هاجز: اصول منطق ابن‌سینا مبتنی بر متافیزیک نیست

منطق‌دان برجسته معاصر و استاد بازنشسته دانشگاه لندن معتقد است: ابن سینا مبانی منطق خود را مبتنی بر متافیزیک نمی‌کند بلکه مبانی منطق او مبتنی بر کاربرد عقلانی و درک زبان طبیعی است.

به گزارش خبرنگار مهر، همایش "منطق و فلسفه منطق" صبح امروز چهارشنبه سوم آذرماه در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران آغاز به کار کرد.

در این نشست دکتر ویلفرد هاجز، عضو بریتیش آکادمی انگلستان درباره "ابن ‏سینا، ساختار و دامنه قضایا" سخن گفت.
وی گفت: ابن سینا مبانی منطق خود را مبتنی بر متافیزیک نمی‌کند بلکه مبانی منطق او مبتنی بر کاربرد عقلانی و درک زبان طبیعی است.

وی تصریح کرد: او تفسیرهای مفسران و شارحان اسکندرانی منطق ارسطویی قرن ششمی را پیگیری و دنبال کرد و البته عمیق‌تر و ژرفتر از آنها گام نهاد.

وی افزود: در منطق ساختار مناسب این است که چگونه معانی با قضایا ترکیب می‌شوند و در آن ادغام می‌شوند.

این منطق دان برجسته معاصر خاطر نشان کرد: در منطق ابن سینا این ساختار خطی نیست. بر این اساس این ساختار می‌تواند به صورت نظمهای خطی گوناگون در زبانهای گوناگون آورده شود.

این ریاضیدان معاصر افزود: بر این اساس منطق ابن سینا نمی‌تواند حوزه و قلمرو متفکران مدرسی  را بر حسب عبارت و جمله‌ای مجزا شرح و توضیح دهد.

در ادامه این همایش دکتر فرزاد دیده‌ور از پژوهشگاه دانشهای بنیادین به بررسی موضوع "آنگاه که برهان، صدق را نشان نمی‏دهد" پرداخت.

وی تصریح کرد: بحث بنده این است که با ارائه مواردی نشان دهم که مواردی وجود دارند که برهانها و اثباتها به صدق منجر نمی‌شود. تمرکز دیگر این بحث این است که نشان دهم چه برهانها و اثباتهایی را می‌توان به عنوان راه و شیوه قابل اتکا که به صدق منجر می‌شوند در نظر گرفت.

این پژوهشگر منطق خاطر نشان کرد: اثباتها و برهانهای ریاضی براهین قابل اتکایی هستند که منجر به صدق می‌شوند.

کد خبر 1197981

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =