آرای کی یر کگور به عرفان اسلامی شباهت دارد

الهی دان و استاد کالج کریست چرچ دانشگاه آکسفورد معتقد است که این اعتقاد کی یر کگور که انسان در مقابل عظمت خداوند هیچ نیست به عرفان اسلامی شبیه است.

دکتر جورج پتیسون در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اهمیت آرای کی یر کگور برای دنیای امروز گفت: اهمیت کی یر کگور برای دنیای امروز این است که او جزو اولین نویسندگان مذهبی است که درک کرد به چه میزان جوامع مدرن نسبت به گذشته دچار تغییر شدند.

وی تصریح کرد: کی یر کگور برای تعریف دین دریافت که نیاز به نزدیک شدن به مردم به شیوه‌های مختلف دارد. ویِژگی این شیوه‌ها در آن بود که اقتدارآمیز نبودند.

رئیس پیشین کینگ کالج دانشگاه کمبریج تصریح کرد: او می‌خواست به مردم این نکته را خاطر نشان کند که آزادی و مسئولیت پذیری مغایرتی با مذهبی بودن ندارد و فرد با حفظ آزادی و مسئولیت پذیری خود می‌تواند فردی مذهبی باشد.

وی افزود: این موضوع خصوصاً در نوشته‌هایی از او که با اسم مستعار منتشر شده‌اند انعکاس دارد. در عین حال او یادداشتهای زیادی درباره معنویت و الهیات دارد که با اسم خود او منتشر شده‌اند.

مؤلف "تفکر درباره خدا در عصر تکنولوژی" خاطر نشان کرد: در این نوشته‌ها او تأکید بر عظمت خداوند دارد و به این نکته اذعان می‌کند که همه آن چیزی که بشر دارد هدیه‌ای از سوی خداوند است. بر این اساس اولین وظیفه هر انسان سپاسگزاری و عبادت خداوند است.

این الهی دان آکسفورد تأکید کرد: در این خصوص آرای کی یر کگور را با اسلام مقایسه می‌کنند. به ویژه آرای او با تصوف اسلامی و تأکید آن بر نیست بودن انسان در مقابل عظمت پروردگار قابل مقایسه است. اما او بر این موضوع هم تأکید می‌کند که پذیرش یا عدم پذیرش خداوند یک تصمیم فردی است.

اخیراً کتاب "یادداشتهای معنوی" که در آن آرای سورن کی یر کگور بررسی شده با گردآوری و ترجمه جورج پتیسون از سوی انتشارات هارپر کالینز منتشر شده است. این کتاب مشتمل بر یادداشتها و آثاری از کی یر کگور است که چندان مورد بررسی قرار نگرفته و پتیسون در این اثر آنها را مورد توجه قرار داده است.

پتیسون یادداشتها و آثار کی یر کگور درباره معنویت که پیش از این مورد بررسی جدی قرار نگرفته را در قالب این اثر گردآوری کرده است. بررسی آرای کی یر کگور درباره معنویت برای درک و فهم اندیشه این فیلسوف لازم و ضروری است.

کد خبر 1201341

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =