شبکه فاضلاب تهران را می توان در 20 سال تکمیل کرد

رئیس شورای شهر تهران گفت: زمانی عنوان می شد تکمیل شبکه فاضلاب تهران به دلیل بودجه اندک 130 سال طول می کشد اما اکنون تکمیل آن طی 20 سال امکانپذیر است.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی چمران در سیصد و هجدهمین جلسه شورای شهر تهران پس از ارائه گزارش مدیرعامل شرکت فاضلاب شهر تهران از عملکرد این شرکت و منابع درآمدی در سال 89 ادامه داد: در سال 80 اعتبار اختصاص یافته برای ایجاد شبکه فاضلاب شهر تهران تنها 500 میلیون تومان بود، اما با تلاش شورای شهر تهران این رقم به 83 میلیارد تومان در طول یک سال افزایش یافت.

وی با اشاره به موافقت رئیس جمهور برای پرداخت اقساط وام بانک جهانی در پروژه فاضلاب شهر تهران تصریح کرد: دولت پرداخت اقساط این وام را قبول کرده است و در دور سوم سفرهای استانی رئیس جمهور نیز اعتبار لازم تعیین و وزارت نیرو نیز موظف به پرداخت این مبلغ شده است.

رئیس شورای شهر تاکید کرد: بر اساس مصوبه سفر سوم رئیس جمهور، مبلغ بودجه شرکت فاضلاب به 74 میلیارد تومان پیشنهاد دولت افزایش می یابد.

چمران به برنامه احداث تصفیه‌خانه میانی در داخل شهر تاکید کرد و گفت: موضوع احداث این تصیفه‌خانه به صلاح و صرفه شهر است.

وی تاکید کرد: از استانداری تهران و وزارت نیرو انتظار داریم موضوعات مربوطه فاضلاب را پیگیری کنند، چرا که حتی یک بیماری در این شبکه می‌تواند هزینه‌های بسیار گزافی را به شهر تهران تحمیل کند.

رئیس شورای شهر تهران افزود: شهرهای کوچک کشور اعتبارات مناسبی را برای فاضلاب دریافت می‌کنند، چرا که نمایندگان آنها به خوبی از این پروژه‌ها دفاع ‌کرده‌اند، اما متاسفانه نمایندگان تهران دفاع مناسبی از پروژه‌ها ندارند و از اعتبارات استان کاسته می‌شود.

در ادامه این جلسه، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: در حال حاضر تنها یک سوم منابع مورد نیاز احداث شبکه فاضلاب در سال اول برنامه پنج ساله این شرکت تامین شده است و در این فاصله تاخیر قابل توجه برنامه کاملا مشهود است.

خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر تهران با اعلام اینکه شرکت فاضلاب حق انشعاب را از مردم دریافت می‌کند، اما ماهها و گاه سالها اتصال شبکه فاضلاب طول می‌کشد، بیان کرد: همچنین برخی از پیمانکاران مردم را تحت فشار می‌گذارند تا حق انشعاب دریافت کنند و پس از دریافت پول نیز اتصال شبکه طولانی می‌شود و به نظر می‌رسد نحوه صحیح برخورد با مردم توسط پیمانکاران باید به آنها آموزش داده شود.

وی با اشاره به آموزشهایی که توسط مردم به کمیته نظارت شورای شهر تهران ارائه می‌شود، تصریح کرد: از شما می خواهم تا در مورد ورود پیمانکاران به حریم شخصی مردم تذکر بدهید و در صورت لزوم اگر پیمانکاران به این حریم وارد شوند، نظارت بر آنها لازم و ضروری است.

وی ادامه داد: شرکت فاضلاب برای نصب انشعاب خود هزینه‌های زیادی را دریافت می‌کند و به نظر شما بهتر نیست، اگر قرار است پولی از مردم دریافت شود، در آن حق و حقوق جداگانه در نظر گرفته نشده و با مردم رو راست برخورد کنیم.

 حقوق مردم در دریافت حق انشعاب رعایت نمی‌شود

احمد مسجد جامعی عضو کمیسیون فرهنگی ـ اجتماعی شورای شهر تهران مشارکت مردم در توسعه شبکه فاضلاب را بسیار مهم خواند و اظهار داشت: حقوق مردم در دریافت حق انشعاب رعایت نمی‌شود و اگر مبالغ دریافت شده با زمان نصب انشعاب تناسب داشته باشد و شفاف سازی اقدامات روشن باشد، مردم رضایت بیشتری دارند.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه مدیریت واحد شهری هنوز در شهر تهران شکل نگرفته است، ادامه داد: در صورتی که مشکلات موجود برطرف شود، می‌توانیم در مورد 130 روز تعطیلی فعالیتهای اجرایی شرکت فاضلاب به دلیل اقدامات شهری تصمیم درست را اتخاذ کنیم.

این عضو کمیسیون فرهنگی ـ اجتماعی شورای شهر تهران تاکید کرد که تهیه یک سند پایه برای افزایش مشارکت مردم در توسعه و احداث شبکه فاضلاب و تقویت همکاری‌های مردم لازم است.

پروژه فاضلاب شهر تهران در زمان مشخص شده محقق نمی‌شود

رسول خادم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با تاکید بر این که تنها یک سوم منابع مورد نیاز برای احداث شبکه فاضلاب در سال اول برنامه پنج ساله این شرکت تامین شده است،  ادامه داد: با تاخیر بسیار قابل توجهی در آغاز و ادامه پروژه فاضلاب شهر تهران مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: شروع این پروژه سال 74ـ 73 بود و باید تا پایان سال 94 به پایان برسد، اما با این روند کار قطعا این پروژه در زمان مشخص شده محقق نمی‌شود.

خادم با اشاره به اهداف برنامه برای پوشش نیمی از جمعیت تهران برای شبکه فاضلاب گفت: با این روند تحقق برنامه پنج ساله در 15 سال آینده اهداف محقق خواهد شد، چرا که در سال اول برنامه پنج ساله یک سوم اهداف تنها محقق شده است.

وی ادامه داد: پیشرفت کنونی طرح توسعه فاضلاب 35 درصد است و در حال حاضر 25 درصد جمعیت تهران تحت پوشش این شبکه قرار گرفته‌اند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران تاکید کرد: متاسفانه مناطق مختلف با سلیقه‌های گوناگونی نسبت به احداث شبکه فاضلاب برخورد می‌کنند و باید ستاد هماهنگی برای احداث این شبکه تشکیل شود. 

خادم در ادامه از شرکت آب فاضلاب شهر تهران خواست تا برنامه سال 90 خود را هر چه زودتر برای بررسی به شورای شهر تهران ارائه دهد.

کد خبر 1164830

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha