سوء استفاده دشمن از دانش سیاسی محدود/ تک صدایی به نفع دشمن است

استان تهران - خبرگزاری مهر: در مناظره میان صفار هرندی و کواکبیان موضوع فرهنگ، رسانه و عملیات روانی بررسی شده و دو طرف به بیان دیدگاه های خود در این خصوص پرداختند.

به گزارش خبرنگار مهر در کرج، مصطفی کواکبیان شامگاه سه شنبه در مناظره با حسین صفار هرندی پیرامون فرهنگ، رسانه و عملیات روانی در آخرین جلسه از سلسله جلسات آزاد اندیشی سیاسی طرح ملی ضیافت اندیشه در دانشگاه تربیت معلم اظهار داشت: طرح ملی ضیافت اندیشه یکی از طرحهای موفقی است که امید می رود بهره گیری لازم از این طرح صورت گیرد.

مدیر مسئول روزنامه مردم سالاری ادامه داد: امروز ممکن است خیلی افراد و نهادهای حقوق بشری اتهاماتی را نسبت به ما مطرح کنند که باید با تاسی از حضرت علی(ع) در مقابل این عده  ایستاد.

وی در ادامه پس از بیان روایتی از نهج البلاغه و سخنان شهید مطهری گفت: موضوع مناظره را نمی دانم.

درادامه بحث حسین صفار هرندی نیز با بیان مقدمه ای ازچگونگی قبول مسئولیت حکومت توسط حضرت علی (ع) بیان داشت: حکوت برای وی جز بی ارزش ترین چیزها بوده است اما وی این مسئله را برای اقامه حق و عدل پذیرفت.

وی در ادامه در خصوص اجرای  طرح ملی ضیافت اندیشه نیز گفت: استنباطم از گزارشهای کلی این است که این طرح توام با موفقیت بوده و امید می رود که به موفقیتهای فعلی این طرح بسنده نشود.

مجری این مناظره با طرح این پرسش که آیا دشمنان برنامه جدی برای محیط دانشگاه دارند و این برنامه دارای چه ابعادی است و بیشتر سرمایه گذاری دشمن بر کدام قشر بوده، بحث مناظره را آغاز کرد.

استکبار جهانی با ذات حکومت اسلامی تعارض اساسی دارد

کواکبیان گفت: استکبار جهانی با ذات حکومت اسلامی تعارض اساسی دارد و برای مراکز تاثیرگذار این نظام نقشه طراحی کرده است و برای دانشگاه ها نیز بعد از انقلاب برنامه داشته و متناسب با هر زمانی نقشه هایش را مطرح می کند اما میزان توفیق دشمن همیشه یکسان نیست و به چند عامل بستگی دارد.

وی در تشریح عوامل عدم موفقیت دشمن اظهار داشت: هوشیاری و آگاهی دانشجویان از شرایط زمانی، نحوه عملکرد متولیان و دست اندرکاران بخشهای مختلف جامعه از محیط می تواند در خنثی کردن نقشه های دشمنان موثر افتد.

کواکبیان افزود: دانشجو ودانشگاه تبلوری ازمسائل عرصه های مختلف  جامعه است واگر مردم درخصوص مسئله ای موضعی داشته باشند خلاصه اش را در دانشگاه می توان دید.

وی خاطرنشان کرد: در اینکه دشمنان نقشه ای علیه ما دارند شکی نیست اما در اینکه بتوانند پیروز شوند بخش عمده ای به ما مربوط است و دانشجو، دانشگاه، استاد، نمایندگان، مسئولان و ... می توانند با برنامه ریزی دست به دست هم دهند و جلوی تاثیرگذاری دشمن را بگیرند.

مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری ادامه داد: دشمن عملیات روانی گسترده ای دارد اما ما نباید به حرکتهای کوچک دشمن و پیام فلان سفارتخانه توجه کنیم و باید زمینه های مقابله با عملیات فوق را در دانشگاه فراهم کرده و طرح ضیافت اندیشه در همین راستا یکی از طرحهای موفق است.

ایجاد تک صدایی زمینه ساز پیروزی دشمن است

کواکبیان در ادامه گفت: اگر خفقان و تک صدایی ایجاد کنید و نگذارید صداهای مختلف شنیده شود، خودتان زمینه را برای پیروزی طرحهای دشمن فراهم کرده اید و دیگر نباید این موضوع را به طراحی عملیات روانی دشمن تنها نسبت داد.

وی یادآور شد: دانشگاه ها نباید مثل اول انقلاب شود، دانشجو می تواند بیرون دانشگاه جز هر حزبی باشد اما در داخل دانشگاه حزب حق ندارد ستاد، دفتر و شعبه بزند و یارگیری کند، در این راستا ولنگاری بی حد نیز برای فاصله گرفتن از درس مد نظر نیست اما نباید انتظار داشت دانشجو ازسیاست خداحافظی کند، همان طور که مقام معظم رهبری بر داشتن بینش و تحلیل سیاسی  دانشجویان تاکید دارند.

دبیرکل حزب مردم سالاری اظهار داشت: امام خمینی(ره) در زمان مجلس دوم مطرح کردند اینکه بعد از انقلاب می گفتند اساسا حق تعیین سیاسیت برای دانشگاه است و علما و مجتهدین بروند دنبال شریعت صحیح  نبوده و اینکه الان نیز بر عکس شده و می گویند سیاست در اختیار مجتهدین است و دانشجو حق ورود به سیاست را ندارد نیز صحیح نیست.

نباید با اعتراض منطقی دانشجو برخورد انضباطی کرد

وی تاکید کرد: دانشجو باید بتواند اعتراض منطقی کند و اگر این حق را برای دانشجو قائل نشویم و با دانشجو برخورد انضباطی کنیم درست در مسیر حرکت دشمن قدم برداشته ایم و از همین رو است که نباید نشریات علیه دولت را تعطیل کرد.

در ادامه مناظره صفارهرندی اظهار داشت: جنگ روانی و جنگ نرم در دوجا اثرگذار است، یکی اندیشه و دیگری احساس و عاطفه و دقیقا در همین حوزه هم هست که موضوع جنگ روانی بر روی اقشار مختلف آثارش متفاوت است و بر برخی اقشار بیشتر تاثیر می گذارد.

وی افزود: تاثیر جنگ روانی متفاوت است ودانشگاه محیطی است که استعداد تحقق جنگ روانی دشمن را دارد زیرا هم حضور اندیشه و خرد و هم تبلور احساسات و حضور پرشور را در دانشگاه شاهد هستیم و معماران جنگ روانی طراحی خود را مبتنی بر همین خواص متمرکزمی کنند.

صفارهرندی با اشاره به سخنان کواکبیان گفت: به هر نسبت که این طرف خودش را فراهم کرده باشد اثرگذاری دشمن در این عملیات کاهش می یابد و می تواند این آمادگی را به نقطه ای برای خنثی کردن  عملیات روانی دشمن به کار بست.

وی بیان داشت: تاکید ما بر این است که آیا در موثر واقع شدن عملیات روانی دشمن مسئولان موثرند یا آنهایی که تحت تاثیر این قضایا قرار می گیرند که تاکید بر هر یک از اینها طرح اشتباه صورت مسئله است.

دشمن از دانش سیاسی محدود سوء استفاده می کند

وزیر سابق ارشاد گفت: تا زمانی که جریان زمینه ساز و افراد مستعد برای عملیات روانی وجود نداشته باشند عملیات روانی اتفاق نمی افتد و گاهی از دانش سیاسی محدود سو استفاده می شود و خیلی از دانشجویان دوران 30 ساله پس از انقلاب را تنها در حدود 20 سال زندگی کرده و تاحدودی اتفاقات رخ داده را نمی دانند و عده ای از همین ناآگاهی سو استفاده می کنند و البته نباید در این زمینه فقط دانشجو را مقصر جلوه داد، برخی دروس ما آنقدر بی جاذبه است که دانشجو حوصله ندارد بخواند.

وی به تجربه پخش برنامه های مستند در سیما اشاره کرد و گفت: مستندهای پخش شده در خصوص انقلاب جز پر بیننده ترین برنامه ها بوده زیرا توصیف واقعیات است.

صفارهرندی خاطرنشان کرد: امروز کشورهای سلطه گر بخش عمده ای از انرژی خود را برای عملیات روانی صرف می کنند و آن را دیپلماسی عمومی می دانند، به ویژه پس از جنگ سرد دیپلماسی عمومی نگاهش به این است که چگونه می توان به جای تحکم ان چیزهایی که مورد نظر آمریکاست در محیط تبادل اندیشه مطرح کرد و از این رو در کشورهایی که صاحب اندیشه و مکتب مترقی هستند تاثیر گذاشت.

امریکاییها از احساسات بچه ها سوء استفاده می کنند

وی افزود: دیگر نمی توان ساده لوحی به خرج داد وگفت اگر محکم بایستیم آمریکایی ها کاری نمی توانند بکنند، زیرا آمریکاییها از احساسات بچه  ها  نیز استفاده می کنند ، آنها هر کس را که مخالف و ضد آمریکاست، دوگم، خشونت طلب، تروریست و ... معرفی می کنند، از طرف دیگر نیز در جایی مثلا اگر استادی متاثر از غرب بحث کند و تمایلات آمریکایی بروز دهد آنها وی را اهل مدارا می خوانند و این خودش نوعی عملیات تخریب است.

سردبیر سابق کیهان گفت: یک دلیل غیر سیاسی شدن جریانات دهه 70 این بود که آن زمان وقتی کسی می خواست از تفکر ایدئولوژی، مکتبی و ضد آمریکایی دفاع کند می گفتند این آدم تفکرش مال 57 است ودنیا عوض شده است و باید این حرفها را بیرون ریخت و همین عده برخی جوانان را نسبت به سیاست بی تفاوت کردند.

در ادامه مناظره کوکبیان عنوان کرد: جنگ روانی بزرگترین ابزار رسانه اعم از سایبری، مطبوعات و ماهواره هاست و من از صدا و سیما انتقاد دارم و دلایلش را هم اعلام می کنم زیرا در مقابل ابزارهای دشمن نتوانسته ایم برنامه ریزی مناسب داشته باشیم و شبکه بی بی سی فارسی و فارسی 1و 2 نشان می دهد آنها تنها برای سیاست ما برنامه ندارند بلکه اهداف دیگری را نیز دنبال می کنند.

صدا و سیما باید در برابر رسانه های خارجی قوی تر عمل می کرد

کواکبیان افزود: فارسی 1 بی غیرت سازی است و خیلی از مردم ایران متاسفانه این شبکه را تماشا می کنند و از همین رو معتقدم صدا و سیما می توانست قوی تر در این صحنه وارد شود.

وی سه هدف دم دستی را برای جنگ نرم برشمرد و با ابراز تاسف از موفقیت این  اهداف گفت: ایجاد اختلاف میان احاد مردم، مردم با مسئولین و مسئولین با یکدیگر ازاین جمله است و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری درخصوص وحدت باید بررسی کرد در این میان چه کسانی در خط تفرقه و کدام عده در خط وحدت حرکت کردند.

وی با اشاره به عملکرد رسانه های طرفدار و زاویه دار دولت بیان کرد: باید بررسی کرد چه کسانی هر رو ز بر طبل تفرقه کوبیدند و چه کسانی به فکر وحدت، آرامش و امنیت هستند.

کواکبیان گفت: من بعد از انتخابات گفتم فرمایش مقام معظم رهبری فصل الخطاب است، هنوز هم عده ای نمی خواهند به این مباحث پایان دهند چون در این مباحث نان هست، جنگ روانی آمریکا ایجاد انشقاق و تضعیف ارزشها در جامعه است و افرادی که داستان انتخابات را پایان نایافته می دانند در این گروهند.

تزئینی خواندن رای مردم از بین بردن ارزشهاست

نماینده مردم سمنان درمجلس گفت: ارزشها فقط اسلامیت نظام نیست وجمهوریت نظام نیزمطرح است، اینکه بگویند رای تزئینی است، از بین بردن ارزشهاست، همان طور که ولایت برای ما مهم است جمهوریت هم اهمیت دارد و اگر کسی بیاید رای مردم را تضییع کند انگار ولایت را تضعیف کرده است.

وی ادامه داد: در مورد حضرت مشروعیت الهی و مقبولیت مردمی است اما در مورد ولایت فقیه مشروعیت الهی ومردمی است و این نکته ای است که در مشروعیت مردمی در عصر غیبت نقش دارد و بحث امام معصوم مطرح نیست.

کواکبیان توطئه دیگر دشمنان را یاس و نومیدی و مایوس کردن مردم و فاصله انداختن میان مردم و نظام خواند و خاطرنشان کرد: بی تفاوت سازی مردم نسبت به حکومت خطرش بیش از ضد انقلاب است زیرا مردمی که بی تفاوت  نسبت به حکومت هستند بیشتر مستعد عملیات روانی دشمن هستند.

کد خبر 1144039

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =