افغانستان در اسناد ویکی لیکس؛ از اتهام به کرزای تا وزرای رشوه خوار

یک روزنامه غربی در گزارشی به بررسی اسناد جنجالی ویکی لیکس درباره وجود فساد در سطح دولت و جامعه افغانستان پرداخت و حامد کرزای و وزرای دولتش را افرادی فاسد معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نیویورک تایمز در گزارشی با استناد به اسناد محرمانه منتشر شده توسط سایت ویکی لیکس نوشت که فساد در سطح دولت و جامعه افغانستان ریشه دوانده است.

در همین حال "کارل آیکنبیری" سفیر آمریکا در کابل "حامد کرزای" رئیس جمهوری افغانستان را مبتلا به "پارانویا" توصیف کرده که قادر به اداره امور مهم دولتی نیست.

همچنین مقامات آمریکایی در کابل اوایل سال جاری اعلام کردند که "آصف رحیمی" وزیر کشاورزی افغانستان تنها وزیری است که هیچ گونه اتهامی در رابطه رشوه خواری درباره وی منتشر نشده است.

در همین حال یکی از وزرای افغانی به دیپلمات های آمریکایی گفته بود که مقامات سیاسی افغانستان کرزای را برای تایید شماری از نامزدها برای تصدی پست وزارتخانه های مختلف که فاقد مهارت تخصصی لازم بودند، تحت فشار قرار داده اند. این وزیر افغانی که خواست نام وی فاش نشود، گفت: مقامات سیاسی تنها به اشاعه فساد در کشور فکر می کنند و به استفاده از مدیران کارآمد که برای حل مشکلات دولت افغانستان ضروری هستند، نمی اندیشند.

در همین حال سازمان غیر دولتی "شفافیت بین الملل" که در جهت مبارزه با فساد اداری در سطح جهان فعالیت می کنند، افغانستان را پس از سومالی و میانمار در رتبه سوم مفسدترین کشورهای جهان معرفی کرده است.

همچنین در آگوست 2009 در گزارشی اعلام شد که کرزای و دادستان وی به برخی از اشخاص که خطرناک بوده اجازه دادند تا بدون هیچ گونه محاکمه ای آزادانه به هرکجا که می خواهند بروند. سفارت آمریکا نیز در این باره ابراز نگرانی شدید کرده است که رئیس جمهوری افغانستان از پنج افسر پلیس مرزی که با 124 کیلوگرم هروئین بازداشت شده اند، حمایت کرده است. کرزای همچنین در یک پرونده مواد مخدر که مربوط به پسر یکی از حامیان ثروتمند خود بوده پادرمیانی کرده است.

از سوی دیگر در یکی از اسناد فاش شده توسط ویکی لیکس آمده که "احمد ضیا مسعود" معاون اول سابق رئیس جمهوری افغانستان 52 میلیون دلار از این کشور به امارات متحده عربی منتقل کرده است.

این درحالیست که دولت افغانستان امروز جمعه ضمن بی اهمیت خواندن افشاگری جدید ویکی لیکس ادعاهای برخی از دیپلمات های آمریکایی در این اسناد را رد کرده است.

کد خبر 1202976

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =