۱۱ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۶:۱۵
"در ستایش گفتگو" منتشر شد

تازه‌ترین اثر خسرو ناقد شامل مجموعه‌ای از گفتارهای این نویسنده و پژوهشگر عرصة فرهنگ و فلسفه به اسم "در ستایش گفتگو" با عنوان فرعی "دیدار با دیگری در عرصه فرهنگ،‌ادبیات و جامعه" از سوی انتشارات جهان کتاب منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ناقد در پیشگفتار کتاب نوشته است: گفتارهایی را که در این دفتر فراهم آورده‌ام، حاصل دیدار سالهای دور و نزدیک من با "دیگری" است؛ حاصل گفتگو و نشست و برخاست با مردمان سرزمینهایی است که من بیش از سه دهه در میانشان روزگار می‌گذرانم، با فرهنگ و ادبیات آنان آشنایم و گذشته و امروزشان را می‌شناسم و از جامعه و آداب و رسوم‌شان شناخت دارم.

کتاب"در ستایش گفتگو" با مقاله‌ای با عنوان "در ستایش فرهنگ گفتگو" آغاز می‌شود و در نوزده گفتار و در سه بخش در زمینة فرهنگ و ادبیات و جامعه ادامه می‌یابد. عنوان برخی از گفتارهای کتاب عبارتند "از سعدی تا سیمین"، "دیدار با دیگری"، "جهان و جهان‌بینی جمال‌زاده"، "مدرنیسم غرب و روشنفکران سرزمین‌های شرقِ مسلمان"، "گهواره اسلام مدرن"و "از بحران هویت تا هویت کاذب".
 
ناقد در یکی از گفتارها با عنوان "اقبالِ شیمل" از دلبستگی آنه‌ماری شیمل اسلام‌شناس فقید آلمانی به آرا و افکار اقبال لاهوری سخن می‌گوید. مبحثی نیز به مطالعات ایران‌شناسی در سرزمین‌های آلمانی‌زبان اختصاص یافته است. نویسنده در گفتاری به نقد و بررسی ترجمه‌هایی که از شعر معاصر ایران به زبان آلمانی انجام شده است می‌پردازد. دو گفتار "شاهنامه در آلمان" و "ترجمه‌ای شاعرانه از قرآن" از دیگر گفتارهای پژوهشی کتاب است.

پیش از این از خسرو ناقد، کتابهای "زندگی به رغم تاریخ" (گفتارها و گفتگوهای لِشِک کولاکوفسکی) و "ناکجاآباد و خشونت" (گفتارها و گفتگوهای کارل پوپر) توسط همین مؤسسه منتشر شده است که هر دو به چاپ دوم رسیده‌اند.
 
کتاب "در ستایش گفتگو" در 300 صفحه و به قیمت 6000 تومان منتشر شده است.
 
کد خبر 1127279

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =