تشریح اهداف تشکیل کاروان آسیایی کمک به غزه/ حرکت کاروان بعدی از افریقا

در نشست بررسی حرکت کاروان آسیایی غزه و کارشکنی های مصر اهداف تشکیل کاروان آسیایی کمک به مردم غزه توسط سه تن از افرادی که در این کاروان حضور داشتند تشریح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین رویوران معاون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین در نشست بررسی حرکت کاروان آسیایی غزه و کارشکنی های مصر، این حرکت را اتفاق جدیدی در ساختار بین المللی عنوان کرد و افزود: این حرکت نشان دهنده آن است که بخشی از فرآیند تصمیم گیری از حوزه دولت ها به حوزه جامعه مدنی انتقال یافته است و به این دلیل جایگاه سازمانهای مردم نهاد در عرصه بین الملل جایگاه ویژه تری شده است.

وی با بیان اینکه در موضوع غزه ما شاهد سازمانهای مردم نهاد به عنوان بازیگر اصلی هستیم، گفت: این حرکت خودجوش مردمی بدون دخالت دولتها از اروپا شروع شد و به آسیا گسترش یافت. ضمن اینکه کاروان های دیگر آسیایی نیز در حال تدارک دیدن برای رفتن به غزه هستند.

رویوران با اعلام اینکه اعزام کاروان های کمک به مردم غزه از سوی نقاط مختلف دنیا نشان دهنده شکل گیری اجماع بین المللی علیه اسرائیل است، گفت: ما در حوزه دولت ها مشکل بزرگی داریم و آن این است که ساختار قدرت بر نظام بین الملل حاکم است به عبارتی دیگر آمریکا که قدرت بزرگی است از اسرائیل حمایت می کند.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال می توان گفت قطعنامه هایی با امضای آمریکا علیه اسرائیل به تصویب می رسد اما به آن عمل نمی شود و این موضوع تحت تاثیر روابط سیاسی و قدرت است.

رویوران با بیان اینکه کاروان آسیایی در یک چارچوب و بستر مردمی شکل گرفته است که در آن احساس مسئولیت انسانی بارز است، گفت:حضور قومیت ها و ادیان مختلف در این کاروان نشان دهنده احساس مسئولیت انسانی است.

وی با اشاره به اینکه هیئت ایرانی بر اساس مبانی از جمله برادری اسلامی و انسانی و ایجاد همبستگی های سیاسی در این کاروان حضور داشت، به طوری که حضور ایران نسبت به سایر کشورها متمایز بود، گفت: یکی از چالش هایی که اسرائیل هم اکنون به آن اذعان می کند این است که از سوی NGO ها با چالش بزرگی مواجه شده که نمی داند با آن چه کند.

در ادامه این نشست سلیم غفوری مسئول هماهنگی بخش ایرانی کاروان نیز گفت: غزه در حدود 5 سال است که در محاصره به سر می برد و تلاش هایی شد که این محاصره شکسته شود و کالاها وارد غزه شود.

وی به بیان چگونگی تشکیل کاروان آسیایی پرداخت و افزود: یکی از اهداف ما از اعزام کاروان آسیایی به غزه این بود که شکست حصر غزه را به عنوان موضوعی کاملا انسانی و بشردوستانه اثبات کنیم.

غفوری ایجاد همبستگی آسیایی و تقویت آن را هدف دیگر اعزام کاروان آسیایی به غزه عنوان کرد و افزود: هدف دیگر ما این بود که سازمانهای مردم نهادی که در این کاروان حضور داشتند به دولت های خود فشار بیاورند تا آنها روابط تجاری سیاسی خود را با اسرائیل محدود کنند.

در ادامه این نشست محمد علی نورانی قائم مقام دبیر کل جمعیت دفاع از ملت فلسطین در بیان اهداف سفر کاروان آسیایی به غزه عنوان کرد: ما به دنبال این بودیم که کمک انسان دوستانه ای را به مردم غزه انجام دهیم زیرا اسرائیل پس از شکست هایی که در جنگ های سی و سه روزه و بیست و دو روزه خورد به قصد تنبیه غزه را به محاصره درآورد اما خوشبختانه فریادهای این ملت قهرمان به گوش همه دنیا رسید.

وی محاصره غزه از سوی رژیم صهیونیستی را یک اشتباه بزرگ توسط اسرائیل توصیف کرد و افزود: هدف دیگر ما شکستن محاصره غزه بود که خوشبختانه شکسته شد.

نورانی از جمله اهداف دیگر تشکیل کاروان آسیایی برای کمک به مردم غزه را ایجاد اتحاد بین مردم آسیا به شمار آورد و ابراز امیدواری کرد که با این حرکت سازمانهای مردم نهاد در قاره های دیگر اقدام به اعزام کاروان های انسان دوستانه برای کمک به مردم بی دفاع غزه کنند.

وی با اعلام اینکه در صدد هستیم تا به زودی از آفریقا کاروانی به سوی مردم غزه حرکت کند، گفت: از جمله اهداف دیگر ما از تشکیل کاروان آسیایی کمک به مردم غزه این بود که به دنیا بگوییم قدرت امریکا که هر جا حضور پیدا می کند نمی تواند حرف اول و آخر را بزند بلکه این قدرت ملتهای دنیاست که قادر به چنین کاری است.

نورانی با بیان اینکه در کاروان آسیایی کمک به مردم غزه همدلی و همسویی بین ادیان و قومیت های مختلف شکل گرفته بود، گفت: در این کاروان از افراد لائیک تا شیعیان حضور داشتند و تفاهم، همدلی بین اعضای کاروان بسیار چشمگیر بود.

کد خبر 1228097

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =