ساماندهی واردات با ایران کد

مدیرعامل مرکز شماره گذاری کالا و خدمات ایران با تاکید بر جایگاه ایران کد در نظارت بر کیفیت کالاهای وارداتی به کشور گفت: واردکنندگان مجاز به واردات تنها در یک رسته تخصصی شدند و فعالیت همزمان واردکنندگان در واردات چند کالای نامتجانس و ناهمگون، غیر ممکن شد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد غلامزاده در مراسم امضای تفاهم نامه سه جانبه میان مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران(ایران کد)، مرکز اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی و مجمع واردات به عنوان نخستین تشکل قانونی واردات، گفت: با امضای این تفاهم نامه، استفاده از ایران کد در ساماندهی واردات کالا به کشور آغاز شد.

مدیرعامل مرکز شماره گذاری کالا و خدمات ایران افزود: دولت و وزارت بازرگانی تصمیم گرفته اند با استفاده از تشکل قانونی واردات که متعلق به بخش خصوصی است، با استفاده از ظرفیتهای ایران کد نسبت به مدیریت، ساماندهی، شفاف سازی و تخصصی کردن واردات کالا اقدام کنند.

وی تصریح کرد: بر اساس این تفاهم نامه، مجمع واردات به نمایندگی از سوی ایران کد، به واردکنندگان کالا بر اساس استانداردهای اطلاعاتی ایران کد، شناسه کالا ارایه می دهد؛ به نحوی که شناسنامه دار شدن کالاهای وارداتی تخصصی خواهد شد.

به گفته غلامزاده، دو طرف در زمینه تولید کاتالوگ های الکترونیکی کالا برای هویت دار شدن کالاهای وارداتی اقدام خواهند کرد؛ ضمن اینکه قرار است این کاتالوگ ها در فرآیندهای کاری واردات کالا مورد استفاده قرار گیرند و در آینده هیچ کالایی بدون داشتن این کاتالوگ ها مجوز ورود به کشور را دریافت نکند.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر، با استفاده از ظرفیتهای ایران کد، وزارت بازرگانی و مجمع واردات اقدام به مدیریت بهتر کالا برای ثبت سفارش واردات کالا می کنند و واردات تنها از طریق واردکنندگان مورد تائید مرکز اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی انجام خواهد شد.

محمدحسین برخوردار، رئیس هیئت مدیره مجمع واردات نیز در خصوص امضا این تفاهم نامه گفت: در این تفاهم نامه گروه واردکنندگان کالا متعهد شده است که ارایه تائیدیه صدور یا تمدید کارت بازرگانی و کارت عضویت در مجمع واردات را منوط به عضویت واردکننده در سامانه ملی ایران کد کند. همچنین در تعیین مولفه های لازم برای تشخیص کالاهای کیفی و تخصصی، با ایران کد و موسسه استاندارد همکاری خواهیم کرد.

وی افزود: متاسفانه واردات کشور، از واردات کالا توسط افراد غیرتخصصی ضربات شدیدی را متحمل شده است که امید است با ورود واردکنندگان در رسته های تخصصی، معضل کیفی و قیمتی برطرف شود. از سوی دیگر، فعالیت واردکنندگانی امکان پذیر خواهد بود که دارای رسته و کد تخصصی باشند. بر این اساس، فعالیت آنها در این زمینه در بستر ایران کد کنترل خواهد شد.

برخوردار گفت: ز این پس هر واردکننده می تواند صرفا در یک گروه کالایی تخصصی اقدام به واردات کالا کند و فعالیت همزمان یک واردکننده در زمینه چند کالای نامتجانس و ناهمگون، امکان پذیر نیست.

رئیس هیئت مدیره مجمع واردات تصریح کرد: این تفاهم نامه، فصل جدیدی در ساماندهی واردات کالا به کشور می گشاید و آن را متحول خواهد کرد؛ چراکه امکان ساماندهی و نظارت کمی و کیفی را بر واردات کالا به صورت الکترونیک فراهم کرده و آن را شفاف می کند.

حسن رادمرد، رئیس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی نیز گفت: بر اساس این تفاهم نامه، گروه واردکنندگان کالا در مجمع واردات که تنها تشکل قانونی شکل گرفته از سوی بخش خصوصی برای نظارت بر کیفیت و مدیریت کالاهای وارداتی به کشور است، با هماهنگی وزارت بازرگانی از ظرفیتهای ایران کد نظیر استانداردهای اطلاعاتی و کاتالوگ الکترونیکی کالا برای مدیریت تمامی کالاهای وارداتی به کشور و تخصصی شدن آن استفاده خواهد کرد.

وی اظهار داشت: از این پس، شیوه واردات کالا به کشور متفاوت می شود، به گونه ای که واردات کالا به کشور بدون دریافت ایران کد و ثبت اطلاعات پایه کالا در کاتالوگ الکترونیکی امکان پذیر نخواهد بود، ضمن اینکه مجمع واردات براساس تقسیم بندی های تخصصی، صدور ایران کد برای واردات را به عهده خواهد داشت.

کد خبر 1171599

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =