خاستگاه اصلی هنر باید در حوزه علمیه رقم بخورد

قم - خبرگزاری مهر: قائم مقام سازمان صداوسیما با تأکید بر اینکه خاستگاه اصلی هنر باید از حوزه علمیه رقم بخورد، افزود: حوزه علمیه به بسیاری از آموزه‌های نظری تحقق عملی بخشیده است.

به گزارش خبرنگار مهر در قم، حجت الاسلام سید رمضان موسوی مقدم قبل از ظهر شنبه در مراسم افتتاحیه چهارمین جشنواره فیلم دانشجویی که در دانشکده صدا و سیمای قم برگزار شد در سخنانی با بیان اینکه اساسا هنرمند واقعی خداوند متعالی است، افزود: هنر زبان گویای معرفی آیات الهی است.

وی با بیان اینکه هنر در قرون اخیر از مدار خود خارج شده است، افزود: غرق شدن غرب در مادیات موجب تزلزل هنر واقعی شده است.

موسوی مقدم با بیان اینکه شناخت مجموعه آفرینش علم را به انسان می‌آموزد، اظهار داشت: اگر به روابط و نظمی که در همه مجموعه‌های عالم هستی وجود دارد پی‌ببریم و خوبی‌ها را از بین آنها استخراج کنیم و بدان عمل کنیم به آن اخلاق گفته می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه خاستگاه اصلی هنر باید از حوزه علمیه رقم بخورد، افزود: مباحث در حوزه علمیه پیرامون موضوعات وحیانی است و به بسیاری از آموزه‌های نظری تحقق عملی بخشیده است.

قائم مقام سازمان صدا و سیما افزود: اگر بخواهیم هنر واقعی بجوشد باید از حوزه علمیه باشد که حوزه می‌تواند بسیاری از چالشهای موجود در حوزه عمل و نظر را حل کند.

وی ابراز داشت: حوزه می‌تواند در زمینه بسیاری از موضوعات که زوایای تاریکی دارد راه را برای هنرمندان باز کند و در واقع حوزه است که در این وانفسای هنری، جهان را به مبارزه می‌طلبد و هنر واقعی را در نظر نسل امروز قرار می‌دهد.

قائم مقام سازمان صداوسیما گفت: بزرگترین جنایتی که توسط غرب به ساحت هنر صورت گرفته است این است که هنر اسلامی را از نظام افرینش جدا کرده و جایگاه این رشته را متزلزل ساخته است که امروز دیگر به هنر نمی‌توان هنر ولایی و آسمانی گفت.

موسوی مقدم عنوان کرد: آنچه که امروز از بخش عمده آثار هنری مشاهده می‌کنیم برگرفته از شهوت، قدرت و ثروت است و هنری که در اختیار این مجموعه قرار می‌گیرد، هنری واقعی نخواهد بود.

وی با بیان اینکه هنر واقعی باید از فطرت و جوهر انسان سرچشمه بگیرد عنوان کرد: گستره هنر بسیار وسیع است که در سیاست و بقاء و دوام جامعه و فضایل اخلاقی بسیار مؤثر است که قطعا سایر رشته‌ها هرگز به آن نخواهند رسید.

آثار نمایشی تأثری بیشتری بر مخاطب دارد

قائم مقام سازمان صدا و سیما گفت: آثار نمایشی به دلیل اینکه از ظرفیت‌های بیشتری برای ارائه به مخاطبین برخوردار است و قدرت پردازش و پروراندن موضوعات را دارد و همچنین بیشتر موضوعات را در خود جای می‌دهد از این جهت باید بیشتر به این عرصه مجهز شویم چرا که آثار نمایشی تأثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

وی اضافه کرد: اگر در این عرصه تلاش کنیم و جایگاه هنر را بشناسانیم جایگاه هنر و هنرمند نیز شناخته خواهد شد.

موسوی مقدم عنوان کرد: اگر آثار نمایشی به خوبی تدوین شوند دست مایه افراد ضعیف النفس نخواهد شد که بلافاصله بعد از ارائه چند اثر خود را هنرمند می‌دانند و توقعاتی بیش از حد از جامعه مطالبه می‌کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: هنر سینمای جهان،‌ امروز همچنان در سطح قرار دارد و هنوز به عمق آن دست نیافته است.
هنر باید از دل معارف اسلامی و آموزه‌های دینی و قرآنی خارج شود

قائم مقام سازمان صدا و سیما در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سنگ زیربنای دانشکده صدا و سیما از 10 سال قبل در قم گذاشته شد و در این راستا دانشکده ماموریت یافت تا از دل حوزیان افرادی را در این عرصه مجهز کند تا سمت و سوی اصلی را نه تنها برای هنرمندان ایرانی بلکه برای همه جهان نمایش دهد.

وی با بیان اینکه فارغ التحصیلان این دانشکده باید مراقب باشند همچنان در این مسیر اصلی و درست گام بردارند، افزود: ما معتقدیم که هنر باید از دل معارف اسلامی و آموزه‌های دینی و قرآنی خارج شود و فارغ التحصیلان باید در برابر مسیر جدیدی که دیگران معرفی می‌کنند تأثیرگذار باشند نه منفعل .

موسوی مقدم ابراز داشت: باید نمونه‌ها و مدلی را از آثار ترسیم کنیم که بر گرفته از فضایل باشد.

وی با اشاره به گسترش فضاهای مجازی و سایبری که خاستگاه آن نیز غرب است ابراز داشت: این فضاها فرهنگ غرب را به همراه دارد که تطهیر کردن و تأثیرگذار کردن آن نیازمند خلاقیت است.

هنر آثار نمایشی باید برگرفته از فطرت باشد

قائم مقام سازمان صدا و سیما تصریح کرد: کسی که فارغ التحصیل دانشکده قم است باید متناسب با آنچه که آموخته است قلم بزند.

وی افزود: نظام جمهوری اسلامی می‌خواهد مدلی را از رسانه بیداری و شنیداری و مجازی ارائه کند تا در مقابل آنچه که رسانه‌های غرب در جهت ترویج مفاسد تلاش می‌کند بایستد و امروز باید مقدماتی را فراهم کرد تا در آینده هنر آثار نمایشی برگرفته از فطرت باشد.

قائم مقام سازمان صداوسیما با بیان اینکه امروز 18 هزار شبکه ماهواره‌ای تأثیرات منفی و غربی را برای ذهن امروز و آینده بشر ایجاد می‌کنند، افزود: آنها علاوه بر اینکه راه خود را تئوریزه و نهادینه کرده‌اند بلکه در دانشگاه‌های بزرگ خود نیز این روش را تبلیغ و تدریس می‌کنند.

موسوی مقدم ادامه داد: امروز نیازمند هنر و هنرمند متعهد هستیم تا بتواند خاستگاه اصلی هنر را تعریف کند و آن را در جهت صلاح بشر به کار گیرد.

وی با بیان اینکه امروز در اروپا بسیاری از مردم آنجا از شبکه‌های جام جم ایران دیدن می‌کنند، افزود: آنها می‌گویند که این شبکه‌ها با محوریت خانواده و مسائل اخلاقی فعالیت می‌کنند و این همان رمز معجزه آسای اخلاق است که اگر با علم عجین شود تأثیرگذار خواهد بود.

کد خبر 1199287

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =