هنر آشیقی متناسب با زمان تفسیر نمی شود

ارومیه - خبرگزاری مهر: رئیس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: متاسفانه در عصر حاضر هنر آشیقی متناسب با زمان و تغییرات فرهنگی تفسیر نمی شود.

به گزارش خبرنگار مهر در ارومیه، پناه نجف زاده عصر دوشنبه در آئین افتتاح کانون آشیقهای آذربایجان غربی افزود: هنر آشیقی امروز در یک مقطع محبوس مانده به طوریکه طی سالهای گذشته بر اساس آئین ها، اعیاد و جشنهای ملی و مذهبی آثار شهری از سوی این قشر از جامعه ارائه می شد.

وی با اشاره به الهام این هنر صنعت از قرآن کریم، آموزه های دینی و اخلاقیات، بیان داشت: به دلیل بی توجهی به این وضعیت این هنر و عدم ساماندهی و ارائه خط مشی های لازم در این خصوصیات بارز آشیقی خلل وارد شده است.

هویت قومی و ملی در کشور تقویت شود

رئیس حوزه هنری آذربایجان غربی در ادامه ضمن تاکید بر لزوم توجه به خرده فرهنگهای موجود در جامعه ایرانی و اسلامی جهت مقابله با تاثیرات منفی هویت جهانی جهانی شدن، اظهار داشت: برای اتصال و تاثیرگذاری در کالبد هویت جهانی باید هیئت قومی و ملی در کشورها تقویت شود.

نجف زاده در ادامه نظارت بر سروده ها و آثار تولیدی، علمی کردن هنر آشیقی، پرهیز از نگاه بخشی به هنر موسیقی را از وظایف اصلی کانون آشیقیهای استان عنوان کرد و بیان داشت: اعضای کانون باید ضمن انتقال این هنر به نسلهای آینده در ایجاد سبکهای جدید وارتقای علمی این هنر نیز تلاش کنند.

این مسئول با اشاره به هجمه های فرهنگی دشمنان و تاثیرات شبکه اینترنت جهانی بر روی فرهنگ و آداب و رسوم کشورها توجه به موسیقی محلی را بهترین راه برای مقابله با این هجمه ها عنوان کرد.

در ادامه، بیاینه کانون آشیقهای آذربایجان غربی قرائت شد که در بخشی از آن آمده است: موسیقی آشیقی با فراز و نشیبهای تاریخ سینه به سینه از نسلهای قدیم به نسل امروز یادگارمانده، اشعار آئینی و مردمی آشیقهای آذری زبان، بلندایی از فرهنگ عامه شده که صلای آداب و آئین های وحدت آفرین قومیت ها در بخشی از ایران زمین طنین ماندگاری یافته است.

این بیانیه همچنین می افزاید: حوزه هنری باید وظیفه ساماندهی و تلاش برای احیای این سبک از موسیقی مردمی را بر عهده بگیرد که در این راستا در نظر دارد با بهره گیری از اساتید فن، ضمن گسترش فضای آموزش موسیقی آشیقی زیبایی آن را به مخاطبان انعکاس دهد، تا با تقویت مضامینی که امید به زندگی، اتحاد قومیتهای ایرانی، ارزشهای مشترک دینی راهی دیگر بپیماید و این مهم زمانی جامه تحقق می پوشد که آشیقهای این رشته با رسالت و تعهدات دیرینه شان دوباره به جامعه هنری کشور باز شناخته شود.

در ادامه این بیانیه نیز آمده است: کانون می کوشد در اعتلای مضامین و پالایش ردیفها و مفاهیم موجود در این سبک موسیقی، آشیق ها را همراهی و در کارزار فرهنگی آنان را به سرمنزل مقصود رهنمون کند که در این جهت نظارت بر سروده ها و آثار تولیدی بر اساس سیاستهای حوزه هنری، تعیین روش حمایت مالی از آثار، مطالعه شیوه معرفی آشیقهای کانون به مخاطبان عام، ایجاد هماهنگی برای باز معرفی آشیقها در جشنواره های داخلی و خارجی از جمله اهداف شورای سیاست گذاری موسیقی آشیقی خواهد داشت.

بیش از 70 آشیق هنرمند در آذربایجان غربی شناسایی شده و از چهره های ماندگار و مشهور این هنر صنعت در سطح استان می توان به آشیق دهقان و آشیق یوسف اشاره کرد.

کد خبر 1173679

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =