نرخ بیکاری خراسان جنوبی کمتر از متوسط کشوری است

بیرجند - خبرگزاری مهر: مدیرکل کار و امور اجتماعی خراسان جنوبی بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ متوسط بیکاری در کشور در سال گذشته 10.6 درصد بوده که این نرخ در استان خراسان جنوبی هشت درصد است.

به گزارش خبرنگار مهر در بیرجند، مدیر کل کار و امور اجتماعی خراسان جنوبی صبح یکشنبه در اولین همایش کار و نماز در بیرجند اظهار داشت: کار و نماز دو مقوله جدای از هم نیستند و قرابت نزدیکی دارند چرا که در روایات داریم که مومن کسی است که کار خود را به خوبی انجام دهد.

عابدین محمدی افزود: همچنین درآمد متوسط سالانه خانوار در کشور 94 میلیون و 600 هزار ریال است که این رقم دراستان ما 63 میلیون و 480 هزار ریال است.

وی دلیل این کمی درآمد خانوار در استان را اشتغال ناقص، اشتغال کاذب و کمی اشتیاق افراد به کار اضافه دانست و افزود: در استان ما اکثر افراد اشتیاقی به انجام کار اضافه در طول هفته ندارند.

وی  تصریح کرد: همچنین در این همایش قرار است از کارگران نمونه استان تقدیر شود که این کار بر اساس اصل 195 قانون کار همه ساله صورت می ‌گیرد.

مدیر کل کار و امور اجتماعی خراسان جنوبی به ملاک‌های انتخاب کارگر نمونه استان اشاره کرد و گفت: معیارهایی از قبیل فعالیت کاری، انضباط اجتماعی، شرکت در مراسمات و برنامه‌های فرهنگی و حفظ شئونات مذهبی در این انتخاب مد نظر بوده است.

 محمدی بیان داشت: همچنین ما به دنبال توجیه کارفرمایان هستیم که انتخاب و معرفی کارگر نمونه در سطح مجموعه کاری خود به صورت سالانه انجام دهند.

وی از تشکیل کمیته فنی برای انتخاب کارگران نمونه استان خبر داد و گفت: این کمیته متشکل از نمایندگانی از صنایع و معادن، صدا و سیما، اداره کار، فنی‌و‌حرفه‌ای و دفتر هماهنگی شوراهای کار بود.

 مدیر کل کار و امور اجتماعی خراسان جنوبی ادامه داد: پس از ابلاغ تعداد 580 کارگر نمونه به این کمیته معرفی شدند که تعداد 11 نفر از بین آنها انتخاب شده‌اند همچنین قرار است از چهار گروه کاری نیز تقدیر شود.

 محمدی به نقش کارگران در استقلال اقتصادی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: کارگران در این عرصه نقش مهمی را ایفا می ‌کنند و موتور صنعت را به کار می‌اندازند و باید بیش از اینها مورد تقدیر و تجلیل قرار گیرند.

در پایان این مراسم از 11 کارگر نمونه استان و چهار گروه کاری نمونه استان تقدیر شد.

کد خبر 1247201

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =