شعر عاشورایی اندیشه‌محور است

محمود اکرامی فر گفت: وقتی عنصر عاشورایی به شعری اضافه شود، شعر باید اندیشه‌محور شود. شعر عاشورایی به تعریف یا توصیف اندیشه عاشورایی می‌پردازد.

به گزارش خبرنگار مهر، اولین نشست ماهیانه انجمن ملی شعر امین با حضور محمود اکرامی فر و مرتضی امیری اسنفدقه بعد از ظهر امروز دوشنبه 27 دی در دفتر این انجمن برگزار شد.

محمود اکرامی فر شاعر، روزنامه‌نگار و جامعه‌شناس با موضوع ادبیات و شعر عاشورایی در این نشست گفت: تعریف شعر و عاشورایی از هم مستقل است. شعر چه مقفا و با وزن باشد و چه نباشد نمی‌توان عنصر خیال را از آن گرفت. شعر خیال‌انگیز است و در آن غلبه با احساسات است. اما وقتی عامل عاشورایی را به‌ آن بیافزاییم بحث محتوا پیش می‌آید و بین اندیشه و خیال نزاع برپا می‌شود.

این شاعر گفت: آیا مجازیم در حیطه چرایی و اندیشه توسن خیال را بتازانیم؟ نسبت خیال و اندیشه در شعر عاشورایی باید چقدر باشد؟ وقتی عنصر عاشورایی به شعری اضافه شود، شعر باید اندیشه‌محور شود. شعر عاشورایی به تعریف  یا توصیف  اندیشه عاشورایی می‌پردازد. سرودن این نوع شعر از صبح یا ظهر عاشورا توسط مادران عزاردار در سوگ فرزندانشان شروع شده و تا امروز ادامه دارد.

شعر عاشورایی چرامحور است

وی گفت: تمام اشعار عاشورایی یک مشخصه مهم دارند و آن هم این است که سرآغازشان همیشه با یک چرا شروع می‌شود. بزرگترین شاعران عاشورایی اشعار خود را با یک سوال آغاز می‌کنند. بر این اساس شعر عاشورایی چرامحور و چگونه‌محور است. سرودن اشعار عاشورایی در طول تاریخ در چند مرحله خلاصه می‌شود. مرحله اول دوران حکومت اهل تسنن بر جامعه است. اشعار عاشورایی این مرحله تبیینی - تحلیلی هستند و شاعر در پی یادآوری جایگاه امام حسین(ع) و اهل بیت است.

اکرامی‌فر ادامه داد: شعر عاشورایی به جای اینکه احساسات را برانگیزد، از مخاطب سوال می‌کند و او را به اندیشه وا می‌دارد. مرحله دوم هنگامی است که حاکمان شیعه بر جامعه حکومت می‌کنند و اشعار عاشورایی حالت توصیفی دارند. در این دوره اشعار عاشورایی گاهی اوقات مرثیه هستند و گاهی شکل حماسی به خود می‌گیرند. مرحله سوم توصیفی معرفتی است که با اشعار عمان سامانی شروع شد.

این جامعه‌شناس افزود: اشعار عاشورایی مرحله سوم حاوی یک شناخت عرفانی نسبت به واقعه عاشورا هستند. مرحله چهارم زمانی بود که اشعار معرفتی اجتماعی درباره عاشورا سروده شد. تا این زمان اشعار بیشتر درباره شخصیت امام حسین(ع) بود و کمی هم درباره شخصیت حضرت ابوالفضل(ع) و حضرت زینب(س) صحبت می‌شد اما در این دوره شرایط عاشورا با شرایط روز پیوند خورد و به دیگر عناصر عاشورا اشاره شد.

امروز شعر عاشورایی در زندگی جریان دارد

وی ادامه داد: در این دوره اشعاری با ردیف ذوالجناح و خیمه سروده می‌شود و پای شخصیتهای منفی کربلا نیز به اشعار باز می‌شود.  در دوره معاصر نیز شاهدیم که شاعران کمتر به مرثیه‌سرایی می‌پردازند و اشعارشان بیشتر معرفتی، اجتماعی و حماسی است. امروز واقعه عاشورا با تمام ابعاد معرفتی‌‌اش در شعر حضور دارد و در زندگی جریان یافته است که من این رویکرد را می‌ستایم.

اکرامی‌فر در پایان گفت: با توجه به چرایی بودن شعر عاشورایی، هنوز هم شاعران این عرصه اندر خم یک کوچه هستند و نتوانستند به آن چرای بزرگ پاسخ بدهند.

کد خبر 1234416

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =