تلاش بی ثمر انگلیس و روسیه برای نزدیکی روابط دیپلماتیک

طبق سندی که ویکی لیکس در روزهای آغازین ماه جاری منتشر کرد، انگلیس و روسیه در سالهای اخیر تلاش های بی ثمری را برای بهبود ظاهری روابط خود انجام دادند؛ اما اختلافات آنها ریشه ای است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در سند شماره" 08 لندن 1837" ویکی لیکس که در تاریخ 6 فوریه 2011 بر روی یکی از آی پی های مربوط به این سایت قرار گرفته، آمده است که لندن و مسکو در پی ایجاد روابطی جدید، تلاش می کنند فضایی دوستانه میان خود پدید آورند، اما بارها در این امر شکست خورده اند؛ دو طرف برای دستیابی به این گرمی صوری روابط از انجام برخی از فعالیت ها که ناقض قوانین بین المللی هستند هم دریغ نکرده اند.

در متن این سند که از سفارت آمریکا در لندن به بیرون درز کرده، آمده است: گوردون براون نخست وزیر وقت انگلیس و دیمیتری مدودوف رییس جمهور روسیه در اولین دیدار رو در روی خود که در سال 2008 صورت گرفت، ستیزه جویی های قبلی خود را کنار گذاشتند و در محیطی که شدیدا دوستانه میان خود به وجود آورند، تلاش کردند در مورد برخی از موضوعات به توافق هایی دست پیدا کنند.

متن این گفتگوها که توسط یکی از کارمندان وزارت خارجه انگلیس به ویکی لیکس ارائه شده، حاکی از آن است که دو طرف در ابتدای گفتگوهای خود در مورد اینکه کشورهایشان قبلا در مورد برخی از موضوعات به بن بست رسیده بودند، اظهار تاسف کردند و گفتند قصد دارند در زمینه برخی مسائل از جمله کوزوو اختلافات را کنار بگذارند. این کارمند وزارت خارجه گفته است که دو طرف به طور کلی نشست مذکور را بسیار مثبت خواندند و تاکید کردند در مورد هر موضوعی که لازم شود در صحنه بین المللی متحد خواهند بود.

در ادامه این سند که مربوط به سال 2008 میلادی می باشد، آمده است: براون در آن نشست به مدودوف گفته بود که وی از پوتین بسیار دیدگاه روشن تری دارد و می تواند به آزادی در روسیه کمک بیشتری نماید و همچنین همکاری های بیشتری با انگلیس داشته باشد.

این کارمند وزارت خارجه انگلیس در ادامه گفته بود اما علیرغم تلاش برای ایجاد فضایی دوستانه از سوی دیپلمات های دو کشور، اختلاف ها خیلی زود خود را نشان دادند: براون در این نشست موضوع لیتویننکو و درخواست استرداد را پیش کشیده بود اما مدودوف تلاش کرده بود با منقضی شدن موضوع آن را منتفی بداند. وزارت خارجه انگلیس بعدها گزارش داد ما درباره این موضوع با روسیه به هیچ نتیجه ای نرسیده ایم.

در ادامه این سند آمده است: اما دو طرف در مورد موضوعات مربوط به ویزا و روابط دیپلماتیک هم پیشرفتی نداشتند و همان محدودیت ویزا که از زمان قدیم وجود داشت همچنان باقی ماند. علاوه بر این، مدودوف در طول این نشست به طور کاملا مشخصی از اخبار درج شده در رسانه های غربی در مورد فعالیت های جاسوسی روسیه در انگلیس ابزار ناراحتی کرد. طرف انگلیسی هم تاکید کرده بود که شما حتی در مورد دیپلمات ها هم به راحتی ویزا صادر نمی کنید.

منابع رسمی انگلیس در پی این نشست اظهار خوشبینی کردند که مدودوف آزادی نسبی را برای حیات سیاسی روسیه خواهد آورد. آنها تاکید کردند که میان مدودوف و پوتین اختلاف هایی وجود دارد که هر روزه در حال افزایش است. بازنشستگی و کنار گذاشته شدن ژنرال ها و افراد بلند رتبه ای که پوتین آنها را سرکار گذاشته بود، و ایجاد پوسته ای جدید از افراد و متحدان مدودوف نیز به این امر کمک می کند. تحلیلگران وزارت خارجه انگلیس ابزار نظر کردند که باید اتحادیه اروپا در مورد تصمیم گیری های جدید مدتی دست نگه دارد تا مدودوف تغییرات مورد انتظار را در روسیه اعمال نماید و پس ازآن مطمئنا می توان در مورد قوانین و کنوانسیون ها به نتیجه بهتری دست پیدا کرد.

کد خبر 1250278

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =