بزرگترین پروژه مشترک وزارتخانه های نیرو و جهاد آماده بهره برداری است

اهواز - خبرگزاری مهر: مدیریت طرحهای حوزه کارون سازمان آب و برق خوزستان از اتمام بخشی از پروژه شش هزار و 500 هکتاری شبکه آبیاری تحت فشار شرق گرگر به عنوان نخستین و بزرگترین پروژه مشترک وزارتخانه های نیرو و جهادکشاورزی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر در اهواز، محمد حسین شیخ گرگر گفت: بهره برداری از این طرح، افزایش بهره وری و صرفه جویی در مصرف آب، افزایش راندمان آبیاری و تبدیل اراضی دیم به آبیاری مدرن و در نتیجه افزایش تولیدات محصولات کشاورزی را به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به ایجاد اشتغال 550 نفر در منطقه پس از اجرای این طرح، تصریح کرد: در این طرح که با مشارکت سازمانهای آب و برق و جهادکشاوری خوزستان صورت گرفته، سامانه های نوین آبیاری تحت فشار در راستای حفظ منابع آب، خاک و محیط زیست به کار گرفته شده است.

سعید غریب ناصری، مدیر امور اجرایی طرح نیز افزود: تامین آب پروژه به صورت مستقیم از رودخانه گرگر با دبی پنج متر مکعب در ثانیه توسط ایستگاه آبگیر اصلی و دو ایستگاه تقویت کننده در مجموع شامل 44 دستگاه پمپ سانتریفیوژ افقی و احداث هشت کیلومتر کانال انتقال انجام می شود.

وی اضافه کرد: این طرح دارای یک شبکه توزیع ثانویه شامل 22 ایستگاه پمپاژ فرعی، 22 حوضچه ذخیره آب 500 و 1000 متر مکعبی است و 304 دستگاه الکتروپمپ فشار قوی در ایستگاه پمپاژ آن نصب شده است. خطوط انتقال این طرح که 44 کیلومتر طول دارد، آب را از طریق لوله های پلی اتیلن به قطر 350 تا هزار میلی متر منتقل می کند.
 
غریب ناصری ادامه داد: هزینه تامین خط انتقال برق دو مداره 33 کیلوولت به طول 80 کیلومتر و با هزینه 50 میلیارد ریال انجام شده و هزینه اجرایی نواحی یک تا سه به وسعت چهار هزار هکتار 240 میلیارد ریال است.

مجری شبکه آبیاری تحت فشار شرق گرگر درخصوص محل تامین اعتبار این مبلغ گفت: 32 میلیارد ریال از این مبلغ با استفاده از تسهیلات ماده 106 بانک کشاورزی و 208 میلیارد ریال آن از محل درآمد عمومی تامین شده است.

شبکه آبیاری تحت فشار شرق گرگر به وسعت 6500 هکتار در فاصله 65 کیلومتری شمال شرق اهواز و سمت چپ رودخانه گرگر در دو سمت محور اهواز - مسجدسلیمان واقع شده است.
کد خبر 1247200

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =