۲۶ تیر ۱۳۸۲،‏ ۹:۴۹
امروز در تاريخ

امروز پنجشنبه بيست و ششم تير ماه سال 1382 هجري شمسي ،مقارن است با هفدهم جمادي الاول سال 1424 هجري قمري و برابر است با هفدهم جولاي سال 2003 ميلادي.

استعفاي دكتر اميني از نخست وزيري :
در چنين روزي در سال 1341 هجري شمسي، دكترعلي اميني نخست وزير وقت استعفا كرد . به هنگام نخست وزيري اميني جبهه ملي به عنوان حزبي تاثير گذار در مناسبات سياسي كشور،  در استعفاي وي  نقش مهمي به عهده  داشت . جبهه ملي در نخستين اقدام سياسي خود به منظور تامين آزادي انتخابات با نخست وزير وقت شريف امامي مذاكره كرد اما به نتيجه رضايت بخشي دست نيافت و نتوانست براي فعاليت هاي مطبوعاتي ، ميتينگ و بر گزاري اجتماعات سياسي مجوز دريافت كند لذا به تحريم انتخابات مجلس بيستم روي آورد . با روي كار آمدن اميني ، رهبران و گردانندگان جبهه ملي در بر خورد با كابينه او دچار اختلاف نظر شدند .اما غالب افراد جبهه ملي اين  را نپذيرفتند كه در شرايط بحراني موجود ، اميني براي عمل به قول هاي خود به كابينه آتي پر توان و مقتدر نيازمند است تا نفوذ فزاينده طبقات زمين دار را كاهش دهد .اين مخالفت ها تا سرحد تلاش براي سرنگوني دولت ادامه يافت و سرانجام در پي تهاجم به دانشگاه تهران در بهمن 1340 دو نيرو آشكارا در مقابل يكديگر صف كشيدند. به دنبال آن پانزده تن از رهبران جبهه ملي دستگير و اميني  به اميد كسب امتيازات تازه به استعفا متوسل شد . شاه به خواسته وي تن نداد و با پذيرش استعفاي او رهبري كار ها را به عهده گرفت .

روز كود تاي حزب بعث عراق  :
تا سال گذشته، كه رژيم صدام حسين پابر جا بود ، در چنين روزي به  دليل نامگذاري اين روز به عنوان  رو زملي  عراق جشن هاي مختلفي در اين كشور بر پا مي شد . 
پس از يازدهم نوامبر 1963 اختلاف در كادر حزب بعث عراق بالا گرفت . در اين زمان حسن البكر رياست جناح مخالف صالح السعدي،  دبير كل وقت حزب بعث راكه در برابر ميشل عفلق دبير كل حزب ايستادگي مي كرد ،عهده دار بود . حسن البكر پس از كودتاي عبدالسلام عارف در هجدهم نوامبر سال 1963 عليه شركاي بعثي خود از سمت نخست وزيري كناره گيري كرد و به عنوان جانشين رييس جمهور كه يك سمت تشريفاتي بود بر گزيده شد  اما آن مقام را نپذيرفت . البكر پس از كشته شدن عبدالسلام عارف و روي كار آمدن عبدالرحمن عارف ، فعاليت سياسي خود را به منظور به دست گرفتن قدر ت گسترش دارد . سرانجام حزب بعث در چنين روزي در سال 1968 با انجام يك كودتا حكومت را دردست گرفت و حسن البكر را به عنوان رييس جمهور و رييس شوراي انقلاب بر گزيد .

تولد شاه اسماعيل اول :
شاه اسماعيل اول از شاهان سلسله صفوي در چنين روزي در سال 1487 ميلادي به دنيا آمد . وي پس از مبارزات طولاني با تركان آق قويونلو و پايان دادن  به جنگ هاي داخلي ، مذهب شيعه را در ايران رسمي اعلام كرد  . او بعدها به مبازره با ازبكان  خراسان  پرداخت .

تبعيد ناپلئون بناپارت :
در چنين روزي در سال 1815 ميلادي ناپلئون بناپارت  بيست روز پس از شكست نيرو هايش در نبرد واتر لو در برابر بلژيك به جزيره سنت هلن در اقيانوس اطلس تبعيد شد .

تولد ارل استنلي گاردنر :
اين نويسنده آمريكايي در چنين روزي در سال 1889 به دنيا آمد . او علاقه عجيبي  به نوشتن رمانهاي اسرارآميز داشت . مهمترين اثر وي "پري ميسون" نام دارد .

تولد كريستينا استيد :
كريستينا استيد، نويسنده مشهور استراليايي در چنين  روزي در سال 1902 به دنيا آمد . رمان " مردي كه عاشق كودكان بود " عنوان مهمترين اثر وي است .

تولد ايزاك واتز :
واتز نويسنده آمريكايي در چنين  روزي در سال 1674 به دنيا آمد . مهمترين اثر او "هائورا ليركان" نام د ارد  .

تولد برنيس آبوت :
اين عكاس  آمريكايي در سال 1989 در چنين روزي به دنيا آمد . "جهان آتجت " عنوان مهترين اثر تصويري اوست . 
 
كودتا در افغانستان :
در چنين روزي در سال 1973 ميلادي داوود خان عليه حكومت موجود در افغانستان كودتا كرد . وي پس از آن رژيم جمهوري را در اين كشور بر پا كرد كه بعد ها به جمهوري داوود خان معروف شد . 

 روز قانون اساسي در كره :
قانون اساسي كره در چنين روزي در سال 1948 به تصويب رسيد . به همين دليل همه ساله چنين روز ي دركره جنوبي به عنوان روز قانون اساسي گرامي داشته مي شود .

کد خبر 11236

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =