6 تصمیم ویژه دولت برای تنظیم بازار محصولات پتروشیمی

معاول اول رئیس جمهور 6 تصمیم ویژه و مهم نمایندگان ویژه رئیس جمهور در کارگروه کنترل بازار برای تنظیم بازار محصولات پتروشیمی را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، تصمیم نمایندگان ویژه رئیس جمهور در کارگروه کنترل بازار در جلسه مورخ 30/8/1389 و به استناد اصل 127 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با رعایت تصویب نامه شماره 1263/ت43505 هـ مورخ 29/7/89 اتخاذ و سپس توسط محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری برای اجرا به وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، دادگستری، بازرگانی، نفت و صنایع و معادن ابلاغ کرده است.

براساس بند اول این ابلاغیه، کلیه مجتمع‌های تولیدی دولتی و غیردولتی محصولات عمده پتروشیمی از جمله (PVC-PC-PP.ABAو سود کاستیک) که تولید داخلی آنها از نیاز و تقاضای صنایع پایین دستی کمتر است، باید محصولات خود را از طریق بورس کالا عرضه نمایند. در غیر این صورت مبنای رسیدگی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، قیمت فوب محصولات یاد شده منهای 5 درصد خواهد بود. وزارتخانه‌‌های امور اقتصادی و دارایی و بازرگانی برای جلوگیری از افزایش قیمت محصولات یاده شده بر حسن اجرای این بند نظارت خواهند کرد.

بند دوم این ابلاغیه می افزاید: به منظور پیشگیری از افزایش بی‌رویه قیمت محصولات پتروشیمی در بازار بورس، حداقل قیمت محصولات یاد شده، فوب منهای 5 درصد و حداکثر قیمت، فوب به علاوه 10 درصد تعیین می‌شود. وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و بازرگانی برای جلوگیری از افزایش قیمت محصولات یاد شده بر حسن اجرای این بند نظارت خواهند کرد.

در بند سوم این ابلاغیه آمده است: صادرات محصولات پتروشیمی که تولید داخلی آنها کمتر از نیاز و تقاضای صنایع پایین دستی است، ممنوع است. فهرست محصولات یاد شده توسط وزارت صنایع و معادن با هماهنگی وزارت بازرگانی و شرکت بازرگانی پتروشیمی با فوریت تهیه و به کارگروه کنترل بازار ارایه می‌شود.

براساس بند چهارم این ابلاغیه، شرکت بازر گانی پتروشیمی موظف است با توجه به شرایط عرضه و تقاضای محصولات اساسی پتروشیمی در بازار ، کمبود اقلام مذکور را از طریق واردات تامین نماید.

بند پنجم این ابلاغیه تصریح می کند: وزارت نفت مکلف است سهیمه خوراک واحدهای متخلف در شبکه توزیع محصولات پتروشیمی را به محض اعلام سازمان تعزیرات حکومتی یا سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان قطع نماید.

در بند ششم این ابلاغیه تاکید شده است: دستگاه‌های اجرایی موضوع این تصمیم نامه موظفند وضعیت بازار را به لحاظ تولید، عرضه و قیمت محصولات اساسی پتروشیمی به کارگروه کنترل بازار گزارش کنند.

کد خبر 1202846

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =