هیچ‏گونه قراردادی بین انتشارات کویر و آقای طباطبایی وجود ندارد

مدیر انتشارات کویر در رابطه با شکایت سید جواد طباطبایی، مترجم کتاب تاریخ فلسفه اسلامی از این انتشارات، گفت: این کتاب طی قراردادی بین انتشارات کویر و انجمن ایران‏شناسی فرانسه منتشر شده است و بنابراین اگر ایشان راجع به این کتاب حرفی دارند، باید موضوع را با انجمن ایران‏شناسی فرانسه در میان بگذارند.

محمدجواد مظفر، مدیر انتشارات کویر در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با شکایت سید جواد طباطبایی، مترجم کتاب تاریخ فلسفه اسلامی از این انتشارات، گفت: کتاب تاریخ فلسفه اسلامی هانری کربن که آقای سید جواد طباطبایی آن را ترجمه کرده‏اند، طی قراردادی بین انتشارات کویر و انجمن ایران‏شناسی فرانسه منتشر شده و در نتیجه هیچ گونه قراردادی بین انتشارات کویر و آقای طباطبایی مطرح نبوده است.

وی افزود: ما پیش از این در انتشارات کویر دو کتاب "درآمدی به تاریخ اندیشه سیاسی در ایران" و نیز "زوال اندیشه سیاسی در ایران" را از آقای دکتر طباطبایی منتشر کرده‏ایم که اولی به چاپ دهم و دومی به چاپ هشتم رسیده است. قرارداد این دو کتاب مستقیماً با خود ایشان منعقد و تمام حقوق ایشان نیز در رابطه با این دو کتاب به طور کامل پرداخت شده است و انتشارات کویر حتی یک ریال هم به آقای دکتر طباطبایی بدهکار نیست.

مظفر ادامه داد: ما حتی با وجود آنکه قراردادمان برای کتاب "درآمدی به تاریخ اندیشه سیاسی در ایران" 13 درصد قیمت پشت جلد بوده است، اما از چاپ هفتم که دکتر طباطبایی ویراسته جدیدی را در اختیار ما گذاشتند، به پاس زحمت ایشان، 15 درصد قیمت پشت جلد را پرداخت کرده‏ایم.

مدیر انتشارات کویر با اشاره به شکایت سید جواد طباطبایی از انتشارات کویر درباره انتشار کتاب تاریخ فلسفه اسلامی هانری کربن تصریح کرد: قرارداد انتشار کتاب تاریخ فلسفه اسلامی بین انتشارات کویر و انجمن ایران‏شناسی فرانسه است و در نتیجه مسایل بین ما و این انجمن اصلاً به ایشان مربوط نیست.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه آقای دکتر طباطبایی در سالهای گذشته درخواست غیرقانونی و غیر اخلاقی‏ای را طرح کرده‏اند، گفت: ایشان از من خواستند که کاری با انجمن ایران‏شناسی فرانسه نداشته باشم و حق‏الترجمه کتاب تاریخ فلسفه اسلامی هانری کربن را به ایشان پرداخت کنم.

وی با تأکید بر اینکه در تمام این سالها در مقابل این درخواست سید جواد طباطبایی مقاومت کرده است، خاطرنشان کرد: به همین دلیل چند وقتی است که طبق عادت و خصوصیت بارز ایشان که تمام دوستان خود را به مخالفان و دشمنان خود تبدیل می‏کنند و کسی را به عنوان دوست برای خود نگاه نمی‏دارند، شروع به فضاسازی و جوسازی نسبت به این موضوع کرده‏اند و می‏گویند حق و حقوق ایشان پایمال شده است.

مظفر یادآور شد: اگر ایشان راجع به کتاب تاریخ فلسفه اسلامی حرفی دارند، باید موضوع را با انجمن ایران‏شناسی فرانسه در میان بگذارند و پاسخ را از آنها بخواهند. بنابراین شما خواهید دید که نه وزارت ارشاد و نه حتی در شرایطی که امیدوارم پیش نیاید، مراجع قضایی، هیچ حقی به ایشان نخواهند داد چرا که ایشان از آنجایی که طرف قرارداد انتشارات کویر در انتشار کتاب تاریخ فلسفه اسلامی نیستند، نمی‏توانند از وزارت ارشاد درخواست لغو مجوز یا لغو شابک کتاب را داشته باشند.

مدیر انتشارات کویر در پایان در پاسخ به سؤالی درباره شرایط قرارداد انتشارات کویر با انجمن ایران‏شناسی فرانسه درباره انتشار کتاب تاریخ فلسفه اسلامی هانری کربن گفت: اینکه بین ما و انجمن چه موضوعاتی مطرح است، بحث دیگری است که اگر روزی انجمن ایران‏شناسی فرانسه آن را طرح کرد، در آن باره نیز می‏توانیم حرف بزنیم.

کد خبر 1199124

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =