ارزش بازار جهانی حلال در سال 2009 به 632 میلیارد دلار رسید

براساس جدیدترین تحقیقات انجمن جهانی حلال ارزش بازار جهانی حلال در سال 2009 به 632 میلیارد دلار رسید و اگر در این آمار مصرف کنندگان غیر مسلمان را درنظر بگیریم این ارقام بسیار بیشتر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از منابع اینترنتی، کارشناسان صنعت حلال اعتقاد دارند ارزش جهانی بازار حلال از جمله صنایع غذایی، غیر غذایی و خدمات، هرسال بین 2/1 تریلیون دلار تا 2 تریلیون دلار در نوسان است.

تقاضای جهانی برای محصولات حلال تنها محدود به مسلمانان نیست و غیر مسلمانان بسیاری از این محصولات استفاده می کنند و ترجیح می دهند از محصولاتی استفاده کننده نشان حلال داشته باشند از این رو رونق و شکوفایی بسیاری در این صنعت فراهم شده است.

بیش از 80 درصد تجارت حلال از سوی کشورهای غیر اسلامی هم در شرق و هم در غرب صورت می گیرد چرا که این کشورها برند حلال را به منظور کسب منافع وارد اقتصاد خود کرده اند و به بزرگترین صادر کنندگان این محصولات در جهان تبدیل شده اند.

آمریکا، برزیل، کانادا، استرالیا، نیوزیلند و فرانسه بزرگترین تولیدکنندگان محصولات حلال هستند. در شرق تایلند یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات تأیید شده حلال پس از فیلیپین، مالزی، اندونزی ، سنگاپور و هندوستان است.

علت رشد این بازار بزرگ و درحال رقابت شناخت گسترده محصولات حلال برای اطمینان از کیفیت آنها است چرا که برچسب حلال روی محصولات  نشانه ای از کیفیت خوب محصولات است.

پاکستان درحال توسعه استانداردهای حلال خود است و تا کنون گواهی رسمی حلال در  این کشور وجود نداشته است. این درحالی است که شرکتهای بین المللی گواهی حلال در این کشور فعالیت می کنند که می توانند به بررسی و تأیید محصولات حلال پاکستانی بپردازند.

از آنجایی که پاکستان یک کشور اسلامی است، فرض بر این است که تمام غذاها و نوشیدنی ها، لوازم آرایشی و بهداشتی و تمام محصولات پزشکی و محصولات وابسته که از این کشور صادر می شود حلال هستند.

از سوی دیگر علائم تجاری محبوب در پاکستان در کشورهای جنوب آسیا و خاورمیانه نیز مشاهده می شود اما مسلمانان قومیتهای مختلف آمریکا، اروپا، آفریقا و یا آسیا با این علائم تجاری آشنا نیستند و ممکن است این محصولات را خریداری نکنند. با این اوصاف بازار حلال را بدون تردید می توان بزرگترین بازار صادرات پاکستان دانست که تا کنون چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

کشورهایی که بیشترین جمعیت مسلمان را دارند مشخص ترین هدف بازار محصولات حلال به ویژه محصولات گوشتی هستند. این درحالی است که مسلمانانی که شبه قاره هند و خاورمیانه به محصولات و خدمات حلال نیاز بیشتری دارند و این امر فرصتی برای فراهم کنندگان محصولات حلال درنظر گرفته می شود.

ارزش بازار غذای حلال در اروپا 66 میلیارد دلار است. فرانسه دارای بزرگترین سهم این بازار است که ارزش آن به 17 میلیارد دلار می رسد. ارزش فروش غذای حلال در بریتانیا به تنهایی 600 میلیون دلار در سال تخمین زده شده است.

مسلمانان آمریکایی سالانه 13 میلیارد دلار برای خرید محصولات غذایی حلال صرف می کنند.

کد خبر 1247178

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =