تشکیل "نظام پیشنهادها" در بعثه مقام معظم رهبری

معاون مدیریت توسعه و منابع بعثه مقام معظم رهبری گفت: به منظور بهره مندی از مشارکت افکار، اندیشه ها و طرحهای خلاق افراد در جهت تکریم زائران و همچنین بهبود برنامه ها، فعالیتها، اصلاح روشها، فرایندها و تصمیمگیریها در حوزه حج و زیارت، "نظام پیشنهادها" بعثه مقام معظم رهبری تشکیل شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام محمد هادی فلاح زاده در تشریح ایجاد نظام پیشنهادها در بعثه مقام معظم رهبری اظهار داشت: از آنجا که نماینده ولی فقیه از جانب مقام معظم رهبری ناظر بر امور خرد و کلان حج و زیارت کشور می باشد و با میلیونها زائر در اراتباط است فعالیت بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت را باید در قالب سازمانهای باز مورد بررسی قرار داد. لذا در سازمانهای باز می توان از نقطه نظرات مردمی برای بهبود امور بهره گرفت چون مردم مشتریان این گونه سازمانها هستند و ذیحق برای بیان نظر و پیشنهاد.

وی افزود: دستگاههای باز دارای مشتری زیاد هستند به ناچار با خیل عظیمی از درخواستها و توقعات و انتقادها و نظرات مواجه می شوند لذا در دستگاههای کاملا باز که بخش عمده ای از کار توسط بخش خصوصی (مردم) انجام می گیرد می توان با ایجاد سازوکارهای مناسب از نقطه نظرات مردم در جهت نظارت کنترل و برنامه ریزی استفاده کرد.
 
معاون مدیریت توسعه و منابع بعثه مقام معظم رهبری اظهار داشت: تشکیلات حج و بعثه رهبری باید به سمتی برود که نظارت مردمی بر آنها اعمال شود و از سوی دیگر با برون سپاری بخشی از وظایف به دستگاهها و بخشهای خصوصی کارآمد به بهبود امور کمک شایانی شود.
 
وی افزود: زائر همه مسائل را از نزدیک می بیند و کارها و امور را رصد می کند. آنان در همه کارها به نوعی مشارکت دارند. در این میان افرادی که دارای تفکر سیستمی و توان برنامه ریزی هستند می توانند با ارائه راهکار و پیشنهادی  مناسب تاثیری مهم در بهبود روند امور بگذارند و نظام پیشنهادات هم هدفش گردآوری و جذب این نظرات است.
 
فلاح زاده با بیان اینکه به منظور بهره مندی از مشارکت افکار، اندیشه ها و طرحهای خلاق افراد در جهت تکریم زائران و همچنین بهبود برنامه ها، فعالیتها، اصلاح روشها، فرایندها و تصمیمگیریها در حوزه حج و زیارت،"نظام پیشنهادها" تشکیل شد اظهار داشت: رسالت نظام پیشنهادها گسترش فرهنگ مشارکت و بهره گیری از سرمایه های فکری به منظور بهبود، انسجام سازمانی، ایجاد تفکر سیستمی بین مسئولین نهاد نمایندگی با مخاطبین (روحانیون، مدیران و کارگزاران کارکنان، زائران و...) و همچنین ایجاد زمینه ای مناسب جهت تصمیم سازی و تصمیمگیری از طریق تشویق و ترغیب کلیه منابع انسانی به حضور در این روند و اجرای آن در سطوح مختلف است.

وی افزود: اهداف و سیاستهای اجرای نظام پیشنهادها در حوزه نمایندگی ولی فقیه در حج و زیارت تحق حج ابراهیمی؛ کشف ظرفیتهای ناپیدای حج؛ تقویت اعتقادات مذهبی و گسترش روحیه همکاری و مشارکت؛ ارتقای کمی و کیفی برنامه ها، آموزشها و برنامه ها و خدمات؛ رفع نارساییها و همچنین کاهش هزینه ها و جلوگیری از اتلاف منابع در جهت استفاده بهینه از امکانات و زمان است.
 
فلاح زاده اظهار داشت: در این نظام همه افراد می توانند به ارائه نظر بپردازند و به این منظور کانالهای مختلفی مانند سایت پایگاه اینترنتی pishnahad.hajj.ir؛ مکاتبه با صندوق پستی: تهران 134451796 و نمابر 02166582104 و تلفن مستقیم 02164512354 در نظر گرفته شده است تا افرادی که مایلند در نظام پیشنهادات به ارائه نظر بپردازند ارتباط برقرار کنند. 
کد خبر 1144054

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =