راه‌اندازی یکهزار کیلومتر خط لوله جدید گاز / افزایش واردات گاز از ترکمنستان

مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه گاز با اشاره به راه اندازی حدود یکهزار کیلومتر خط لوله جدید گاز تا پیش از زمستان، از افزایش 20 میلیون مترمکعبی واردات گاز از ترکمنستان خبر داد و گفت: با راه‌اندازی پروژه های جدید امکان انتقال گاز پارس جنوبی به خراسان فراهم می‌شود.

علیرضا غریبی در گفتگو با مهر با بیان اینکه تا پیش از فرا رسیدن زمستان نزدیک به یکهزار کیلومتر خطوط لوله جدید گازی در مدار بهره برداری قرار می گیرد، گفت: بر این اساس تا چند هفته آینده خطوط لوله گاز شهرود سنگ بست، هاشمی نژاد- سنگ بست، اردبیل- خلخال، کلور- هشت چین، بشرویه- طبس، خط دوم کرمان و خرم آباد راه اندازی خواهند شد.

مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به اینکه با راه اندازی خط لوله شاهرود- سنگ بست به طول تقریبی 455 کیلومتر و قطر 48 اینچ میزان پایداری شبکه گاز در استانهای شمالشرق کشور افزایش می یابد، تصریح کرد: این خط لوله 48 اینچی از ظرفیت انتقال روزانه 30 میلیون متر مکعب گاز طبیعی برخوردار است.
 
به گفته این مقام مسئول، با ساخت و راه اندازی سه تاسیسات تقویت فشار ظرفیت انتقال در این خط لوله گازی با افزایشی دو برابری به 60 میلیون متر مکعب در روز افزایش می یابد.
 
وی همچنین از راه اندازی کامل خط لوله دوم گاز ایران- ترکمنستان در حدفاصل پالایشگاه هاشمی نژاد تا منطقه سنگ بست خراسان تا پیش از زمستان خبر داد و یادآور شد: با راه اندازی این خط لوله 120 کیلومتری میزان واردات گاز طبیعی 20 میلیون متر مکعب در روز افزایش می یابد.
 
غریبی با تاکید بر اینکه با راه اندازی این دو خط لوله در مجموع امکان انتقال مستقیم گاز فازهای پارس جنوبی به شمال شرق کشور فراهم می شود، بیان کرد: گازهای پارس جنوبی از مسیر خط لوله هشتم سراسری، خط پنجم تهران، خط لوله پارچین- سنگ بست قابلیت یه طور مستقیم به شمالشرق کشور منتقل خواهند شد..
 
به گفته وی خطوط لوله اردبیل- خلخال به طول 84 کیلومتر، کلور- هشت چین به طول 31 کیلومتر، بشرویه- طبس به طول 97 کیلومتر، خط لوله دوم کرمان به طول 75 کیلومتر و فاز اول خط لوله دوم خرم آباد به طول 123 کیلومتر برای زمستان سالجاری به بهره برداری می رسد.
 
مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به راه اندازی پنج تاسیسات تقویت فشار گاز جدید در سالجاری، تبیین کرد: بر این اساس امسال تاسیسات تقویت فشار گاز ساوه، سردشت، خورموج، خاوران و آب پخش راه اندازی خواهند شد.
 
غریبی با اعلام اینکه تاکنون چهار تاسیسات تقویت فشار رسما راه اندازی شده اند، از مراحل راه اندازی تاسیسات گازی ساوه خبر داد و خاطر نشان کرد: در مجموع برای ساخت و بهره برداری از این 5 ایستگاه تقویت فشار گازی حدود چنج هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده است.
کد خبر 1181161

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =