سالانه 17 میلیارد تومان در قم هزینه پرداخت حضوری قبوض می‌شود

قم - خبرگزاری مهر: معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استاندار قم با اشاره به اینکه سالانه هفت میلیون قبض در قم صادر می‌شود، گفت: حدود 17 میلیارد تومان در سال، هزینه پرداخت حضوری قبوض مختلف در قم می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر در قم، محسن محرری در جشنواره غدیر که شامگاه جمعه به منظور تجلیل از پرداخت کنندگان غیرحضوری قبوض آب در تالار آب، آبفای قم برگزار شد با قدردانی به منظور تجلیل از پرداخت‌کنندگان غیرحضوری قبوض آب اظهار داشت: این مراسم بهانه‌ای برای فرهنگسازی، آموزش، تبلیغ و اطلاع رسانی در راستای حرکت ملی و ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به سمت توسعه دولت الکترونیک و ارائه خدمات غیرحضوری توسط همه دستگاه‌ها، موسسات و نها‌دهای عمومی کشور است.

وی خاطرنشان کرد: دریافت غیرحضوری قبوض یکی از پروژه‌های این حرکت بزرگ است که دولت در صدر برنامه های خود قرار داده است که هم در توصیه های مقام معظم رهبری در سیاست‌های اجرایی نظام به آن تاکید و هم در قانون خدمات کشوری نیز بدان صراحتا اشاره شده است.

محرری گفت: ما در استان قم نیز با همت و تلاش بانک ها و شرکت‌های خدماتی حرکت خود را در راستای این هدف آغاز کردیم و امیدواریم با کمک مردم بتوانیم حرکتی فعال در صرفه جویی در سرمایه‌ها و هزینه‌های ملی، وقت مردم و انرژی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در استان قم حداقل سالانه حدود هفت میلیون قبض صادر می‌شود، میانگین هزینه پرداخت یک قبض را حدود دو هزار و 500 تا سه هزار تومان شامل سوخت، هزینه حمل و نقل و وقت و ... دانست و خاطرنشان کرد: سالانه حدود 17 میلیارد تومان هزینه پرداخت حضوری قبوض می‌شود که هر مقدار بتوانیم به سمت پرداخت‌های غیرحضوری حرکت کنیم از این میزان کاسته، صرفه جویی و صرف هزینه‌های ملی، سرمایه‌گذاری ملی، آموزش، بهداشت و ... خواهد شد.

معاون استاندار قم با بیان اینکه با همکاری‌ بانک‌های استان شاهد رشد قابل توجهی در ارائه خدمات غیرحضوری به مردم در سطح استان قم هستیم ابراز داشت: امروز به حمدالله امکانات فراهم است و به برکت طرح هدفمندی یارانه ها 100 درصد مردم داری حساب آنلاین و کارت‌های ATM هستند و به راحتی‌ می‌توانند از خدمات غیرحضوری بهره‌مند شوند.

سال آینده 90 درصد پرداخت قبوض غیر حضوری خواهد بود

وی با اشاره به دو برابر شدن پرداخت‌های غیرحضوری قبوض آب، برق، گاز و تلفن در سطح استان گفت: امروز میانگین 50 درصد از این قبوض به صورت الکترونیکی پرداخت می‌شود که این میزان در سال گذشته تنها 25 درصد بود.

محرری افزود: با یک گام بلندترو همت بیشتر بانک ها و شرکت‌های خدماتی و کمک رسانه‌های جمعی در سال آینده به 80 تا 90 درصد خواهیم رسید

وی سال 89 را سال فرهنگ‌سازی، آموزش و روش‌های حمایتی و هدایتی درزمینه پرداخت‌های غیرحضوری اعلام کرد و تاکید کرد: گام بعدی ما روش‌های محدود سازی است که این کار شروع شده است و در سال آینده به بانک‌ها اجازه نمی‌دهیم که قبضی را به صورت حضوری دریافت کنند.

وی کاهش مصرف سوخت، توجه به وقت مردم و سرمایه ملی، کاهش استهلاک اسکناس، افزایش ضریب نفوذ اینرتنت و ارتقای سطح فناوری اطلاعات را از جمله ثمرات پرداخت‌های الکترونیک ذکر کرد.

معاون استاندار قم افزایش سطح برنامه‌های آموزشی وفرهنگ سازی به ویژه از طریق صدا و سیما و رسانه‌های مکتوب محلی را در استقبال مردم از پرداخت‌های غیرحضوری مثمر ثمر دانست.

330 دستگاه ATM و 25 هزار پایانه فروشگاهی در قم آماده ارائه خدمات غیرحضوری

بر پایه این گزارش، دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان قم نیز در این مراسم گفت: پرداخت قبوض به صورت غیر حضوری کاری ارزشمند بود که با همراهی دستگاه های اجرایی و بانک های استان به خوبی مدیریت شد.

محسن صفدری آماده سازی و تکمیل زیرساخت‌ها، صدور کارت الکترونیک، فرهنگ‌سازی و آموزش همگانی از طریق رسانه‌ها و قبوض، تشویق پرداخت کنندگان غیرحضوری قبوض را از جمله راهکاری‌های ترغیب مردم به پرداخت‌های غیرحضوری ذکر کرد و اظهارداشت: با توجه به اقدامات صورت گرفته در نیمه نخست سال جاری 50 درصد قبوض آب، برق، گاز و تلفن درسطح استان به صورت غیرحضوری پرداخت شد.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون مردم می‌توانند با استفاده از 330 دستگاه ATM و 25 هزار پایانه فروشگاهی موجود در سطح شهر قبوض خود را به صورت غیرحضوری و الکترنیک پرداخت کنند که با تدابیر اتخاذ شده دستگاه‌های ATM به 350 دستگاه افزایش خواهد یافت.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانکهای استان قم در پایان با اشاره به زیرساخت‌های فراهم شده گفت: امیدواریم در پایان سال مردم بدون مراجعه حضوری خدمات خود را از سیستم بانکی دریافت کنند و 100 درصد قبوض نیز به صورت غیرحضوری پرداخت شود.

کد خبر 1199048

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =