مخاطب عام تمایلی به تفکر در سینمای مستند ندارد

کارگردان مستند "جزیر قشم" معتقد است به دلیل پایین بودن سطح سلیقه مخاطبان تمایل به تامل در سینمای مستند وجود ندارد.

ارد زند مستندساز با اشاره به ویژگی‌های مخاطبان سینمای مستند به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه روی مردم کار فرهنگی نشده است. فیلم‌های مستند، فیلم‌های خاص و فاخر نیستند که تنها عده‌ای از روشنفکران را به خود جلب کنند.

وی در ادامه افزود: جایگاه مستند تلویزیون است، اما متاسفانه این رسانه تنها مستندهایی که در حوزه حیات وحش و مسائل علمی ساخته می‌شود را پخش می‌کند. ما در این دو نوع ژانر مستند به شدت ضعیف هستیم، چرا که ابزار و هزینه‌های لازم برای ساخت این نوع مستندها را نداریم و به صورت تخصصی نمی‌توانیم به آنها بپردازیم، اما در عرصه مستند اجتماعی و فرهنگی بسیار قوی هستیم. این نوع مستندها نیاز به هزینه خاصی ندارند و آثاری که تاکنون در این دو ژانر ساخته شده شاهد خوبی است برای توانمندی ما در حوزه اجتماعی و فرهنگی.

کارگردان مستند "خواب و بیدار" یادآور شد: مستندهای اجتماعی و فرهنگی معمولاً دست روی خطوط قرمز تلویزیون می‌گذارند. بنابراین این رسانه تمایلی به پخش این مستندها ندارد. شاید به همین خاطر مستندسازان برای بیان نظرات‌شان به زبان استعاره و ایهام روی می‌آورند تا هم بتوانند حرفشان را بزنند و هم بیننده را وادار به فکر کردن کنند. این مسئله هم عاملی می‌شود که سینمای مستند را برای قشر روشنفکر در نظر بگیرند.

زند در ادامه افزود: به نظرم سینمای تجربی باید با زبان استعاره حرف بزند و اتفاقاً سینمای مستند، زبان صریح در بیان حقایق داشته باشد. جوانان فیلمساز ما تمایلی به استفاده از زبان استعاره و ایهام در آثارشان ندارند و به همین خاطر مستندهای ما در خانه سینما نمایش داده می‌شود و بسیاری از آثار برای نمایش در خانه هنرمندان نیاز به مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد دارند.

این مستندساز گفت: اگر گریزی به جشنواره فیلم کوتاه تهران بزنیم به راحتی متوجه می‌شویم که آثار فیلمسازان جوان را هم روشنفکران می‌فهمند و هم عامه مردم، اما متاسفانه ما سطح جامعه را آنقدر پایین آوردیم که اگر کسی بخواهد حرف جدی بزند با مشکل رو به رو می‌شود. سینمای مستند تنها سینمایی است که مخاطب را وادار به تفکر می‌کند؛ ولی متاسفانه مخاطب عام تمایلی به فکر کردن ندارد.

ارد زند متولد سال 1328 فارغ‌التحصیل رشته سینما و عضو انجمن مستندسازان ایران است. او به عنوان کارگردان فیلم‌های مستند در شبکه اول سیما شناخته شده و حاصل این همکاری با شبکه اول حدود بیست و یک فیلم مستند است. فیلم مستند "جزیره قشم" در سال 1377 به عنوان بهترین فیلم در زمینه گردشگری و فیلم "گنجینه" از ساخته‌های وی به عنوان بهترین متن تحقیقی در جشنواره رشد شناخته شد.

از فیلم‌های مستند زند می‌توان به "کوکب" و "خواب و بیدار" اشاره کرد که مستند "خواب و بیدار" امروز جمعه 12 آذرماه به صورت تک سانس ساعت 16:30 در سینما سپیده به نمایش در می‌آید.

کد خبر 1202399

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =