دست از  سر داود برداريد

نزاع بر سر اين است كه آيا بايد مجسمه داود، شاهكار ميكل آنژ را براي بازگرداندن به حالت اوليه، با آب شست يا به كمك شيوه هاي خشك كه سطحي تر است و تنها لكه هاي سياه را برطرف مي كند.

به گزارش خبرنگار هنري "مهر " از سايت " بي بي سي" اختلاف بر سر نحوه مرمت و تميز كردن مجسمه داود كه بايد سال آينده براي جشن تولد پانصد سالگي آماده شود، باعث جنجال و هياهو در عالم هنر شده است.
39 كارشناس بين المللي هنر با امضاي نامه اي از گالري "آكادمي" در شهر فلورانس خواسته اند از طرح خود براي شست و شوي مجسمه داود دست بردارد. اين گروه خواستار تصميم گيري يك هيات مستقل درباره بهترين راه تميز كردن مجسمه داود شده اند.
پيش ازاين اگنيز پارونچي، كه براي اجراي اين پروژه استخدام شده بود در ماه آوريل از مقام خود استعفا داد و گفت  براي تميز كردن مجسمه داود تنها بايد از قلم مو استفاده كرد. وي به روزنامه بريتانيايي "ايند يپند نت" گفت ماهيت اين مجسمه تا حدودي به گذر زمان و همين لكه هاي آن است و تكنيك مورد پسند آكادمي سطح آن را بيش از اندازه يكدست مي كند و رنگ هاي طبيعي آن و رگه هاي مرمري را از جثه آن خواهد زدود.
اما فرانس فالتي، مدير گالري آكادمي، با اين تصميم مخالفت كرد و گفت:  شيوه قلم مو تنها گرد و غبار را خواهد زدود، در حالي كه شستن داود آن را به نماد اصلي، يعني جواني ابدي، كه هدف ميكل آنژ از ساخت آن بود نزديك خواهد كرد.
 مجسمه داود يكي از مهمترين نمونه هاي مجسمه سازي رنسانس است كه باعث تغيير نحوه نگرش نسبت به هنر مجسمه سازي شد .
آنتونيو پالوچي، سرپرست هنري فلورانس، در اين رابطه گفت: ما در زمينه مرمت آثار هنري در جهان اول هستيم. هيچ نيازي نيست موضوع را كه تنها يك گردگيري ساده، آن هم تحت نظارت است بزرگنمايي كنيم.
اما موضوع آنقدرها هم ساده نيست. در واقع از 11 سال قبل براي پاكسازي مجسمه برنامه ريزي شده است و قرار است براي يافتن ترك ها و لكه هاي مجسمه، هر اينچ آن به كمك فنون ديجيتالي نقشه برداري شود.همچنين قرار است عمليات مرمت در خارج از ساعات بازديد عمومي طي شش ماه انجام شود.
مجسمه ميكل آنژ بيش از 300 سال از عمر خود را در ميدان "سينيورينا" گذراند و در سال 1873 به گالري آكادمي منتقل شد. از آن زمان به طور متوسط سالانه 2/1 ميليون نفر از آن بازديد كرده اند.

به گزارش خبرنگار "مهر" در حدود سيصد سال نفوذ قطرات باران به درون سنگي كه مجسمه از آن ساخته شده است در كنار اثر تخريبي بازديد  سالانه 2/1 ميليون نفراز آن باعث نفوذ ذرات غبار و دوده به عمق سنگ مجسمه شده است، همين امر نيز پاكسازي مجسمه را تبديل به عملياتي پيچيده مي كند . در حالي كه بسياري از هنرمندان نماي كنوني آن را به عنوان يك ارزش هنري شناخته و اصولا مخالف تميز كردن آن هستند . 

کد خبر 11242

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =