جابجايي نيروهاي سوري در لبنان ارتباطي با فشارهاي آمريكا  ندارد

سوريه ، هرگونه ارتباط ميان جابجابي نيروهايش در لبنان و خروج از خاك اين كشور را با فشارهاي آمريكا تكذيب كرد.

به گزارش خبرگزاري مهر ، يك منبع بلند پايه سوري در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط  چاپ لندن اين شايعه  را كه عمليات جابجايي جديد نيروهاي سوري در لبنان در نتيجه فشارهاي آمريكا صورت گرفته است ، به شدت تكذيب كرد.
  اين منبع بلند پايه كه هويتش فاش نشده است ،افزود: اين عمليات در چارچوب تكميل برنامه هاي گذشته و عمليات جابجايي مشابه صورت گرفته و امر تازه اي نيست .
  وي اين عمليات را چهارمين جابجايي از سوري نيروهاي سوري و ترك مواضع آنها در خاك لبنان در خلال سه سال گذشته عنوان كرد.
  اين منبع افزود كه بشار اسد رييس جمهور سوريه بارها ديدگاه خود را در مورد عمليات جابجايي نيروهاي سوري در لبنان اعلام كرده كه اين عمليات با هماهنگي ميان رهبران سوريه و لبنان صورت گرفته و نتيجه همراهي با شرايط و تحولات و نيز واقعيت امنيتي است بويژه اينكه نيروهاي نظامي لبنان قدرت خود را بر حفظ امنيت و حمايت از امنيت داخلي اثبات كرده اند.
اين منبع تاكيد كرد كه سوريه تصميمات خود را بر اساس فشارهاي اين و آن اتخاذ نمي كند.
  وي تصريح كرد به رغم اين تاكيد  برخي سعي مي كنند هر گونه تحرك سوريه در سطح داخلي و منطقه اي را به فشارهاي آمريكا مرتبط  كنند.
 اين منبع سوري ابراز اميداوري كرد كه  به عنوان مثال ، روند اصلاحات اداري كه هم اكنون در داخل سوريه اعمال مي شود و بشار اسد هم بر آن تاكيد كرده تحت تاثير فشارهاي آمريكا تلقي نشود .
   گفتني  است كه واحدهايي از نيروهاي سوريه در راستاي جابجايي خود در لبنان ، عقب نشيني از چند موضع خود را از غروب دوشنبه گذشته آغاز كردند.
  سوريه تاكنون سه عقب نشيني از لبنان طي سه سال گذشته انجام داده كه آخرين مورد آن به فوريه گذشته (بهمن ) بر مي گردد از سال 2000 ميلادي سوريه شمار نيروهاي خود را از 35 هزار تن به 20 هزار تن كاهش داده است .
  20 ژوئن گذشته (30 خرداد) روزنامه هاي لبناني براي اولين بار از امكان عقب نشيني كامل نيروهاي سوري با آغاز سال 2004 ميلادي خبر داده بودند.
 
   به موجب توافقنامه طائف (سال 1989) دمشق نيروهاي خود را در سال 1992 به سوي شرق لبنان جابجا كرد اما اين توافقنامه بر زمان دقيق عقب نشيني آخرين سوري تصريح نكرده و تصميم گيري در اين موضوع را به مقامات لبناني واگذار كرده است .
   توافقنامه طائف به وجود نيروهاي طائف در خاك لبنان مشروعيت داد.
آمريكا به دليل مخالفت سوريه با جنگ اين كشور عليه عراق ، وجود نظامي سوريه در لبنان را اشغال  توصيف كرده است .
 آمريكا در راستاي فشار بر سوريه براي عدم دخالت اين كشور در امور عراق و حمايت از نقشه راه از دمشق خواسته نيروهايش را از لبنان خارج كند .
  سال 1976 يك سال پس از جنگ هاي داخلي در لبنان (1976-1990 ) ارتش سوريه با موافقت واشنگتن براي حمايت از نيروهاي مسيحي لبنان واردخاك اين كشور شد و از آن زمان تاكنون اين نيروها در لبنان به سر مي برند.
  

 

 

کد خبر 11301

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =