ظرفیت خوابگاه های دانشگاه چمران از پذیرش آن بسیار کمتر است

اهواز - خبرگزاری مهر: سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: ظرفیت فعلی خوابگاه های دانشجویی این دانشگاه از میزان دانشجویی که توسط سازمان سنجش کشور برای دانشگاه شهید چمران پذیرش می شود بسیار کمتر است.

به گزارش خبرنگار مهر در اهواز، حسن مروتی ظهر سه شنبه در آئین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه شهید چمران اهواز به عنوان بزرگترین مرکز آموزش عالی جنوب و جنوب غرب گفت: در دوران دفاع مقدس این دانشگاه در اختیار رزمندگان اسلام بود و ‌آسیبها و خسارتهای فراوانی که به بخشی از بدنه دانشگاه وارد آمد موجب وقفه در جذب اعتبارات عمرانی و به تبع آن رشد کیفی شد اما در سالهای اخیر تلاش شد این عقب‌ماندگی جبران شود.

مروتی افزود: دورانی که در آن به سر می بریم به شهادت دوست و دشمن، دوران نوزایی علمی ایران اسلامی به شمار می رود. بیشتر صاحبنظران عرصه علم سنجی از پیشرفتهای علمی ایران ابراز شگفتی می کنند، از این جهت که کشوری که تا 150 سال پیش از هیچ یک از رشته های دقیق علمی هیج خبری نبود و بیشتر مردمانش در بی‌سوادی مطلق بودند با وجود جنگ تحمیلی و تمام تحریمها  اکنون به حدی از پیشرفت علمی رسیده که هم در عرصه دانشهای بنیادی و هم در عرصه علوم کاربردی بعضا در بین 10 کشور یا 20 کشور اول دنیا قرار بگیرد.
 
وی ادامه داد: اگر کمی به آموزه های دینی خود نگاه کنیم، باز هم می بینیم جای تعجب و شگفتی نیست زیرا  750 آیه از آیات قرآن مجید، مومنان را به "تامل در طبیعت، تفکر، استفاده از عقل و خرد در تحقیق آخرت و طلب علم و دانش و کسب معرفت علمی به عنوان بخشی از وظایف زندگی اجتماعی" ترغیب کرده‌ است.
 
مروتی نقش دانشگاه و دانشجو در این دوران گذار شکوفایی مجدد علمی را بسیار حساس توصیف کرد و گفت: دانشگاه باید بتواند با فراهم آوردن شرایط مناسب زمینه ساز پرورش دانشمندان جوانی شود که بالا بردن توان علمی و فنی کشور، ایران اسلامی را از تنگناهای تاریخی حساس و سخت امروزی به سلامت عبور داده و آینده درخشان را برای مردمان این دیار رقم زنند.
 
سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز در ادامه به وضعیت کنونی دانشگاه شهید چمران اهواز اشاره کرد و تعداد دانشجویان را در مجموع دوره‌های روزانه و شبانه قریب 15 هزار نفر در مقاطع مختلف عنوان کرد و گفت: در این دانشگاه هم‌اکنون 41 انجمن علمی، 158 نشریه و پنج کانون فرهنگی هنری فعال است.
 
وی درمورد خوابگاه‌های دانشجویی نیز اظهار داشت: ظرفیت خوابگاه‌های فعلی شهید چمران اهواز بسیار کمتر از تعداد دانشجویانی است که هر سال از سوی سازمان سنجش پذیرفته می‌شوند.
 
مروتی افزود: چند بلوک خوابگاهی هم‌اکنون در حال ساخت است که به زودی دو بلوک از آنها به بهره‌برداری می‌رسد و بدین ترتیب دانشجویان غیربومی از فضای اسکان مناسبتری برخوردار خواهند شد.
 
نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری نیز در این آئین دانشگاه شهید چمران را سرآمد دانشگاه‌ها در سطح کشور دانست و گفت: این دانشگاه اگر بهترین در سطح کشور نباشد اما به جرات می‌توان ادعا کرد که مهمترین دانشگاه از نظر سابقه درخشان تاریخی، اهتمام به علوم مختلف، اساتید برجسته و موفق و دانشجویان پرتلاش است.
 
آیت الله سید علی شفیعی با اشاره به اینکه اسلام بیش از هر دین و آئین دیگری در ترویج علم و دانش تلاش کرده است، خاطرنشان کرد: در برخی علوم، اسلام مبتکر آنهاست هرچند دشمن با استعمارگری‌ تلاش کرده بسیاری از پیشرفتهای دین اسلام را به نام دیگران  نامگذاری کند.
 
وی با بیان اینکه در قرنهای اولیه اسلام، عناصر حوزوی و دانشگاهی یکی بوده‌اند، تصریح کرد: تفاوت ماهوی میان علوم دانشگاهی و حوزوی وجود ندارد، هر جامعه‌ای که دانشگاه‌هایش بیشتر و بهتر باشد نماد تمدن و فرهنگ و علم دانشگاهی آن جامعه است و هر جامعه‌ای که حوزه‌های علمیه فعا‌لتر و بیشتر داشته باشد نماد پیشرفت علمی، مذهبی و معنوی آن است و امروز در خوزستان از هر دو موهبت کاملا بهره‌مند هستیم.
 
آیت‌الله شفیعی خطاب به اساتید و دانشجویان ابراز داشت: قدر دانشگاه را بدانید و حق آن را به خوبی ادا کنید و در متعالی کردن سطح علمی کشور و استان تلاش کنید.
 
همچنین امام جمعه موقت اهواز در سخنانی نیاز مجامع علمی کشور اعم از حوزه و دانشگاه را شامل سه محور علم، تهذیب و اثرگذاری در صحنه‌های اجتماعی دانست و گفت: دانشگاه‌های ما باید بر محور علم حرکت کنند و گسترش و عمق علم روز به روز در آنها بیشتر شود.
 
آیت الله سید ابوالحسن حسن زاده درباره نقش دانشگاه در تهذیب و خودسازی نیز اظهار داشت: اسلامی شدن دانشگاه‌ها نباید در ظاهر باشد بلکه دانشجو پس از فراغت از تحصیل باید از نظر ارزشهای والای انسانی و اسلامی متحول شود.
 
وی دیگر رسالت دانشگاه‌ها را تاثیرگذاری بر فرآیندهای جامعه و حضور در‌صحنه‌های سیاسی و اجتماعی عنوان و تاکید کرد: همه تشکیلات دانشگاه باید حول این سه محور حرکت کند.
 
همچنین مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز، علم، دانشگاه و دانشجو را مقدس توصیف کرد و گفت: شعاع این تقدس تا جایی گسترده است که ثمره آن معرفت الله و تسلیم در مقابل اراده الهی باشد.
 
حجت‌الاسلام عبدالباری جوانمردزاده افزود: علم مطبوع علمی است که در جان آدمی نشست کند و وجود او را متحول سازد.
 
به گفته وی آنچه در دانشگاه کسب می‌شود، علم مسموع است که باید به مطبوعیت تبدیل شود و سرشت آدمی شود.
 
عضو هیئت رئیسه دانشگاه شهید چمران اهواز در ادامه دانشگاه را منشا همه تحولات و در راس آنها تحولات فرهنگی دانست و خطاب به دانشجویان گفت: دانشگاه شهید چمران مزین به نام این بزرگمرد عرصه علم و جهاد است و لازم است همه شما از این فضای معنوی و روحانی بهره کافی را ببرید و از رهگذر بصیرت، دشمن شناسی جدی داشته باشید.
کد خبر 1164880

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =