فضای نمایشگاه کتاب مازندران برای معلولان مناسب نبود

ساری - خبرگزاری مهر: مشاور استاندار در امور جانبازان و معلولان از عدم مناسب سازی فضای نمایشگاه کتاب برای معلولان ابراز ناخرسندی کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حمزه علمدار صبح جمعه در بازدید از صد و هشتادو سومین نمایشگاه کتاب استانی و هفتمین نمایشگاه بزرگ کتاب مازندران گفت: تنوع عناوین در نمایشگاه کتاب از نکات قابل توجه است.

وی با اشاره به اینکه به خاطر وضعیت جسمانی نتوانستم تمام فضای نمایشگاه را بازدید کنم افزود: فضای نمایشگاه برای معلولان و کسانی که شرایط فیزیکی خاص دارند مناسب سازی نشده است.

علمدار با اشاره به اینکه به خاطر وجود پله نتوانستم از همه غرفه ها بازدید کنم تصریح کرد: در برگزاری نمایشگاها باید امکان حضور همه اقشار پیر، جوان ، کودک و معلولان اعم از ناشنوایان، نابینانان و معلولان ویلچیری در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه این نمایشگاه ها سالی یک بار در استان برگزار می شود اظهار داشت: به دلیل وضعیت جسمانی نمی توانیم از نمایشگاه سایر استان ها استفاده کنیم و منتظر برگزاری نمایشگاه استانی هستیم که به دلیل مناسب سازی نشدن  فضا برای معلولان ویلچیری و مهیا نبودن شرایط ، نتوانستم به خوبی از نمایشگاه کتاب بهره ببرم.

علمدار یادآور شد: غرفه اطلاعات و راهنمایی برای جامعه معلولان و ایثارگران باید در نمایشگاه ها دایر شود.

وی با بیان اینکه حدود دو درصد از خواسته های جامعه جانبازان و ایثارگران اجرایی شده خاطرنشان کرد: با وجود قانون و مصوبه هیئت وزیران در خصوص مناسب سازی ساختمان ها برای جانبازان اعم از آسانسورف رمپ و سرویس های بهداشتی اما اجرایی که مورد توجه روسای جمهور قبلی و فعلی بوده اما هنوز حالت اجرایی به خود نگرفته است.

علمدار با اشاره به اینکه سهمیه سه درصدی جذب معلولان در دستگاه های دولتی هیچ سنخیتی با نحوه جذب در ادارات ندارد افزود: جایگاه این سه درصد مشخص نیست.

وی با بیان اینکه در همه زمینه ها اولویت با معلولان است گفت: در سینماها و اتوبوس های شهرداری باید تمهیداتی برای حضور معلولان به ویژه معلولان ویلچیری در نظر گرفته شود.

مشاور استاندار در امور جانبازان و معلولان با اشاره به اینکه در ساختن پارک ها، فضایی برای حضور معلولان در نظر گرفته نمی شود یادآور شد: رفت و آمد معلولان و جانبازان در پیاده روها و خیابان ها به سختی انجام می شود.

وی با بیان اینکه جامعه باید از نظر فرهنگی برای برخورد با معلولان آماده شود اظهار داشت: نباید از روی دلسوزی با معلولان رفتار کرد بلکه باید به عنوان یک وظیفه به معلولان خدمت کرد.

علمدار با اشاره به اینکه معلولان نه سخت افزار در اختیار دارند و نه نرم افزار خاطرنشان کرد: پست ترین شغل ها در ادارات به عهده معلولان گذاشته می شود.

وی گفت: استاندار مازندران اعلام کرده ساختمان های اداری که برای معلولان مناسب سازی نشده باشند را افتتاح نمی کند و به مدیرکل دفتر شهری استانداری هم دستور داده ساختمان ها ی اداری از نظر مناسب سازی برای معلولان مورد بررسی قرار گیرند.

علمدار با اشاره به اینکه اگرچه معلولان محدودیت دارند اظهار داشت: اما دارای خلاقیت و فکر هستند و اگر فضا برای آنها آماده باشد کارهای خوبی انجام می دهند.

حمزه عملدار در عملیات الفجر 10 به درجه جانبازی نائل آمده است.

کد خبر 1250894

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =