تدوین آئین‌نامه دکتری پیوسته در دانشگاه شهیدبهشتی/ دو رشته اولویت دارند

رئیس دانشگاه شهید بهشتی از پیگیری ایجاد دوره های دکتری پیوسته در این دانشگاه خبر داد و گفت: آئین نامه و دستورالعمل اجرایی برنامه آموزشی راه اندازی دوره دکتری پیوسته توسط دانشگاه شهید بهشتی تدوین و به وزارت علوم ارسال شد.

احمد شعبانی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: برای راه اندازی دوره دکتری پیوسته در رشته های دانشکده علوم دانشگاه شهید بهشتی و به صورت خاص رشته های فیزیک و شیمی طرحی پژوهشی درباره چگونه بودن نظام آموزشی دوره های دکتری پیوسته توسط دانشگاه شهید بهشتی تدوین شده است.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی راه اندازی دوره های دکتری پیوسته را موجب تحول در نظام آموزش عالی دانست و گفت: با دو سال تحصیل دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد نمی توانیم از وی انتظار پژوهشهای عمیق و بنیادی داشته باشیم و در عمل هزینه یا منابع مالی پژوهشی در دوره کارشناسی ارشد در زمینه ای صرف می شود که چندان پژوهش پرباری حاصل نمی شود.

وی افزود: در دوره چهار ساله دکتری نیز تقریبا به همین صورت است چرا که خیلی از دروسی که دانشجو در مقطع دکتری می گذارند تکراری است البته ممکن است عناوین دروس متفاوت باشد اما محتوا یکی است.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه دوره دکتری پیوسته باید حمایت شود به مهر گفت: دانشگاه شهید بهشتی یکی از حمایت کنندگان راه اندازی این دوره ها است. یکی از امتیازات دوره های دکتری پیوسته این است که با جلوگیری از ارائه دروس تکراری می توان پژوهشهای عمیق و پرمحتوا طراحی کرد و دانشجویان این دوره های پیوسته را به سمت این پژوهش ها سوق داد.

شعبانی درباره سابقه مدل طراحی شده از سوی دانشگاه شهید بهشتی درباره دوره های دکتری پیوسته گفت: آئین نامه و دستورالعمل اجرایی راه اندازی این دوره ها در زمان وزارت دکتر زاهدی به وزارت علوم ارسال شد اما وزارت علوم در آن زمان جواب بلی یا خیر را به دانشگاه شهید بهشتی اعلام نکرد اما در دوره وزارت دکتر دانشجو بررسی ایده هایی که در زمینه راه اندازی دوره های دکتری پیوسته وجود دارد دوباره فعال شده است.

وی خاطرنشان کرد: مدلی که برای دوره های دکتری پیوسته توسط دانشگاه شهید بهشتی طراحی شده است هنوز در شورای گسترش آموزش عالی به تصویب نرسیده است.

کد خبر 1166364

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =