همدان - خبرگزاری مهر: مدیرعامل سازمان انتقال خون استان همدان گفت: در استان همدان تنها 5.7 درصد اهدا کنندگان خون را زنان تشکیل می دهند.

افشین محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر در همدان اظهار داشت: در اکثر استان های کشور زنان کمتر از هفت درصد اهداکنندگان و مردان بیش از 93 درصد اهداکنندگان را شامل می‌شوند که استان همدان نیز مستثنی از این امر نیست.

وی با بیان اینکه بیشترین اهداکنندگان خون را سنین 25 تا 35 سال شامل می‌شود، خاطرنشان کرد: آمار اهداکنندگان خون در زنان پایین است به همین علت زنان که در تمام عرصه‌ها پیش‌ گام‌تر از مردان بوده‌اند در این امر نیز باید اقدام کنند.

محمدی با بیان اینکه شاخص اهداکنندگان خون مستمر در استان همدان افزایش یافته است، اظهار داشت: در سال 87 میزان اهدای خون در زنان چهار و هشت دهم درصد بود که در سال 89 به پنج و هفت دهم درصد رسیده است.

وی افزود: شاخص اهداکنندگان مستمر، یک شاخص قابل ارزش و در ارتباط با افزایش ضریب سلامتی خون حائز اهمیت است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون استان همدان با بیان اینکه برنامه‌هایی برای افزایش اهدای خون در بین زنان اجرا شده، یادآور شد: افراد مراجعه‌کننده برای اهدای خون در نخستین مرحله با برنامه‌‌های توجیهی، ارائه بروشور و کتاب‌ توجیه می شوند تا در این امر پسندیده حضوری جدی داشته باشند.

محمدی افزود: زنان به دلیل باور غلط کم‌خونی، مشغله کاری و ترس از اهدای خون از این امر امتناع می‌ورزند که باید با ایجاد موارد تبلیغی و فرهنگ‌سازی آنها را به سمت اهدای خون سوق دهیم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون استان همدان اضافه کرد: در حال حاضر بیش از 10 هزار نفر اهداکننده مستمر خون در استان وجود دارد.

محمدی خاطرنشان کرد: آمار موجود نشان‌دهنده آنست که بیشترین اهدای خون در فصل بهار است و تیم‌های سیار زیادی در این فصل فعالیت می‌کنند و کمترین ماه اهدای خون نیز در ماه رمضان است.

کد خبر 1246892

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =