ترویج ایمان، اخلاق و هویت انقلابی وظیفه هنرمندان است

رئیس حوزه هنری در نشست خبری ششمین جشنواره فیلم "رویش" ترویج ایمان، اخلاق مصلحانه و هویت انقلابی را وظیفه هنرمندان دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و مجید مصلحی دبیر جشنواره صبح امروز در سالن کنفرانس حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این نشست محسن مومنی شریف با اشاره به اینکه این جشنواره در پنج دوره گذشته توانسته گام‌های موثری بردارد گفت: اکنون زمان آن رسیده است که که در دوره‌های آتی به تقویت و افزایش سرعت فراگیری جشنواره پرداخت چون پایه‌های نظری جشنواره تا کنون شکل گرفته است.

وی ادامه داد: در طول تاریخ دریای شگرف فرهنگ و اندیشه اسلامی بستر مناسبی برای ذوق آزمایی هنرمندان بوده است و در این میان نام‌هایی نیز جاودان شده‌اند. انتظار می‌رود هنرمندان جوان با تاسی به این بزرگان مایه افتخار ملت و مملکت خود شوند. تبیین و ترویج ایمان روشن‌بینانه، اخلاق مخلصانه و هویت انقلابی ملت ایران سه انتظاری است که حوزه هنری از هنرمندان متعهد دارد.

رئیس حوزه هنری افزود: ایمان روشن بینانه ایمانی است پیراسته از خرافات و تعصب‌های جاهلی. ایمانی برپایه آگاهی و مستحکم در برابر تردیدها و وسوسه های شیطانی، اخلاق مخلصانه همان فضائل انسانی است که در طول تاریخ پیامبران برای ترویج آن کوشیده‌اند. هویت انقلابی نیز همان شاخصه هایی است که دنیا ملت ایران بعد از انقلاب را با آن می‌شناسند. ملتی مومن، فداکار، سرافراز، در همه میدان‌ها.

در ادامه محمد مصلحی دبیر جشنواره با اشاره به نبود جایگاه تعریف شده برای فیلمسازان جوان و کمبود منابع مالی برای حمایت فیلمسازان جوان اهداف جشنواره را اینگونه بیان کرد: سینمای دینی به دلیل عمق معرفتی که دارد نگاه جوانان را بیشتر به خود مشغول می‌کند. این جشنواره با هدف سازمان دهی و تقویت فیلم‌سازی دینی، ایجاد ویترینی شایسته در زمینه سینمای دینی، فضای رقابتی سالم در پرداخت به موضوعات دینی و معنوی ، ترویج پژوهش‌های سینمای دینی و معنوی به وجود آمده است.

وی ادامه داد: همچنین برای رسیدن به این اهداف دبیر‌خانه‌ای دائمی برای ارتباط مستقیم با فیلمسازان جوان دائر شده ‌است. سامانه‌ای هم با نام "سامانه رویش" راه اندازی شده است که همه فیلمسازانی که برای جشنواره کار ارسال کرده‌اند عضو این این سامانه شده‌‌اند. کتاب "چگونه فیلم کوتاه دیجیتال بسازیم" نیز در هفته آینده رونمایی می‌شود که در اختیار فیلمسازان قرار می‌گیرد.

دبیر جشنواره افزود: از دیگر برنامه‌های این جشنواره گردآوری آثار فیلمسازان برگزیده در یک مجموعه است که در اختیار مهمان‌ها قرار می‌گیرد. همچنین تولیدات بلند سینمایی حوزه دفاع مقدس و برگزیدگان فیلم‌های بلند تولید حوزه هنری که در جشنواره‌های مختلف شرکت داشتند در اختیار فیلمسازان قرار می‌گیرد.

وی درباره پژوهش‌های انجام شده درطول برگزاری جشنواره گفت: پژوهش‌هایی نظیر"تحلیل نگاه فیلمساز به سینمای دینی"، "نگاه مخاطب به سینمای دینی"، "عناصر اثرگذار در تولیدات سینمای دینی چه سازمان هایی هستند؟" در دوره‌های مختلف جشنواره صورت گرفته ‌است.

وی درباره حمایت‌های مالی جشنواره از فیلمسازان گفت: سال گذشته رسما اعلام شد که حمایت‌های مالی از برگزیدگان دوره پنجم انجام می‌شود. همچنین پنج فیلم انتخابی با کمک‌های مالی از دوره قبل به دوره ششم راه ‌پیدا کرده‌اند. از برگزیدگان دوره‌های چهارم و پنجم نیز دعوت شده که در جشنواره حضور داشته و از امکانات آن بهره‌مند شوند.

مصلحی خاطر نشان کرد: نکته قابل توجه فیلمهای مراکز حوزه هنری سازمان‌های مختلف در دوره پنجم 160 فیلم بوده است و در دوره ششم 36 درصد از کل فیلم‌ها را تشکیل داده‌اند که رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد. همچنین از اساتیدی چون مجتبی راعی و مهرداد اسکویی دعوت شده است که کارگا‌ههایی را در مراکز استان‌ها برگزار کنند که البته امسال به جای آموزش فیلم‌های شرکت کننده در این کارگاهها را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: اکثر فیلم‌هایی که در این مورد ساخته می‌شوند فاقد پژوهش لازم در زمینه سینمای دینی هستند. ایده مناسب باید توسط یک فیلمنامه نویس ماهر نوشته شود. تکنیک، محتوا و تاثیرگذاری باید در کار فیلمسازان قرار گیرد تا نتایج بهتری حاصل شود.

دبیر جشنواره گفت: امسال در رشته‌های مستند، پویانمایی و داستانی فراخوان داده ‌شده است. این دوره با 950 فیلم رسیده به جشنواره روبرو بودیم و می‌توان گفت که جشنواره رویش ششم در قله ارسال آثار نسبت به دوره های گذشته قرار دارد. 47 فیلم برای حضور در این دوره انتخاب شده اند. 12 فیلم انیمیشن، 18 فیلم داستانی و 17 فیلم مستند انتخاب شده‌اند.

وی افزود: همزمان با برگزاری جشنواره رویش در مشهد مقدس در 14 استان دیگر چون اصفهان، قزوین، ملایر و... نیز این مراسم برگزار می‌شود. همچنین با 12 کشور مانند قطر، لبنان، پاکستان، افغانستان، سودان، زیمباوه و ... نیز هماهنگ شده است که همزمان در این کشورها جشنواره رویش برگزار شود.

مصلحی بیان کرد: فیلم‌های خارجی ارسال شده شرایط و زیرساخت های این جشنواره را دارا نیستند بنابراین امسال نیز جشنواره به صورت بین‌المللی برگزار نمی‌شود بلکه تنها به مرور آثار خارجی و تقدیر از آثار برگزیده بسنده شده است.

وی در پایان گفت: شاید جای خالی اختصاص سانسی از سینما برای نمایش آثار کوتاه دیده شود همچنین صدا و سیما نیز موظف است بخشی از برنامه‌هایش را به پخش این فیلم‌ها اختصاص دهد. شبکه ویدئویی نیز جایگاه مناسبی برای نمایش این آثار است. چون سالانه بالغ بر سه هزارفیلم کوتاه ساخته می‌شود که هیچ نهادی از آنها حمایت نمی‌کند. سالها است که جشنواره‌های مختلفی برگزار می‌شود اما آثار برگزیدگانشان در اختیار علاقمندان قرار نمی‌گیرد اما امسال تلاش شده که فیلم‌های برگزیده 20 سال گذشته در اختیار جوانان قرار گیرد.

در پایان این نشست دبیر و رئیس حوزه هنری به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

کد خبر 1173370

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =