اولین شهر نفتی ایران شبکه فاضلاب شهری ندارد

اهواز - خبرگزاری مهر: مسجدسلیمان به عنوان اولین شهر نفتی ایران 102 سال بعد از کشف نفت از داشتن شبکه فاضلاب شهری بی بهره است.

فرماندار مسجد سلیمان در این خصوص به خبرنگار مهر در این شهرستان گفت: این شهر، اولین شهر ایران است که به واسطه کشف نفت و پیامد آن توسعه شهری از داشتن شبکه فاضلاب شهری برخوردار بود ولی بعدها به دلیل رشد بی رویه شهر و عدم نظارت کافی، این شبکه فاضلاب از بین رفت.

محمد خانچی افزود: به دنبال رشد بی رویه شهر و ساخت وسازهای غیر مجاز وضعیت به گونه ای شد که حتی برخی خانه ها بر روی شبکه فاضلاب شهری ساخته شدند و عملا امکان اصلاح، نوسازی و یا بازسازی آن از بین رفت به همین دلیل شبکه فاضلاب شهری به عنوان یک معضل اصلی سالهاست که مردم شهر مسجدسلیمان را آزار می دهد.
 

 
 
وی افزود: با این وجود، خوشبختانه با همکاری امیدوار رضایی، نماینده شهر مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی موفق شدیم طرح جامع فاضلاب این شهر را در آخرین دقایق بستن بودجه سال 1389 وارد ردیفهای اعتباری کنیم که خوشبختانه 600 میلیون تومان برای امسال به این طرح اختصاص یافت.

خانچی عنوان کرد: این طرح در کمیسیون ماده 32 کشور تصویب شده و به زودی مراحل اجرایی آن در مسجدسلیمان آغاز می شود تا مردم این شهر پس از سالها از دست یکی از مشکلات اساسی شهری خود رها شوند و دیگر شاهد نباشند فاضلاب شهری وارد خیابانها شود.

فرماندار مسجدسلیمان با اشاره به اینکه مطالعات این طرح انجام شده است، گفت: قرار است در مرحله نخست 50 نقطه بحرانی فاضلاب در این شهر شناسایی و نسبت به برطرف کردن مشکل آنها به صورت ضربتی اقدام شود.

خانچی اظهار داشت: همچنین دره ای در شهر مسجدسلیمان وجود دارد که در گذشته یکی از نقاط دیدنی شهر بود ولی در سالهای اخیر به دلیل سرازیر شدن فاضلاب به آن به مکانی تعفن آور تبدیل شده که در طرحی به نام دره سبز که با همکاری شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان به زودی آغاز می شود این دره با احداث چند کانال دفع فاضلاب، به مکانی تفریحی و سرسبز تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه روند اجرای این طرح به سرعت در حال اجراست، افزود: در مدت شش ماه گذشته، مطالعات، تامین اعتبار و فرآینده انتخاب پیمانکار آن به پایان رسیده است.

ساعت پنج  بامداد روز پنجم خردادماه سال 1287 کاوشگران نفت در عمق 360 متری زمین پس از سالها کاوش در مناطق غربی مثل چیاسرخ و جنوبی ایران مثل دشت شیمبار و مسجدسلیمان به نفت رسیدند و فواره های نفت برای اولین بار در منطقه ای از خاورمیانه تا ارتفاع 15 متر چنین جوشان از دل زمین جهیدن گرفت.
 

 
 
پس از آن مسجدسلیمان به سرعت به شهری پیشرفته و مدرن با داشتن ده ها منطقه تفریحی و رفاهی همچنین کانونی برای اشتغال و درآمدزایی برای کشور ایران تبدیل شد و افراد فراوانی از نقاط مختلف ایران و حتی هندیها و پاکستانها برای اشتغال به این شهر سرازیر شدند.

شاید به مخیله هیچکس خطور نمی کرد که این شهر جدیدالتاسیس در سال 1389 به شهری با مشکلات عدیده برای زندگی عادی تبدیل شود و شاید بسیاری از کسانیکه برای کسب شغلی پردرآمد به این شهر مهاجرت کردند فکر روزی را نمی کردند که فرزندان و نوادگان آنان با اشتیاق کامل مهاجرت از این شهر را به سکونت در آن ترجیح دهند و مسجدسلیمان به روزی برسد که با کاهش جمعیت مواجه شود اما واقعیت این است که مسجدسلیمان امروز به چنین وضعی دچار شده است.

اکنون مسجدسلیمان که اولین نشانه های شهرنشینی در کشور در آن ظهور یافت از در اختیار داشتن کمترین امکانات یک زندگی ساده شهری بی نصیب شد و بسیاری از ساکنان آن در آرزوی مهاجرت از این شهر رویایی هستند.
کد خبر 1166247

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =