام کنند.

موسی جلالی گفت: در آتش سوزی صورت گرفته در ریگان صد هکتار نخلستان در آتش سوخت و این هشداری برای سایر کشاورزان برای بیمه باغهای کشاورزی است.

وی یکی از مهترین دلایل آتش سوزی در این منطقه را عدم رعایت نکات ایمنی دانست و گفت: عدم کاشت صحیح درختان و عدم رعایت فاصله از سویی عدم حرص صحیح نخلها و انباشته شدن برگهای خشک در باغها را از سوی دیگر از مهمترین دلایل بروز این حادثه عنوان کرد.

وی از کشاورزان خواست در اسرع وقت نسبت به بیمه باغهای خود اقدام کنند که در صورت بروز چنین حوادثی بتوان خسارتهای وارده را جبران کرد.

کد خبر 1120902

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =