سيد محمد خاتمي رئيس جمهوري اسلامي ايران گفت: مددكاري يك فضيلت بزرگ الهي و اجتماعي و سرمايه اي بزرگ براي مددكاران است.

به گزارش خبرنگار سياسي مهر، وي كه ديشب درجشنواره تقدير از مددجويان نمونه بهزيستي سراسركشور سخن مي گفت، افزود: مراقبتهاي مددكاران سبب مي شود كه آسيب ديدگان اجتماعي با نشاط باشند و اين مساله بالاترين لذت را براي انسان دارد.
وي تاكيد كرد: در دنياي غفلت و كينه و جهل و نابرابري به سر مي بريم، دنيايي كه جهل و فقر مهمترين عامل بروز آسيب هاي اجتماعي است.
خاتمي با اشاره به اينكه در دنياي امروز در هر روز 40 هزار كودك زير 5 سال در جهان در اثر سوءتغذيه مي ميرند، خاطرنشان كرد: اگر مخارجي كه براي جنگ و درگيري مثل جنگ درعراق و تحميل جنگ عليه كشور ما هزينه شده است، صرف مبارزه با جهل و فقر در جهان مي شد، مشكلات حاد كنوني وجود نمي داشت.
رئيس جمهوري در ادامه با تاكيد بر ضرورت استفاده از امكانات دولت براي رفع آسيبهاي اجتماعي، تصريح كرد: به دليل وسعت و گستردگي آسيب ديدگان در اين زمينه به كمكهاي مردمي نياز است. ما اعتراف مي كنيم كه مشكلات بسيار زياد است، ما مي دانيم كه مددجويان ما محرومترين قشر جامعه هستند، كمبودها بسيار است و دولت نيز وظيفه دارد در رفع اين مشكلات تلاش كند اما به مشاركت مردمي نياز است.
خاتمي درآمدهاي مالياتي را يكي از اهرمهاي مهم براي رفع آسيب هاي اجتماعي دانست و افزود: در حالي كه در كشورهاي جهان 80 درصد درآمدها از ناحيه درآمدهاي مالياتي حاصل مي شود، در كشور ما تنها 30 درصد درآمدهاي دولت را درآمدهاي مالياتي تشكيل ميدهد.
رئيس جمهوري در ادامه اظهار داشت: نگاه ما به بخشي از جامعه كه دچار آسيب ديدگي شده و بخشي از تواناييهاي خود را از دست داده بسيار مهم است و سطحي نگري در اين زمينه نبايد حاكم باشد.
رئيس جمهوري با تاكيد بر اينكه نقص جسمي ميتواند شكوفا شدن قدرت هاي نهفته انسان را فراهم كند، افزود: كار مددجويان اين است كه  آسيب ديدگان را تشويق كنند تا استعدادهاي نهفته آنها بروز و ظهور پيدا كند. وي همچنين پرداختن به عوامل، پيشامدها و معلوليتها را يك ضرورت دانست.

کد خبر 11232

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =