قم - خبرگزاری مهر: استاد موسسه بین‌المللی مطالعات اسلامی مالزی با اشاره به شیوه‌های متفاوت مدرنیته گفت: مدرن بودن تنها منحصر به مدل غربی نیست بلکه باید به سمت مدرنیته اسلامی حرکت کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر در قم، پرفسور کریم داگلاس کرو بعدازظهر شنیه در نشست مشترکی با محققان و اعضای هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار داشت: مسلمانان حتی با استفاده از مقولههایی مانند پست مدرن، صورت و شیوه مدرنیته اسلامی را پیدا کنند.

وی با اشاره به پیشینه علم در اسلام ادامه داد: غربی‌ها مدعی هستند قرون وسطی از نظر علمی تاریک بود و در دوران روشنگری، روشن شد و متاسفانه ما نیز به راحتی حرف آنها را می‌پذیریم، این در حالی است که علوم در آن عصر تاریک نبودند و فرهنگ و تمدن غرب از دل فرهنگ‌های مختلف مسلمان، اسلامی، اروپایی و هندی پدید آمد.

وی یادآور شد: اگر ما داشتههای خود را عملیاتی کنیم، بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد، به عنوان نمونه اقتصاد اسلامی در بسیاری از کشورها در مقام اجرا بر مولفه‌ها و بانکداری غربی و سیستم مادی غرب متکی است، در حالی که باید سیستم اسلامی آن محقق شود.

داگلاس کرو خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورهای اسلامی از جمله مالزی و ایران که پیشرفت‌هایی داشتند هنوز مدل اقتصاد اسلامی اجرایی نشده است.

فلسفه جزئی از زندگی انسان است

وی همچینن با اشاره به ارتباط فلسفه با زندگی روزمره انسان است، گفت: فلسفه جزئی از زندگی انسان بوده و در زندگی روزمره ما جریان دارد، مباحث مربوط به انسان بودن و چگونگی برخورد با کسانی که دیدگاه مخالف با ما دارند، همه فلسفه است.

پرفسور کرو گفت: در مالزی در مورد فلسفه کم کار می‌شود و فلسفه در این کشور بیشتر به معنای غربی است، تا جایی که وقتی در دانشگاه‌ها پیشنهاد تاسیس رشته فلسفه اسلامی مطرح شد عده‌ای گفتند، فلسفه بدعت است.

وی افزود: به دلیل اینکه ما سنت خودانتقادی نداریم، در مورد فلسفه اسلامی کم کار کرده‌ایم ولی در ایران متفاوت است.

وی خاطرنشان کرد: من با رئیس یک دانشگاهی در مالزی بر روی تکنولوژی و علوم اسلامی صحبتی داشتم. او گفت باید تمام آیات و روایات قرآنی را در حوزه‌های مختلف از حفظ داشته باشند و آنها را به خوبی به خاطر بسپارند تا بتوانند بر اساس این مجموعه سنت اسلامی مندرج در آیات و روایات، یک ترکیبی از تکنولوژی و علم با اسلام به دست دهند.

داگلاس کرو اظهار داشت: مسئله این است که باید به خود انسان برگردیم، اگر علم را تبارشناسی کنیم به تحولات مدرنیته و از اندیشه‌های کلاسیک اروپا که در ارتباط با اسلام و سایر تمدن‌ها بود میبینیم که آنها اصول استیلایی داشتند.

تکنولوژی نباید محدود به مسائل خاصی شود

وی خاطرنشان کرد: وقتی مباحث اسلامی و ذخائر موثر در تولید مدرنیته را نگاه کنیم، آنها در تولید چیزهایی که ما امروز داریم موفق بودند.

وی به نقش تکنولوژی اشاره کرد و اظهار داشت: تکنولوژی چیز بدی نیست، ولی اگر محدود به مسائل خاصی شود و با انسان دیده نشود مشکل ساز خواهد بود.

پرفسور داگلاس کرو خاطرنشان کرد: برخی مشکلات به خاطر رشد تکنولوژی نیست، بلکه اگر در یک نگاه وسیعتر دیده شود باعث پیشرفت خواهد شد.

این نشست علمی از طرف اداره همکاری‌های علمی و بین الملل و با همکاری پژوهشکده فلسفه و کلام در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

کد خبر 1199383

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =