تشکیل پایگاه اطلاعات جامع و برنامه ریزی ایرانی-اسلامی ضروری است

رئیس جمهوری اسلامی ایران داشتن پایگاه اطلاعات جامع را از ضروریات اول کشور خواند و بر برنامه ریزی با ویژگی های ایرانی - اسلامی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود احمدی نژاد ظهر امروز شنبه در مراسم بزرگداشت روز آمار و برنامه ریزی که در سالن پژوهشگاه وزارت نیرو برگزار شد با بیان اینکه موفقیت هر اقدامی درگرو برنامه ریزی منسجم است، گفت: اقدامات بدون برنامه ریزی محکوم به شکست است و هر چقدر که دایره ارتباطات اجتماعی گسترده تر می شود به برنامه منسجم تر و دقیق تری نیازمند هستیم.

وی گفت: هیچ برنامه ای بدون داشتن اطلاعات و آمار درست موفق نخواهد شد و یا اگر موفق شود درصد موفقیت آن بسیار ناچیز است.

رئیس جمهور با تاکید بر لزوم داشتن اطلاعات کامل و جامع از کشور عنوان کرد: به هر میزان که اطلاعات آماری جامع تر، شفاف تر، دقیق تر و منسجم تر باشد امکان برنامه ریزی درست تر برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده بیشتر خواهد بود.

وی تصریح کرد: امروز داشتن پایگاه اطلاعات جامع از ضروریات اول کشور است.

احمدی نژاد خطاب به قضات گفت: باید به سمتی برویم که حلقه هایی به طور درست آمار و اطلاعات تولیدی را در کشور طبقه بندی و تحلیل کند و آن را برای سطوح برنامه ریزی در کشور آماده کند.

وی با تاکید بر اینکه از کلیه دستگاه های اجرایی کشور می خواهم با دادن آمار و اطلاعات درست همکاری مستمر و جدی با دولت داشته باشند ، گفت : اما همکاری دستگاه های اجرایی مربوط به زمانبندی مرکز آمار است. یعنی مرکز آمار باید برنامه های انتقال اطلاعات آماری را از دستگاه های اجرایی تهیه کنند تا همه اطلاعات آماری در سراسر کشور به این مرکز بیایند و ما می توانیم ظرف یک سال آینده این برنامه را با همه دستگاه های اجرایی کشور داشته باشیم.

وی افزود: شما باید یک جریان اطلاعات آماری از کل کشور را راه اندازی نمایید.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: آحاد مردم باید عنایت داشته باشند که مسئولان زمانی بهتر می توانند تصمیم گیری کنند که تصویر شفافی از اطلاعات مختلف در دستشان باشد تا راه را برای تصمیم گیری های بهتر و جامع تر باز کنند.

احمدی نژاد گفت: کسانی که تلاش می کنند تا اطلاعات ندهند و چرخه کاری را از نظرمسئولان پنهان کنند ، تصور می کنند که این مسئله به نفعشان خواهد بود در حالیکه قطعا این گونه نیست و به ضررشان خواهد بود چرا که اگر برنامه ریزی دقیق، موثر و بجا اجرا شود همه از آن سود خواهند برد.

وی ادامه داد: همه ملت در یک کشتی قرار دارند و همه باید کمک کنند که این کشتی در مسیر خود و در مختصات ترسیم شده حرکت کند که اگر غیر از این باشد همه ضرر خواهند کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به یک مشکل تاریخی عنوان کرد: به دلیل بی اعتمادی مردم طی 200 سال گذشته به حکومت های فاسد و تحقیر کننده ملت ایران متاسفانه روند دادن اطلاعات به مراجع ذیربط خدشه دار شده است که باید این نقیصه برطرف شود.

احمدی نژاد با تاکید بر اینکه همه مسئولان و دستگاه های اجرایی هدفشان خدمت به آحاد مردم است ، گفت: از مردم عزیز ایران خواهش می کنم که همکاری کنند زیرا این همکاری به نفع همه خواهد بود.

رئیس جمهور اضافه کرد: البته باید گفت که مردم انصافا در ثبت اطلاعات خانوارها برای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها همکاری بسیار خوبی داشتند ، هم به لحاظ درصد مشارکت و هم به لحاظ دادن اطلاعات درست.

وی ابراز امیدواری کرد که به روزی برسیم که هر تحولی در کشور رخ می دهد در مرکز آمار ثبت شود تا بتوانیم بر پایه آن برنامه ریزی خوبی داشته باشیم.

احمدی نژاد با تاکید بر اینکه بدون داشتن یک برنامه هدفمند ، جمع آوری اطلاعات آماری بی نتیجه خواهد بود، نظام آماری را به شدت تابع نظام برنامه ریزی دانست و افزود: برای تحقق اهداف برنامه باید اطلاعات آماری جمع آوری و متناسب آن اهداف تحلیل شود.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش در بیان تشریح چرایی لزوم داشتن برنامه ریزی اسلامی ایرانی عنوان کرد: به نظرم این دو وجه شاخص دارد. وجه اول برداشت ایرانی از پدیده هاست که این نکته خیلی مهمی است زیرا پدیده ای ممکن است در کشوری اروپایی اتفاق افتد و ارزشمند باشد اما وقتی آن پدیده در ایران اتفاق بیفتد ضد ارزش باشد.

وی تصریح کرد: دریافت ما از زندگی اجتماعی سعادتمندی، پیشرفت انسان و روابط اجتماعی بسیار مهم است  .

احمدی نژاد با بیان اینکه دریافت ایرانی از این موضوعات با دریافت آفریقایی، دریافت آسیایی و آمریکایی متفاوت است گفت: ما برای یک هویت و فرهنگ تصمیم می گیریم.

وی با طرح این سئوال که چرا می گوییم برنامه ایرانی - اسلامی لازم است ، گفت: پاسخ معلوم است چرا که اسلامی که در اینجاست با اسلامی که در دیگر جاهاست بسیار تفاوت دارد. یعنی باید با ویژگی های ایرانی برنامه ریزی کنیم پس باید برنامه ریزی ایرانی داشته باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به وجهه دوم عنوان کرد: این وجهه تاکید بر توانمندی ها و ظرفیت های بومی کشورمان است که این نکته بسیار مهمی است.

ادامه دارد...

کد خبر 1176356

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha