آزمون بورس وزارت بهداشت برگزار نمی‌شود/ بازنگری آیین‌نامه ارزشیابی مدارک

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تغییرات برگزاری آزمون دکتری تخصصی وزارت بهداشت از برگزار نشدن آزمون بورس این وزارتخانه به صورت متمرکز خبر داد و گفت: متقاضیان بورس منحصراً باید در آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) امسال شرکت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمدعلی محققی عصر روز پنجشنبه در نشست خبری در محل وزارت بهداشت با اشاره به تصویب قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو و حذف برخی از سهمیه های پذیرش دانشجو گفت: بر اساس این قانون سهمیه های زنان و مازاد در گروه علوم پزشکی حذف شده است و همین موضوع تغییراتی را در نحوه پذیرش ایجاد کرده است.

وی با اشاره به تغییرات حوزه بورسیه ها و اعزام دانشجوی دکتری تخصصی به خارج از کشور گفت: سابق بر این بورس بسیار مورد توجه بود اما با توجه تحولات زیاد حوزه آموزش علوم پزشکی نیاز فعلی برای اعزام دانشجو به خارج در بسیاری از حیطه ها به طور کامل مرتفع شده است.

محققی اضافه کرد: رشته های مقطع دکتری تخصصی در وزارت بهداشت از کیفیت بالایی برخوردار است و در حال حاضر 51 رشته علوم پایه پزشکی دانشجو تربیت می شود و نیازی به اعزام این گروه به  خارج از کشور نیست. البته رشته هایی محدودی که یا به دلیل مقرون به صرفه نبودن در کشور راه اندازی نشده اند و یا به تازگی در دنیا ایجاد شده اند، وجود دارند که درباره آنها نیز به صورت دوره های کوتاه مدت تعامل برقرار می شود.

وی شرط شرکت در آزمون دکتری تخصصی وزارت بهداشت را شرط حضور در بورسیه ها برشمرد و گفت: آزمون بورس به صورت متمرکز انجام نمی گیرد و افراد متقاضی بورسیه باید در آزمون دکتری تخصصی شرکت کنند و با کسب حدنصاب های لازم در آزمون و همچنین آزمون زبان و طی مراحل قانونی در این مرحله شرکت کنند. 

معاون وزیر بهداشت با اشاره به کیفیت پایین برخی از مدارک تحصیلی دانشگاههای خارجی در خصوص ارزشیابی مدارک تحصیلی خارج از کشور اظهار داشت: آیین نامه مدارک دانش آموختگان بسته به نوع مدرک و دانشگاه متفاوت است و طیف گسترده ای را شامل می شود.

وی اضافه کرد: آیین نامه فعلی از نظر بررسی کیفیت مدارک دانش آموختگان بسیار سختگیرانه است و در واقع رویکرد این است که دانشجو و ره آورد آن مورد ارزشیابی قرار گیرد.

محققی از بازنگری در آیین نامه ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور خبر داد و گفت: ما سعی کرده ایم با یک رویکرد منعطف که سطح علمی مدارک را کاهش ندهد و اعتبار مدارک مخدوش نشود، گردش کار را برای ارزیابی مدارک فراهم کنیم و برای این موضوع کارگروهی در سطح شورای عالی ارزشیابی تشکیل شده اند و تجدید نظر در آیین نامه در حال انجام است.

وی گفت: پس از آنکه آیین نامه جدید جایگزین شد برای امتحان ملی مهارت ارزیابی دانش آموختگان تصمیم گرفته می شود که در نهایت یا یک آزمون مستقل طراحی می شود و یا از آزمون های سطح ملی در کشور برای این ارزیابی استفاده می شود.

کد خبر 1166319

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =