برداشت زیتون در طارم رکورد جهانی را شکست

زنجان - خبرگزاری مهر : مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم گفت: از یکی از باغ های زیتون روستای کهریز در طارم، 27 هزار و 343 کیلوگرم در هکتار محصول زیتون برداشت شد که این رقم بیش از رکورد کشور اسپانیا و رقم جهانی برداشت زیتون در هکتار است.

مسعود زنگنه در گفتگو با خبرنگار مهر در زنجان،  با بیان اینکه عوامل متعددی در این زمینه موثر بوده است، خاطر نشان کرد: البته احتمال افزایش این رقم نیز وجود دارد و امروز نمایندگانی از وزارت جهاد کشاورزی و همچنن هشت استان کشور به طارم خواهند آمد تا این موضوع را از نزدیک بررسی کنند.

زنگنه افزود: گزارش این موضوع به وزارت متبوع ارسال شده ولی تاکنون برداشتی از این مزرعه صورت نگرفته تا پس از مراجعه این نمایندگان به مزرعه و مشاهده این موضوع به صورت مستقیم، کار برداشت از این مزرعه آغاز شود.

وی اعمال مدیریت صحیح کف باغ شامل بیل کاری و شخم پای درختان و مبارزه با علف های هرز به صورت مکانیکی، اعمال روش های صحیح هرس مناسب با رشد و نمو و باردهی و اصلاح روش های صحیح تغذیه باغ و اعمال اصول فنی در هر مرحله از دوره داشت، از جمله عوامل  مؤثر در این امر عنوان کرد.

مدیر جهاد کشاورزی طارم گفت: یکنواختی باغ با ایجاد تراکم کشت مناسب شش در هشت به صورت ترازبندی در سطح شیب دار، استفاده از ارقام یکدست (رقم زرد)، استفاده کمتر از سموم شیمیایی جهت تولید محصول ارگانیک و همچنین بالا بودن میزان عملکرد در واحد سطح و همکاری با کارشناسان جهاد کشاورزی و همچنین تلاش و همت مضاعف خود باغدار، از دیگر عوامل این موفقیت است. 

زنگنه با بیان اینکه این مقدار تولید زیتون از کل تولید زیتون منطقه بیشتر است گفت: در سال گذشته با توجه به اینکه سال باردهی محصول در طارم بود، بیش از 28 هزار تن محصول زیتون در طارم تولید شد اما امسال به دلیل اینکه سال "نیاور"  در تولید زیتون قلمداد می شود، میزان تولید کاهش یافته است. البته برخی مناطق تولید خوبی داشته اند و کمبودهای موجود را جبران خواهند کرد.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش میزان تولید زیتون در سال گذشته و ایجاد سال آوری در محصول زیتون و خسارت‌های ناشی از گرمای زیاد در زمان تلقیح گل، میزان عملکرد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

کد خبر 1163724

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =