نگرانی آمریکا و اسرائیل از افزایش مناسبات ترکیه با چین و ایران

یک روزنامه چاپ سرزمین های اشغالی با پرداختن به ارتباطات نزدیک آنکارا با تهران و پکن نوشت : ترکیه پس از لغو رزمایش خود با اسرائیل با چین مانور نظامی برگزار کرد و البته مناسبات خود با پکن و تهران را نیز افزایش داد که این موضوع به شدت موجب نگرانی تل آویو و واشنگتن شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، هاآرتض در مطلب خود می نویسد : آمریکا و اسرائیل به دقت روابط رو به رشد ترکیه با ایران و چین را دنبال می کنند.

در این میان رزمایش مشترک ترکیه و چین که هفته گذشته برگزار شد نیز نگرانی هایی را برای واشنگتن و تل آویو موجب شد.

این رزمایش در حالی برگزار شد که تا دو سال قبل اسرائیل اصلی ترین شریک ترکیه در آموزش خدمه هواپیماهای جنگی بود. در سال 2001 ترکیه همراه با آمریکا و اسرائیل یک مرکز نظامی هوایی را در قونیه دایر کرد و تا سال 2008 هواپیماهای اسرائیلی به وفور در آسمان ترکیه دیده می شدند و نظامیان تل آویو یکی از حاضران همیشگی در رزمایش سالانه ترکها با نام "عقاب آناتولی" بودند.

این روزنامه در ادامه به جنگ 22 روزه غزه اشاره کرده و می نویسد : پس از آن روابط دو کشور به سردی گرائید و ترکیه مانور مشترک خود با اسرائیل را لغو کرد و در پی آن آمریکا نیز به دلیل این تصمیم آنکارا از شرکت در رزمایش عقاب آناتولی سال 2010 انصراف داد.

ترکیه در این رزمایش نیروی هوایی چین را جایگزین نیروی هوایی اسرائیل کرد . پکن جنگنده های سوخوی 27 خود را به ترکیه فرستاد تا همراه با اف-16 های ترک در این رزمایش شرکت کنند.

در این میان کشورهای غربی به دقت تحولات نظامی چین و افزایش قدرت دفاعی آن را بررسی می کنند و این در حالی است که پکن درحال افزایش توانائی های سایبری خود در مقابله با خطرات احتمالی است و در این راه تا کنون 60 هزارهکر را استخدام کرده است.

اما پس از رزمایش عقاب آناتولی و بعد از آنکه مشخص شد جنگنده های چینی با عبور از آسمان پاکستان و ایران به ترکیه رفته اند آمریکا به شدت نسبت به همکاری های نظامی آنکارا با تهران اعتراض کرد. در این میان غرب به شدت نگران افزایش همکاری های نظامی میان ترکیه، ایران و چین است بویژه آنکه تهران برخی از فناوریهای ساخت موشک را از پکن خریداری می کند.

این روزنامه مدعی شد: نگرانی اسرائیل از این همکاری های از آن رو است که گفته می شود موشکی که در زمان جنگ 33 روزه این رژیم با حزب الله از سوی نیروهای مقاومت به کشتی اسرائیلی شلیک شد با فناوری چینی ها ساخته شده بود.

علاوه بر آن چین در حال حاضر همراه با ترکیه مشغول توسعه سیستم موشک انداز زمین به زمین خود است و علاوه بر آن "ون جیابائو" قرار است در ماه جاری به ترکیه سفر کرده و چند سند همکاری را با آنکارا به امضا برساند.این در حالی است که چین و ترکیه در احداث خط لوله انتقال نفت در ایران نیز با یکدیگر همکاری می کنند.

نکته دیگری که در این میان موجب نگرانی آمریکا و اسرائیل شده همکاری چین و ترکیه در شورای امنیت سازمان ملل است. چین به عنوان یکی ازاعضای دائم و ترکیه به عنوان یکی از 10 عضو غیر دائم همکاری نزدیکی را برای جلوگیری از افزایش فشارها بر ایران در شورای امنیت دارند.

کد خبر 1166284

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =