استانداردگذاری موثرترین ابزار کنترل واردات است

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت بازرگانی با بیان اینکه واردات توسط بخش خصوصی انجام می‌شود، گفت: به طور قطع ورود محصولات کشاورزی که کشور در تولید آن به خودکفایی رسیده و تولید داخلی جوابگوی نیاز کشور است، توجیه اقتصادی ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود دودانگه با بیان این مطلب که قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی پذیرفته شده و در حال اجرایی شدن است، افزود: آنچه در این قانون همواره بر آن تاکید شده، هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی است.

وی، قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی را لازم‌الاجرا دانست و ادامه داد: پس از تصویب قانون، دولت موظف به اجرای آن است و لیکن برای اجرای هرچه بهتر آن باید هماهنگی و همکاری وزارت جهاد کشاورزی با سایر دستگاه‌های اجرایی دنبال شود.
 
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت بازرگانی، اولویت اول در مدیریت واردات را استانداردگذاری اعلام کرد و افزود: وزارت صنایع و معادن و وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولیان بخش‌های صنعت و کشاورزی باید استانداردهای لازم برای ورود کالاها و جلوگیری از ورود کالاهای غیرکیفی مشخص کنند.
 
دودانگه با تاکید بر اینکه درجه تاثیرگذاری استانداردگذاری به مراتب بیشتر از ممنوعیت واردات در حمایت تولیدات داخلی است، اظهار داشت: آنچه مسلم است زمانی که تولید محصولات کشاورزی و محصول خاص جوابگوی نیاز داخلی باشد، دلیلی برای واردات وجود ندارد.
 
وی معتقد است: از آن جایی که واردات توسط بخش خصوصی انجام می‌شود، زمانی توجیه اقتصادی برای آن وجود خواهد داشت که نیاز به آن در کشور احساس شود. در نتیجه واردات محصولاتی که تولیدات داخلی جوابگوی نیاز کشور است، غیرمنطقی است.
 
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت بازرگانی با اعلام اینکه در همه جای دنیا از واردات به عنوان ابزاری برای کنترل و تنظیم بازار در شرایط خاص استفاده می‌شود، گفت: وزارت بازرگانی همواره بر تنظیم بازار متکی بر تولیدات داخلی تاکید دارد ولی در برخی موارد تولید داخلی ناکافی است.
 
وی با اشاره به خشکسالی دو سال اخیر، ادامه داد: کشتار دام‌های مولد در دو سال گذشته موجب بروز کمبودهایی در گوشت قرمز کشور شده بنابراین در چنین شرایطی برای کنترل قیمت ناچار به امر واردات هستیم. دودانگه خاطرنشان کرد: در زمانی که تولید به اندازه نیاز بازار باشد هیچ‌گونه وارداتی انجام نخواهد شد.
کد خبر 1199086

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =