جنبش دانشجويي در ايران بيشتر رويكردي سياسي داشته است اما در سالهاي اخير به خصوص پس از خرداد 76 ما با پديده جدي تري در جنبش دانشجويي مواجه هستيم و آن رويكرد اجتماعي جنبش دانشجويي است .

دكتر" غلامرضا ظريفيان " معاون دانشجويي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اين مطلب در مورد جايگاه تشكل هاي غير دولتي در جامعه، به خبرنگار دانشگاهي " مهر " گفت :  در حقيقت به دليل حضور نيروهاي متعدد و متنوع فكري در دانشگاهها اين نياز ايجاد شد كه حاكميت به سمت پاسخگويي به نيازهاي اجتماعي جنبش دانشجويي حركت كند . جنبش دانشجويي هم كاركرد ها و ماهيت اجتماعي تري پيدا كرد و بر اين اساس  مجموعه اي از فعاليت هاي صنفي، اجتماعي، فرهنگي و هنري در كنار فعاليت هاي سياسي دانشگاهي ايجاد  و بستر اين فعاليت ها با حمايت دولت و تدوين و ابلاغ آيين نامه هاي مختلف فراهم شد .
وي در ادامه افزود : امروز بيش از 3 هزار كانون و تشكل دانشجويي در عرصه هاي علمي، اجتماعي،  صنفي و فرهنگي در دانشگاههاي سراسر كشور فعال هستند و اگر به فعاليت هاي كانون هاي اجتماعي دانشگاهها در اين مدت نگاه كنيم، اين كانون ها بيشتر در زمينه هاي حقوق بشر، آسيب هاي اجتماعي و مسايل زيست محيطي فعاليت داشته اند .جهت گيري جنبش دانشجويي به سمت مطالبات اجتماعي در سالهاي اخير باعث شده كه امروز بستر مناسبي براي بازخورد و آگاهي از پيام هايي كه متكي بر مطالبات اجتماعي است فراهم شود  و اين نياز ها عرصه بروز يابند .
وي گفت : دانشگاه بيش از نيم قرن است كه از برج عاج خود در جهان كنوني خارج شده است . دانشگاه در گذشته مجموعه اي از نخبگان  جوامع رادر خود جمع داشت، اما در سه دهه اخير با پديده دانشگاه توده اي مواجه هستيم كه جاذبه ها و ويژگي هاي خاص خود را دارد .
وي با اشاره به رشد جمعيت دانشجويي جهان به ميزان 6 برابر در طول 35 سال اخير به مقايسه اين آمار با وضعيت ايران كه در عرض 20 سال گذشته بيش از 10 برابر بر تعداد دانشجويان آن افزوده شده است پرداخت و افزود : در ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي 170 هزار دانشجو در كشور مشغول به تحصيل بودند در حاليكه امروز بيش از يك ميليون و 700 هزار نفر دانشجو در كشور وجود دارد .
دكتر ظريفيان جنبش هاي اجتماعي قاعده مند را محصول جوامع مدني دانست و افزود : جوامع مدني در كنار كلان سيستمي كه سايه بر كل جامعه افكنده و آن همان دستگاه سياسي جامعه است، نياز به خرده سيستم هايي دارد. علي الخصوص جوامع مدني كه با رويكرد مردم سالاري به پيش مي روند.  اگر اين خرده سيستم ها وجود نداشته باشند جامعه دچار نوعي ناكار آمدي مي شود . خرده سيستم ها اولا" به توزيع قدرت كمك مي كنند و ثانيا" حلقه واسط مردم و دولت مي شوند و ارتباط عقلاني بين دولت و مردم را ايجاد مي كنند . بر اين اساس جامعه ما كه يك جامعه ي مدني و مردم سالار است نياز جدي و اساسي به تشكيل جنبش هاي داوطلبانه دارد و اگر اين كانون ها در جامعه شكل نگيرند، چه احزاب و چه رسانه ها و چه ساير نهاد هاي جامعه نمي توانند به درستي فعاليت كنند و در نهايت ميان حاكميت و مردم چالش و درگيري ايجاد خواهد شد .
معاون دانشجويي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت :  كانون ها و تشكل هاي غير دولتي بايد داراي اين ويژگي ها باشند :
1 خود انگيختگي قانونمند 2 جامعه پذيري 3 تلاش براي افزايش نشاط متعالي در جامعه 4 گسترش عقلانيت در جامعه خصوصا" خرد جمعي 5 توزيع قدرت 6 تلطيف قدرت 7 اعتماد سازي 8 ايجاد پيوند هاي عميق انساني 9 ايجاد زبان مشترك بين بشريت 10 احساس مفيد بودن و التزام اجتماعي  .
دكتر ظريفيان به سابقه تاريخي قانون گريزي و عدم مشاركت پذيري مردم در جوامع جهان سومي اشاره كرد و نقش تشكل هاي داوطلبانه و غير دولتي را براي افزايش مشاركت مردم در فعاليت هاي اجتماعي، مهم و حياتي ارزيابي كرد .
دكتر ظريفيان  گفت : اگر بخواهيم در جامعه، نخبگان را افزايش دهيم  و جامعه متوسط را به جامعه فرهيخته تبديل كنيم طبيعتا" بايد به سمت مديريت فرهنگي حركت كنيم كه يكي از ضرورت هاي آن افزايش كانون هاي داوطلبانه است .
يكي از مشكلات نظام هايي كه مانع از توزيع قدرت مي شوند نگراني آنها از بروز آنارشيسم در اثر توزيع قدرت در جامعه است كه با آموزش و اعتماد به نسل جوان مي توان اين نقيصه را برطرف كرد .
وي در پايان افزود:  معتقدم بيش ازاين كه تلاش كنيم  نسل جوان به ما اعتماد پيدا كند بايد تلاش كنيم تا ما به اين نسل اعتماد كنيم و بدانيم كه هم قاعده مندي و هم قانونمندي لازم براي انجام اموردر جوانان ما وجود دارد . 

کد خبر 11453

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =