منطقه آزاد انزلی باید به کریدور صادرات کالا در کشور تبدیل شود

رشت - خبرگزاری مهر: رئیس مجمع نمایندگان گیلان گفت: با توجه به نزدیکی منطقه آزاد انزلی به کشورهای حاشیه دریای خزر و تولید محصولات صنعتی، منطقه آزاد انزلی می تواند به عنوان کریدور صادرات استان و کشور به ایفای نقش بپردازد.

 سید مهدی صادق در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه وظیفه اصلی منطقه آزاد انزلی کمک به توسعه صادرات استان گیلان است، اظهارداشت: در این استان محصولات راهبردی کشاورزی، صنعتی، معدنی وسایر کالا تولید می شود و این تولیدات نقش اساسی در اقتصاد استان و کشور دارند.  

وی همچنین با بیان اینکه متأسفانه برخلاف اهداف ایجابی ایجاد مناطق آزاد ایران، درگذشته این مناطق بخصوص در جنوب کشور به کریدور واردات محصولات با کیفیت پائین تبدیل شده بود، افزود:  با توجه به ظرفیتهای قانونی، مزایای متعدد گیلان و این نکته که اکثر کالاهای وارداتی استان را مواد اولیه تشکیل می دهد چنین اتفاقی در منطقه آزاد انزلی رخ ندهد.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان همچنین خواستار ایجاد ظرفیتها و فرصتهای لازم نرم افزاری و سخت افزاری در خصوص بدل شدن به مرکز پردازش کالا و صادرات محصولات استان و کشور در محدوده این منطقه شد و گفت: وجود مزایا و معافیتهای قانونی منطقه آزاد انزلی به همراه مزیتهای ترانزیتی، صنعتی، کشاورزی و گردشگری گیلان و انتخاب این منطقه به عنوان نقطه پایلوت طرح ملی ساماندهی گسترش روابط ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر و قفقاز، ظرفیت بسیار مناسبی است تا با تکیه بر پتانسیل های این منطقه، استان گیلان و مشترکات فرهنگی متعدد با کشورهای حاشیه دریای خزر از بازار کشورهای CIS بهره برده و این فرصت را به کشورهای دیگر واگذار نکند.
 
وی منطقه آزاد انزلی را یکی از مهمترین مزایای اقتصادی گیلان ارزیابی کرد که می تواند زمینه ساز رونق اقتصادی گیلان شود، افزود: با توجه به اهمیت و جایگاه این منطقه در توسعه اقتصادی استان و کشور نمایندگان استان در مجلس به دنبال ایجاد منطقه آزاد دیگری در محدوده استان نیستند و اضافه شدن مناطق ویژه لاهیجان و آستارا با هدف تکیمل قطعات توسعه گیلان و تقویت منطقه آزاد انزلی صورت گرفته است.
 
صادق درادامه پیشنهاد کرد با تلاش نمایندگان استان گیلان به محدوده این منطقه اضافه شود تا منطقه آزاد انزلی از یک محدوده جغرافیایی سه هزار و 200 هکتاری به یک منطقه دارای وسعت سرزمینی زیاد افزایش یابد.
 
وی اظهارداشت: نمایندگان استان گیلان در مجلس حمایت همه جانبه خود را از توسعه نقش منطقه آزاد انزلی در زمینه توسعه صادرات اعلام  و تلاش خود را به منظور اعمال یکسان قانون در تمامی مناطق آزاد کشور انجام می دهند که در این میان تعمیم قانون مجوز حمل کالای همراه مسافر به منطقه آزاد انزلی اولین گام است.
کد خبر 1228077

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =