۲۳ آذر ۱۳۸۹،‏ ۸:۴۰
خدا و بشر

کتاب "خدا و بشر" شامل چند مبحث کلامی در تاریخ اندیشه اسلامی نوشته محمدمنصور هاشمی در 1100 نسخه از سوی انتشارات کویر منتشر شده است.

خبرگزاری مهر - گروه دین و اندیشه: کتاب "خدا و بشر" مشتمل بر مقالاتی است درباره جنبه‌های گوناگون درک و دریافت آدمیان از رابطه‌شان با خدا و گزارشی است از ماجرای چند مفهوم در حوزه‌های کلام، فلسفه و عرفان.

مقالات این مجموعه عبارتند از: خدا در تاریخ اندیشه اسلامی، خدا به عنوان امر مطلق، تشبیه و تنزیه، تعطیل، ثابتات ازلی، تجسم اعمال، تکلیف، حسن و قبح، تحریف، التمهید، مواجهه ایرانیان با نظریه تکامل،حقوق بشر و دین .

آنگونه که مؤلف در پیشگفتار کتاب یادآور می‌شود مقالات این کتاب جز مقاله "خدا به عنوان امر مطلق" و دو مقاله آخر مجموعه، برای دانشنامه جهان اسلام نوشته شده‌اند و جز دو مقاله آخر همگی قالب و صورت دایرة‌المعارفی دارند و به طور طبیعی تابع محدودیتهای این نحوه بیان و از آن جمله اختصار و پرهیز از توضیح مطالب مربوط به دیگر مدخلها هستند.

مقاله اول کتاب "خدا و بشر" با رویکردی پدیدارشناسانه، جایگاه "خدا" را در نظام فکری مسلمانان ترسیم می‌کند. مقاله دوم گزارشی است از نسبت مفهوم خدا با مفهوم مطلق که در واقع در حکم ضمیمه مقاله پیشین است و بحث طرح شده در آن محدود به تاریخ اندیشه اسلامی نیست. "تشبیه و تنزیه" و "تعطیل" هم مباحثی هستند درباره امکان و نحوه سخن گفتن از خدا و اوصاف او و "ثابتات ازلی" دربردارنده بحثی است فنی درباره جنبه‌ای از علم خدا.    

مؤلف در "حسن و قبح" به نسبت اخلاق با خدا و انسان و در "تکلیف" به ارتباط آدمیان با اوامر و نواهی الهی می‌پردازد. "تجسم اعمال" مبحثی است در چگونگی دریافت ثواب و عقاب و "تحریف" گزارشی است از وضع کلام الهی در میان یهودیان و مسیحیان از نظر مسلمانان.

"جهمیه" نیز ناظر است به بحث درباره فرقه‌ای مهم و کمتر مورد توجه به همین نام که انتساب به آن نشان‌دهنده رویکردی خاص به دین و خدا بوده است و "التمهید" هم گزارشی است از یکی از آثار عمده اشاعره.

سه مقاله آخر اما درباره مسائل کلامی امروزی است. در اولی ماجرای مواجهه اندیشمندان مسلمان ایرانی با نظریه تکامل یا تطور انواع بیان می‌شود و در دومی و سومی نسبت حقوق بشری بشر و حقوق دینی او مورد تأمل و بحث قرار می‌گیرد.

کد خبر 1206623

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =