همزمان با آغاز ماه مبارك رمضان بزرگترين مسجد جنوب هند (مكه مسجد) با فرشهاي اهدايي جمهوري اسلامي ايران مزين گرديد.

به گزارش خبرگزاري مهر از حيدر آباد هند ، در مراسمي كه بمناسبت ماه مبارك رمضان و پس از برگزاري نماز عصر با حضور شخصيتهاي سياسي و فرهنگي و جمع كثيري از مسلمانان حيدر آباد برگزار گرديد، تعداد 50 تخته فرش اهدايي جمهوري اسلامي ايران توسط آقاي حسين روش سركنسول جمهوري اسلامي  ايران در حيدر آباد به مقامات محلي مركز ايالت آندرا پرادش هند تحويل گرديد. روش در اين مراسم با اشاره به روابط خوب دو كشور هند و ايران اظهار داشت كه اين توفيق الهي بود كه ما توانستيم در كوتاه ترين مدت و در آستانه ماه مبارك رمضان فرشهاي مورد نياز اين مسجد را آماده كنيم.
همچنين حجت الاسلام رضا آقا نماينده مقام معظم رهبري در حيدر آباد نيز در اين مراسم اظهار داشت: آباداني مساجد توفيقي است كه نصيب همه نمي شود و ايران يك كشور اسلامي است و همانطور كه حضرت امام راحل فرمودند مسلمانان بايد به هم نزديك شوند و پيروان آن حضرت ثابت نمودند كه اين كار شدني است. وي از مسلمانان خواست تا براي طول عمر رهبر معظم انقلاب كه عليرغم دور بودن از حيدر آباد به فكر مسلمانان اين منطقه هستند دعا نمايند.
محمد علي شبير وزير اطلاعات و رسانه هاي دولت ايالتي نيز طي سخناني اظهار داشت كه من در ملاقات خود با سركنسول جمهوري اسلامي ايران از وي درخواست نمودم كه چون اين مسجد از آثار تاريخي است و توسط ايرانيان و با سبك معماري ايراني و تركي ساخته شده است و براي مسلمانان اهميت خاصي دارد، كمك جمهوري اسلامي ايران به اين مسجد مي تواند در حفظ و ترويج فرهنگ اسلامي و ايراني  در اين منطقه موثر باشد. وي از دولت و سركنسولگري ايران براي به ثمر رسيدن اين حركت تشكر نمود.
محمد فريد الدين وزير رفاه و امور اقليتها نيز در سخناني ضمن قدرداني از اين اقدام انسان دوستانه جمهوري اسلامي ايران اعلام نمود كه از برنامه هاي اصلي وزارت رفاه و امور اقليتها تلاش در حفظ و نگهداري مساجد و عبادتگاههاي مسلمين مي باشد. وي اظهار داشت تقارن روز اول ماه مبارك رمضان و مفروش شدن مسجد بزرگ مسلمانان به فرش ايراني مباركي اين ماه را چند برابر مي نمايد.
احمد پاشا نماينده مجلس ايالت نيز در سخنراني خود از دولت جمهوري اسلامي ايران بخاطر توجه به مسلمانان تشكر و اظهار داشت كه ثواب اين كار در اين ماه هفتاد برابر خواهد شد. همچنين در اين مراسم خطيب جمعه و امام جماعت اين مسجد طي سخناني از اين اقدام ج.ا.ا تقدير بعمل آوردند.
لازم به ذكر است كه مكه مسجد بزرگترين و يكي از زيباترين مساجد مسلمانان جنوب هند است كه در زمان حكومت پادشاهان قطب شاهي كه ايراني الاصل بوده اند بنا گرديده است و سابقه تاريخي 400 ساله دارد و مورد توجه زياد مسلمانان و جهانگردان خارجي مي باشد.
اين مراسم با حضور خبرنگاران و رسانه هاي تصويري پوشش كامل داده شد و در پايان مراسم شبكه هاي تلويزيوني مصاحبه حضوري با سركنسول ج.ا.ا بعمل آوردند. اضافه مي نمايد در طول هفته گذشته با انتشار خبر كمك ج.ا.ا به مكه مسجد شخصيتهاي سياسي و فرهنگي زيادي ضمن تماس با نمايندگي اين اقدام دولت ج.ا.ا را مورد تقدير و تشكر قرار دادند.

کد خبر 123389

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =