خاموشی ماهواره ای که تاریخ جهان را ثبت کرد

کاوشگر ناهمسانگرد ریزموج ویلکینسون یا WMAP به مدت 9 سال به جمع آوری اطلاعاتی در رابطه با انفجار بزرگ، ماده تاریک، و طبیعت جهان پرداخته است و اکنون زمان آن فرارسیده تا برای همیشه به مدار خورشید رفته و بازنشسته شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، این کاوشگر پروژه ای مشترک میان ناسا و دانشگاه پرینستون بوده و در سال 2001 با هدف مطالعه بر روی پس زمینه های ریزموجهای کیهانی به ویژه اتمهای به جا مانده ای که از زمان انفجار بزرگ تا به حال پرتوهایی را از خود در جهان منتشر می کنند به فضا پرتاب شد.

این اطلاعات دیدگاهی بسیار ارزشمند را از جهان اولیه در اختیار کیهان شناسان قرار داده و به آنها در یافتن پاسخهایی نسبتا قاطع درباره حقایقی از قبیل سن دقیق جهان هستی کمک کرده است.

در حقیقت نام کاوشگر WMAP  به خاطر موفقیتش در تعیین دقیق سن جهان نسبت به دیگرابزارهایی که تا کنون در جهان مورد استفاده قرار گرفته اند، در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده است. بر اساس محاسبات این کاوشگر، جهان با 0.11 میلیارد سال کمتر یا بیشتر، 13.75 میلیارد سال سن دارد.

اولین مطالعات WMAP در سال 2003 منتشر شد که در آن وجود مقادیر انواع مختلفی از ماده در جهان به اثبات رسیده بوده است. با مقایسه مدلهای رایانه ای از جهان فرضی با ترکیبهای مختلفی که به دیدگاه WMAP  از جهان حقیقی شباهت داشتند، کیهانشناسان توانستند ثابت کنند 73 درصد از جهان از انرژی تاریک، 22.4 درصد جهان از ماده تاریک و تنها 4.6 درصد از جهان از مادع معمولی و مرئی که ستاره ها و سیاره ها و انسانها را ساخته، تشکیل شده است.

مطالعات WMAP به شدت محبوبند، سه مطالعه ای که در سالهای 2003، 2008 و 2010 توسط تیم مطالعاتی این کاوشگر منتشر شده از مشهورترین و پرمخاطب ترین مطالعات اخترشناسی و فیزیکی طی 10 سال گذشته بوده است.

اکنون 9 سال جمع آوری اطلاعات به خاطر ضعیف شدن باطری های کاوشگر به پایان رسیده اما هنوز اطلاعات خام زیادی از این کاوشگر وجود دارد که نیازمند تحلیل و بررسی هستند.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، اکنون WMAP برای سپری کردن دوران بازنشستگی خود به مدار خورشید رفته و در آنجا باقی خواهد ماند اما تیم پروژه WMAP همچنان به مطالعات خود ادامه داده و محققان این تیم در جستجوی این هستند که در اولین تریلیونیوم از یک تریلیونیوم ثانیه حیات جهان هستی چه روی داده است.

کد خبر 1166380

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =