حذف 24 نامزد برنده/تجدید انتخابات ممکن نیست

کابل-خبرگزاری مهر : سرانجام پس از دو ماه شمارش و بررسی آرای انتخابات پارلمانی افغانستان، امروز چهارشنبه کمیسیون انتخابات نتایج نهایی را اعلام و تأکید کرد که برگزاری مجدد آن ممکن نیست.

"فضل احمد معنوی" رئیس این کمیسیون امروز چهارشنبه در یک نشست خبری، با اعلام نتایج نهایی انتخابات اظهار داشت که اعلام این نتایج براساس تصمیم های کمیسیون شکایات انتخاباتی صورت می گیرد و اختیار نقض و استیناف خواهی از این تصمیم ها را ندارد.

وی در مورد روند رسیدگی به شکایت های انتخاباتی گفت : باور ما این است که کمیسیون شکایات انتخاباتی کارهای خود را مطابق قانون انجام داده اند.
 
به گفته معنوی، براساس همین تصمیمها ۲۴ نامزد از فهرست برندگان انتخابات حذف، و به جای آنان، افراد دیگری وارد فهرست نهایی شده اند.
 
فضل احمد معنوی انتقاد از کارکرد کمیسیون انتخابات را رد و تأکید کرد که این کمیسیون مغایر قانون عمل نکرده و در اقدامات خود ملاحظات سیاسی و قومی را به هیچ وجه در نظر نداشته است.
 
به گفته او، به دلیل جلوگیری از هر گونه جهت گیری های قومی و زبانی، هفت عضو کمیسیون انتخابات از همه اقوام بزرگ افغانستان برگزیده شده اند و آنها در تصمیم گیری های خود اختیارات مساوی دارند.
 
رئیس کمیسیون انتخابات همچنین هر گونه معامله و تخلف پولی در انتخابات و نحوه راهیابی به مجلس را به شدت رد کرد و ادعای ابراز شده در این مورد را اهانتی به افغانستان خواند.
 
این در حالی است که پیش از این اسحاق الکو، دادستان کل کشور افغانستان به رسانه ها گفته بود که اسنادی در دست دارند که نشان می دهد سرنوشت انتخابات "27 سنبله" مجلس نمایندگان در سرای شهزاده کابل رقم خورده است. اما احمد معنوی در این راستا تصریح کرد که اگر دادستانی اسناد موثقی در این زمینه در دست داشته باشد، نیازی به ارائه آن به رسانه ها نیست و باید در مراجع قضایی مطرح شود.
 
رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان همچنین افزود کسانی که قصد مداخله در نتایج انتخابات پارلمانی را داشته اند، در سطوح مختلف و از جمله در سطح فرماندهی پلیس هستند.
 
وی همچنین نسبت به اعتراض شماری از نامزدهای انتخاباتی که موفق به ورود به مجلس نشده اند، گفت که آنها باید اعتراضهای خود را از مجاری قانونی پیگیری کنند و اقدام به بستن راهها نکنند.
 
"حامد کرزای" رئیس جمهور افغانستان نیز در مراسمی در کابل بستن راه شمال-جنوب در ولایت بغلان به وسیله نامزدهای معترض را نادرست خواند و آن را مغایر منافع مردم و افغانستان خواند. وی شکایت کردن به مراجع قضایی را حق نامزدهای انتخاباتی دانست اما گفت که آنها حق بستن راه های ارتباطی را ندارند.
 
این در حالی است که دهها نامزد دیگر در شهر کابل دست به تظاهرات زده اند و شماری از نامزدهای معترض خواهان برگزاری انتخابات مجدد شده اند. اما احمد معنوی گفت که نتایج اعلام شده انتخابات ۳۴ حوزه انتخاباتی افغانستان نهایی است و برگزاری انتخابات مجدد دیگر ممکن نیست.
 
معنوی گفت که از آن جمله نتایج انتخابات ولایت غزنی بنا بر مسائل فنی اعلام نشده و کار برای بررسی های بیشتر درباره نتایج انتخابات این ولایت ادامه دارد.
 
وی همچنین افزود که هیچ گونه ملحوظات سیاسی در این مورد وجود ندارد، هر چند تایید کرد که بحث هایی در این مورد در جریان بوده، اما کمیسیون خود را درگیر مسائل قومی، زبانی و مذهبی نکرده است.
کد خبر 1197943

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =