تغییر ماموریت و ساختار سازمان بسیج اقتصادی تا سال 90

معاون وزیر بازرگانی از تغییر ماموریت و ساختار سازمان بسیج اقتصادی کشور تا سال 1390 خبر داد و گفت: وقتی کالابرگ‌ها توزیع نشود سازمان بسیج اقتصادی به مفهوم سابق خود کارکردی نخواهد داشت.

فریدون احمدی در گفتگو با مهر در پاسخ به این سئوال که آیا سازمان بسیج اقتصادی با عدم اعلام کالابرگها منحل خواهد شد؟ گفت: برنامه اصلاح ساختار و ماموریت سازمان بسیج اقتصادی در دستور کار وزارت بازرگانی قرار دارد و به دلیل اینکه ماموریت‌های ارایه کالابرگی متوقف خواهد شد، این وزارتخانه به دنبال تجدید نظر در ساختار و ماموریت‌های سازمان بسیج اقتصادی کشور است.

معاون وزیر بازرگانی افزود: زمانی که کالابرگ‌ها توزیع نشود بسیج اقتصادی به مفهوم سابق کارکردی خود وجود نخواهد داشت و ممکن است در ماموریت و ساختار آن تغییراتی ایجاد شود.

به گفته وی، تغییر در ماموریت و ساختار سازمان بسیج اقتصادی کشور تا سال 1390 انجام خواهد شد.

احمدی با اشاره به اعلام کالابرگ‌ها با دستور رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ماموریت سازمان بسیج اقتصادی و وزارت بازرگانی همچنان وجود دارد چرا که کالابرگ اعلام شده است اما وزارت بازرگانی به دنبال بازنگری در ساختار آن براساس قانون مدیریت خدمات کشوری است.

وی گفت: البته هنوز انحلال سازمان بسیج اقتصادی مصوب نشده و تنها در گذشته مصوبه مختصری وجود دارد که این سازمان تا زمانی که کالاهای کالابرگی توزیع می‌شوند، به کار خود ادامه دهد.

به گزارش مهر، براساس برنامه جدید وزارت بازرگانی، بعد از اعلام دو نوبت کالابرگ، سازمان بسیج اقتصادی منحل و کارمندان آن با تغییر ماموریت در اختیار بخشهای دیگری از وزارت بازرگانی قرار می گیرند.

سابقه ورود کوپن به اقتصاد ایران به ابتدای دهه 60 برمی گردد و در این راستا، ستاد بسیج اقتصادی با توجه به شرایط خاص کشور تشکیل شد. 

البته کوپنهای مرحله اول تا هشتم زیرنظر ستاد بسیج اقتصادی کشور مستقر در نخست وزیری چاپ و با همکاری بانک صادرات توزیع می شد. کوپنهای ارزاق عمومی 10 نوع بود و از آن زمان توزیع شد تا در صورت لزوم کالاهایی که ممکن بود به علل مختلف کم یا گران عرضه شود، سهمیه‌بندی شود.

با پایان یافتن جنگ و عادی شدن شرایط اقتصادی کشور، لزوم ادامه فعالیت ستاد بسیج اقتصادی به صورت گسترده منتفی شد و برهمین اساس، وظایف اجرایی این ستاد به وزارت بازرگانی انتقال یافت. از اوایل دهه 60 تاکنون نیز 13 مرحله کالابرگ منتشر شده است.

به هر حال با انحلال سازمان بسیج اقتصادی در آینده ای نه چندان دور، تکلیف کوپن در اقتصاد ایران نیز برای همیشه مشخص می شود و آن ، خداحافظی کوپن از چرخه اقتصادی کشور است. 

کد خبر 1198911

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =