تقویت روابط ایران و سوریه جبهه پایداری را مقام می‌کند

اصفهان - خبرگزاری مهر: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت:‌ تقویت روابط ایران با کشورهایی همچون سوریه، لبنان و عراق می‌تواند جبهه پایداری را تقویت و تلاش‌ها برای نا امن کردن منطقه را خنثی کند.

به گزارش خبرنگار مهر در اصفهان، رامین مهمان‌پرست شامگاه پنج شنبه در کنفرانس مطبوعاتی که در پنجمین نمایشگاه مطبوعات استان اصفهان برگزار شد با اشاره به سفر قریب ‌الوقوع رئیس جمهور به لبنان اظهار داشت: لبنان جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجه ما دارد و مشترکات زیادی را با این کشور احساس می‌کنیم.

وی افزود: لبنان به لحاظ آرمانی و به ویژه در مقابله با فتنه‌های رژیم صهیونیستی و مقابله با تحرکات این رژیم غاصب نزدیکی فراوانی به ایران دارد.

مهمان‌پرست تصریح کرد: سفر رئیس جمهور به لبنان سفر با اهمیتی است چرا که در این زمان حساس سبب پیشبرد ظرفیت‌های بین دو کشور می‌شود.

وی بیان داشت: تقویت روابط ایران با کشورهایی همچون سوریه، لبنان و عراق می‌تواند جبهه پایداری را تقویت کرده و تلاش‌ها برای ناامن کردن منطقه را خنثی کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اشاره کرد: هدف از این سفر تاثیرگذاری بر روابط بین ایران و لبنان و تقویت آرمان‌هایی مشترک دو کشور است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیتهای هسته‌ای ایران گفت: در دولت‌های پیش از دولت‌های نهم و دهم شرایط هسته‌ای ما به گونه‌ای‌ پیش رفت که تمام فعالیت‌ها متوقف شد.

مهمان‌پرست با اشاره به اینکه برای نشان دادن حسن نیت خود تعهداتی فراتر از وظایف آژانس را نیز پذیرفتیم، افزود: به دلیل عقب‌نشینی که داشتیم مشخص بود که طرف مقابل خواسته‌هایش را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه شرایط امروز با ظهور دولت‌های نهم و دهم تغییر کرده، تصریح کرد: دولت‌های نهم و دهم نه تنها فعالیت‌ها را متوقف نکردند بلکه چرخه سوخت کامل فعالیت هسته‌ای را ادامه دادند، جوانان کشور این دانش را بومی کردند و به نقطه‌ای رسیدیم که کشورهای مقابل چاره‌ای جز پذیرفتن ایران هسته‌ای نداشتند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: موضوع مذاکرات ما با کشورهای 5+1 مربوط به فعالیتهای هسته‌ای نیست و از نظر ایران این پرونده به مرحله نهایی رسیده است و موضوع ما مربوط به بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران است.

وی خاطرنشان کرد: از هر فرصتی برای بیان دیدگاه‌ها و راه ‌حل‌ها استفاده کرده و آمادگی داریم مذاکرات را دنبال کنیم.

مهمان‌پرست با اشاره به بحث تبادل سوخت و اینکه موضوع بحث، فعالیتهای هسته‌ای ایران نیست، بیان داشت: فعالیت‌های هسته‌ای ما بر اساس حقوقمان در آژانس دنبال می‌شود و جوانان کشو ما در تمام فعالیت‌های هسته‌ای پیشتاز هستند.

وی خاطرنشان کرد: در دولتهای پیش از دولت‌های نهم و دهم شرایط هسته‌ای ما به گونه‌ای‌ پیش رفت که تمام فعالیت‌ها متوقف شد.

مهمان‌پرست همچنین با اشاره به سخنرانی احمدی‌نژاد در سازمان ملل متحد اظهار داشت: احمدی‌نژاد حرف ملت ایران را بیان کرد و به رغم همه فعالیتهایی که دنبال آن بودند تا این سخنان به اطلاع مردم نرسد مردم دنیا حرفهای جدیدی را شنیدند و انعکاس خبری خوبی صورت گرفت.

دنیای امروز تشنه شنیدن سخنان جدیدی از 11 سپتامبر است

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران ادامه داد: دنیای امروز تشنه شنیدن حرف جدید در خصوص حادثه 11 سپتامبر هستند و در خصوص چگونگی به وقوع پیوستن آن نیز تردید دارد.

وی ادامه داد: آثار متعدد نویسندگان، اندیشمندان و نظرات مختلفی که تاکنون در این خصوص مطرح شده خود مبین ابهاماتی است که در خصوص حادثه 11 سپتامبر وجود دارد.

مهمان‌پرست ادامه داد: مسئله 11 سپتامبر موضوع ساده‌ای نبوده است زیرا در گرو این حادثه تنها در افعانستان تاکنون بیش از 110 هزار نفر از بین رفته‌اند و باید ریشه‌های این موضوع بررسی شود که پیام رئیس جمهور نیز منتقل شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در این عرصه بر اساس آمار رسانه‌های خارجی بیش از 50 درصد مردم آمریکا نسبت به علت وقوع این حادثه ابهام جدی دارند.

کد خبر 1166246

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =