بازرسی از واحدهای صنفی و بازار به اتحادیه ها سپرده شود

خرم آباد - خبرگزاری مهر: دبیر کل جامعه انجمنهای اسلامی اصناف و بازار با اشاره به قرارگیری در آستانه طرح هدفمند کردن یارانه ها، خواستار سپردن کار بازرسی اصناف به اتحادیه ها به منظور جلوگیری از ایجاد جو منفی و التهاب در بازار شد.

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، احمد کریمی اصفهانی شامگاه سه شنبه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان لرستان در سخنانی اظهار داشت: قانون هدفمند کردن یارانه ها یک جراحی مهم اقتصادی است که ما معتقدیم می بایست خیلی زودتر از این رخ می داد.

وی با اشاره به پرداخت 90 هزار میلیارد تومان یارانه در کشورمان، یادآور شد: اگر این روند ادامه پیدا کند هر سال یک سوم بودجه کل کشور را باید در راستای اعطا یارانه ها صرف کنیم.

دبیر کل جامعه انجمنهای اسلامی اصناف و بازار با بیان اینکه یکی از قانونهای مهمی که مجلس تصویب کرد طرح هدفمندی یارانه هاست، خاطر نشان کرد: این قانون یک قانون ملی است که منافع ملت را در نظر می گیرد.

تلاش جامعه انجمن های اسلامی برای توجیه اصناف در راستای هدفمندی یارانه ها

کریمی اصفهانی یادآور شد: در این راستا جامعه انجمن های اسلامی برای توجیه زیر مجموعه های خود در سراسر کشور تمام تذکرات لازم را به اصناف و بازاریان داده است.

وی با تاکید بر اینکه مهار کردن قیمت ها بستگی به نحوه عملکرد سازمانهایی دارد که مربوط به قیمت گذاری است، یادآور شد: باید به منظور تعادل در بازار این سازمان های متولی، قیمت های واقعی را ارائه کنند.

دبیر کل جامعه انجمنهای اسلامی اصناف و بازار با اشاره به نگرانی های موجود در زمینه هدفمندی یارانه ها نیز عنوان کرد: پیش بینی می شود با اجرای هدفمندی یارانه ها برای 80 درصد جمعیت کشور مشکل خاصی ایجاد نشود.

کریمی اصفهانی ادامه داد: 20 درصد باقی مانده نیز باید در روند مصرف خود تجدید نظر کنند.

وی طرح هدفمندی یارانه ها را یک نعمت و رحمت برای کشور ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر با توجه به هدفمند نبودن یارانه ها در بخش آرد و نان بین 30 تا 40 درصد نان در کشور پرت می شود.

بازاریان قشری متعهدند، اجحافی در حق مردم صورت نمی گیرد

دبیر کل جامعه انجمنهای اسلامی اصناف و بازار در مورد نقش و جایگاه اصناف در پیشبرد این قانون، گفت: ما معتقد هستیم که اصناف و بازاریان یک قشر متدین هستند و به خود اجازه نمی دهند که هیچ گونه اجحافی در حق مصرف کنندگان انجام دهند.

کریمی اصفهانی با تاکید بر اینکه قشر کاسب ما متعهد است و نیاز به بازرسی ندارد، یادآور شد: اصناف و بازاریان در زمینه اجرای این قانون نقش هدایتگر را ایفا می کنند.

وی همچنین در ادامه صحبت های خود به برخی اظهارات مسئولان در این زمینه اشاره کرد و گفت: وزارت بازرگانی اعلام کرده است که به اندازه کافی نسبت به ذخیره کالاهای اساسی اقدام کرده است که باید این موضوع در دید مردم قرار داده شود.

بهترین روش مقابله با مخالفتها در زمینه هدفمندی یارانه ها توجیه مردم است

دبیر کل جامعه انجمنهای اسلامی اصناف و بازار با اشاره به مخالفت های موجود در زمینه اجرای این قانون نیز بیان داشت: هر قانونی ممکن است مخالفینی نیز داشته باشد که اینها فقط با مدیریت قابل حل است.

کریمی اصفهانی بهترین روش در راستای مدیریت افکار عمومی را توجیه کردن مردم دانست و یادآور شد: با واریز شدن یارانه ها به حساب مردم به نوعی اطمینان خاطر در نزد مردم ایجاد شده است.

وی همچنین به روند اجرای اصل 44 و تاثیر قانون هدفمند کردن یارانه در این زمینه اشاره کرد و گفت: با هدفمند کردن یارانه ها دولت باید تلاش کند که بنگاههای دولتی را نیز به مردم واگذار کند.

شبکه های فرسوده بازسازی شوند؛ مردم موظف به پرداخت هزینه های پرت نیستند

دبیر کل جامعه انجمنهای اسلامی اصناف و بازار به پرت 30 درصد آب و برق در شبکه های فرسوده کشور اشاره کرد و گفت: مردم موظف نیستند هزینه این پرت را نیز بدهند که یکی از راهکارهای اصولی در این زمینه واگذاری این شرکت ها به خود مردم است.

کریمی اصفهانی با تاکید بر اینکه منابع کشور محدود است، بیان داشت: دولت و نظام معتقد است که این منابع باید به صورت عادلانه بین مردم تقسیم شود.

وی با تاکید بر اینکه روز به روز باید وابستگی کشور به درآمد نفت کم شود، خاطر نشان کرد: با تمام فراز و نشیب هایی که ممکن است رخ دهد باید هدفمند سازی یارانه ها صورت گیرد.

دبیر کل جامعه انجمنهای اسلامی اصناف و بازار افزود: اگر بتوانیم کشور را با تکنولوژی برتر اداره کنیم بسیاری از هزینه ها در این بخش کاهش می یابد.

بازار هیچ گاه در مقابل دولت و نظام قرار نگرفته است

کریمی اصفهانی با اشاره به برخی شائبه ها در مورد مخالفت های بازار با هدفمندی یارانه ها، گفت: بازار یکی از افتخاراتش این است که کاملا در کنار نظام بوده است و هیچ گاه با دولت و نظام مشکلی نداشته است.

وی ادامه داد: ممکن است که ما بر این طرح نقدهایی داشته باشیم ولی این به معنی مخالفت با طرح و دولت نیست.

انتقادات بازاریان بر مالیات بر ارزش افزوده ناشی از عدم توجیه بود

دبیر کل جامعه انجمنهای اسلامی اصناف و بازار با اشاره به طرح مالیات بر ارزش افزوده در کشور و مخالفت های بازاریان، گفت: انتقادات در این زمینه به دلیل عدم توجیه اصناف و بازاریان بود که در نتیجه توجیه امسال این طرح به خوبی عملیاتی شد.

احتمال بدنامی اصناف؛ نظارت ها بر بخش تولید متمرکز شود

کریمی اصفهانی با بیان اینکه اصناف رابط بین مصرف کننده و تولید کننده هستند، تصریح کرد: اگر قرار است نظارتی در این زمینه صورت گیرد باید بیشتر روی تولید متمرکز شود.

وی با بیان اینکه در جریان هدفمندی یارانه ها احتمال بدنامی اصناف وجود دارد، عنوان کرد: باید با اعمال نظارت در همه بخش ها از اتهام زنی به اصناف خودداری شود.

افزایش قیمت روغن بین المللی است

دبیر کل جامعه انجمنهای اسلامی اصناف و بازار در مورد برخی افزایش قیمت کالاهای اساسی در کشور به ویژه روغن نباتی نیز عنوان کرد: این افزایش قیمت به صورت بین المللی است که بر بازار ایران نیز تاثیر گذاشته است.

کریمی اصفهانی تصریح کرد: با توجه به ذخیره روغن در کشور مردم نباید نگرانی در این زمینه داشته باشند.

بازرسان تعزیرات و بازرگانی جنجال به پا نکنند

وی همچنن در مورد افزایش بازرسی ها در ایام منتهی به طرح هدفمندی یارانه ها نیز یادآور شد: بازرسی جایگاه خود را دارد ولی برای جلوگیری از ایجاد التهاب این کار باید از طریق خود اتحادیه ها صورت گیرد.

دبیر کل جامعه انجمنهای اسلامی اصناف و بازار با اشاره به انتقال وظیفه بازرسی از اصناف به تعزیرات، افزود: من معتقدم سپردن این کار به اتحادیه ها یکی از بهترین و موثرترین کارهایی است که در این زمینه باید صورت گیرد.

کریمی اصفهانی ادامه داد: اگر بازرسان بتوانند به صورت منطقی عمل کنند و جنجال به پا نکنند جو منفی هم در سطح بازار ایجاد نخواهد شد.

کد خبر 1197811

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =